Od 1 stycznia 2017 roku nie jest już wymagane pozwolenie na budowę basenu o powierzchni do 50 m2. Uproszczenie procedur może zachęcić wielu inwestorów do stworzenia we własnym ogrodzie tego typu miejsca rekreacji. O czym należy pamiętać, budując przydomowy basen?
Najtańsze, ale i najmniej trwałe są dmuchane baseny, które nie wymagają żadnych prac budowlanych. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim posiadacze działek rekreacyjnych lub niewielkich ogródków. Jeśli jednak marzysz o dużym basenie z prawdziwego zdarzenia, musisz liczyć się z większym nakładem pracy i kosztów. Od czego zacząć? Pracownia projektowa Dobre Domy zna odpowiedzi na to pytanie oraz wiele innych.
Wybór miejsca na basen ogrodowy
Na basen ogrodowy można wybrać praktycznie dowolny punkt działki. Warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami i zaplanować basen w miejscu:
- dobrze nasłonecznionym – by wykorzystać do ogrzewania wody jak najwięcej naturalnej energii słonecznej,
- z daleka od drzew – pozwoli to uniknąć zabrudzenia basenu przez spadające liście,
- w pewnej odległości od zabudowań, a jednocześnie w bezpośrednim ich sąsiedztwie – dzięki temu basen nie spowoduje zawilgocenia obiektów, a jednocześnie możliwe będzie obniżenie kosztów wykonania instalacji wodnej i elektrycznej.
Przed budową należy bezwzględnie sprawdzić poziom wód gruntowych. Jeśli okaże się zbyt wysoki – nieckę będzie trzeba ustawić na powierzchni ziemi lub tylko częściowo w niej zagłębić. Napierające wody gruntowe mogą bowiem doprowadzić do zniszczenia konstrukcji.
Budowę basenu warto zaplanować na dość wczesnym etapie projektowania ogrodu – tak, by nie niszczyć świeżo posadzonego, wypielęgnowanego trawnika. Warto również wybrać projekt domu, w którym pomyślano o miejscu na basen, np. projekt Rawena II.
Jaki basen wybrać – betonowy, stalowy, poliestrowy?
Na rynku jest dostępny szereg gotowych basenów ogrodowych. Poza wspomnianymi już dmuchanymi basenami przenośnymi można kupić również gotowy basen wykonany z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. To trwały, wytrzymały materiał, odporny na działanie promieni UV i zmiany temperatury. Baseny tego typu – w zależności od konkretnego modelu – ustawia się na powierzchni gruntu lub umieszcza w specjalnie wykopanym wgłębieniu.
Dużą popularnością cieszą się także klasyczne baseny wykonane ze zbrojonego betonu. Są bardziej kosztowne, ale najtrwalsze. Mogą mieć dowolne wymiary i kształty – w zależności od upodobań inwestora. Wymurowaną nieckę następnie wykańcza się folią PCW lub płytkami. Należy jednak pamiętać, by płytki były odporne na mróz, chlor i działanie wody. Produkty, którymi wyłożone zostaną brzegi basenu powinny być dodatkowo antypoślizgowe.
Inne materiały, z których wykonuje się baseny ogrodowe to:
- ocynkowana stal lub aluminium powlekane PCW – arkusze blachy należy najpierw skręcić śrubami, a następnie umieścić w wykopie zalanym betonem;
- drewno (tzw. system szwedzki) – drewniane panele wzmocnione zostają metalowymi elementami i wodoodporną sklejką. Tego typu baseny ustawia się na powierzchni gruntu.
Ciepła i czysta woda
Wybudowanie niecki to jednak nie wszystko – należy jeszcze wypełnić ją wodą. Podłączenie instalacji dostarczających, podgrzewających i czyszczących wodę warto zlecić specjalistom, którzy doradzą również, jaki typ urządzeń wybrać. We własnym zakresie należy jednak zadbać o akcesoria, które pozwolą zabezpieczyć basen i oczyścić go z zanieczyszczeń. Potrzebne będą m.in.:
- pokrowiec – służy do okrywania basenu i zabezpieczania go przed takimi zanieczyszczeniami jak liście. Okaże się szczególnie przydatny poza sezonem letnim, gdy odkryty basen nie będzie używany ze względu na niską temperaturę powietrza;
- skimmer – to rodzaj filtru powierzchniowego, który umożliwia oczyszczanie wody z drobnych śmieci;
- odkurzacz basenowy – służy do czyszczenia dna i ścianek basenu;
- preparaty chemiczne – przy ich pomocy można zdezynfekować wodę, pozbyć się glonów i innych niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń.
Sprawdź również, jak zbudować oczko wodne.