Jak wybudować basen przy domu?

Jak wybudować basen przy domu?


Od 1 stycznia 2017 roku nie jest już wymagane pozwolenie na budowę basenu o powierzchni do 50 m2. Uproszczenie procedur może zachęcić wielu inwestorów do stworzenia we własnym ogrodzie tego typu miejsca rekreacji. O czym należy pamiętać, budując przydomowy basen?

Najtańsze, ale i najmniej trwałe są dmuchane baseny, które nie wymagają żadnych prac budowlanych. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim posiadacze działek rekreacyjnych lub niewielkich ogródków. Jeśli jednak marzysz o dużym basenie z prawdziwego zdarzenia, musisz liczyć się z większym nakładem pracy i kosztów. Od czego zacząć? Pracownia projektowa Dobre Domy zna odpowiedzi na to pytanie oraz wiele innych.

Wybór miejsca na basen ogrodowy

Na basen ogrodowy można wybrać praktycznie dowolny punkt działki. Warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami i zaplanować basen w miejscu:

Przed budową należy bezwzględnie sprawdzić poziom wód gruntowych. Jeśli okaże się zbyt wysoki – nieckę będzie trzeba ustawić na powierzchni ziemi lub tylko częściowo w niej zagłębić. Napierające wody gruntowe mogą bowiem doprowadzić do zniszczenia konstrukcji.

Budowę basenu warto zaplanować na dość wczesnym etapie projektowania ogrodu – tak, by nie niszczyć świeżo posadzonego, wypielęgnowanego trawnika. Warto również wybrać projekt domu, w którym pomyślano o miejscu na basen, np. projekt Rawena II.

Jaki basen wybrać – betonowy, stalowy, poliestrowy?

Na rynku jest dostępny szereg gotowych basenów ogrodowych. Poza wspomnianymi już dmuchanymi basenami przenośnymi można kupić również gotowy basen wykonany z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. To trwały, wytrzymały materiał, odporny na działanie promieni UV i zmiany temperatury. Baseny tego typu – w zależności od konkretnego modelu – ustawia się na powierzchni gruntu lub umieszcza w specjalnie wykopanym wgłębieniu.

Dużą popularnością cieszą się także klasyczne baseny wykonane ze zbrojonego betonu. Są bardziej kosztowne, ale najtrwalsze. Mogą mieć dowolne wymiary i kształty – w zależności od upodobań inwestora. Wymurowaną nieckę następnie wykańcza się folią PCW lub płytkami. Należy jednak pamiętać, by płytki były odporne na mróz, chlor i działanie wody. Produkty, którymi wyłożone zostaną brzegi basenu powinny być dodatkowo antypoślizgowe.

Inne materiały, z których wykonuje się baseny ogrodowe to:

Ciepła i czysta woda

Wybudowanie niecki to jednak nie wszystko – należy jeszcze wypełnić ją wodą. Podłączenie instalacji dostarczających, podgrzewających i czyszczących wodę warto zlecić specjalistom, którzy doradzą również, jaki typ urządzeń wybrać. We własnym zakresie należy jednak zadbać o akcesoria, które pozwolą zabezpieczyć basen i oczyścić go z zanieczyszczeń. Potrzebne będą m.in.:

Sprawdź również, jak zbudować oczko wodne.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).