5 sposobów na oryginalne ozdobienie sufitu w salonie

5 sposobów na oryginalne ozdobienie sufitu w salonie


Na pierwszy rzut oka go nie widać, choć tak prawdę odgrywa bardzo rolę w każdym wnętrzu. Sufit, bo to o nim mowa, może optycznie zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. Za pomocą zdobień czy podwieszanych elementów wpływa także na estetykę całego pomieszczenia. Jakie są sposoby na udekorowanie sufitu? Poznaj najlepsze rozwiązania.

Sufit nie zawsze musi być biały. Choć jest to rozwiązanie najpopularniejsze, coraz więcej ludzi decyduje się na znacznie odważniejsze aranżacje, zmieniając gładką powierzchnię nad głowami w prawdziwe dzieło sztuki. Też chciałbyś spróbować? Zobacz, jakie masz możliwości.

  1. Listwy i gzymsy sufitowe

Listwy i gzymsy sufitowe to dekoracje montowane w miejscu łączenia ścian z sufitem. Rozwiązanie to stosuje się np. po to, aby zakryć nierówno nałożoną farbę lub niewielkie odpryski w kątach pomieszczenia.

Do jakiego wnętrza pasują listwy i gzymsy? Odpowiedź jest bardzo prosta – do każdego. To, czy lepiej sprawdzą się we wnętrzu w stylu klasycznym, czy nowoczesnym zależy już od konkretnego produktu.

Jeśli wybierzesz element ozdobny o prostych, równych kształtach, możesz być pewien, że dopasuje się on do Twojego minimalistycznego salonu. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardzo ozdobne gzymsy ze wzorami kwiatów lub ornamentami, pamiętaj, że pasują one przede wszystkim do wnętrz eleganckich i romantycznych.

  1. Rozety sufitowe

Innym elementem dekoracyjnym montowanym na sufit jest rozeta. Ozdoba ta kojarzy się Ci tylko z witrażami w kościołach i zamkach? Czas to zmienić. Motyw koła z wijącymi się wewnątrz ornamentami jest bowiem wykorzystywany także w domach jednorodzinnych.

Rozety sufitowe, podobnie jak listwy i gzymsy, mogą przybierać najróżniejsze kształty. Najczęściej spotyka się rozety klasyczne przypominające połączone ze sobą liście i płatki kwiatów. Niekiedy można jednak spotkać rozety o prostych, nieskomplikowanych kształtach, doskonale wpasowujących się do wnętrz w stylu minimalistycznym.

Gdzie warto montować listwę? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w centrum pomieszczenia, dzięki czemu razem z żyrandolem tworzy oryginalną kompozycję. Możesz też założyć dwie lub cztery rozety w różnych kątach pokoju i w środku każdej z nich umieścić lampę ledową.

  1. Kasetony

Kasetony – w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań – zajmują całą powierzchnię sufitu. Jednak podobnie jak gzymsy czy rozety mogą przybierać najróżniejsze kształty i kolory. Najczęściej w sklepach są sprzedawane kasetony ze styropianu. Materiał ten jest najlżejszy i najlepiej trzyma się powierzchni sufitu.

Wybierając kasetony do swojego salonu czy innego pomieszczenia, zwróć uwagę przede wszystkim na grubość płyt. Jest to bardzo ważne, gdyż należy pamiętać, że ten element zdobniczy może optycznie zmniejszyć wysokość pomieszczenia, szczególnie jeśli zdecydujesz się na kolor inny niż biały lub delikatna szarość. Najlepsze kasetony nie mogą być więc zbyt grube, a przy tym powinny podkreślać urok pomieszczenia, a nie go przytłaczać.

  1. Drewniane belki

Następny element dekoracyjny nie jest już tak uniwersalny jak poprzednie rozwiązania. Belki montowane na suficie znaczenie zmieniają wygląd wnętrza i to właśnie one zwracają największą uwagę odwiedzających.

Belki sufitowe są wykonane najczęściej z naturalnego drewna. W zależności od upodobań możesz wybrać ozdobę w jasnozłotej barwie lub wyrazistym brązowym kolorze. Przed wyborem konkretnego produktu zwróć także uwagę na jego grubość. Niektóre belki mogą bowiem znacznie zmniejszyć przestrzeń pomieszczenia.

Założenie belek w salonie lub innym pokoju najlepiej zaplanować już etapie budowania domu. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z umiejętności wykwalifikowanej ekipy, która dokładnie sprawdzi, ile belek będzie potrzebnych do ozdobienia całego pomieszczenia. Na stronie DobreDomy.pl znajdziesz projekty z gotowymi aranżacjami, które pomogą Ci podjąć decyzję dotyczącą montowania belek do sufitu.

  1. Sufit podwieszany

Ostatnim sposobem dekorowania pokoju dziennego jest montaż sufitu podwieszanego. Co to znaczy? Sufit podwieszany to inaczej dodatkowa płyta (najczęściej gipsowo-kartonowa), zawieszana pod sufitem za pomocą wieszaków. Ozdobę tę możesz zamontować na kilka sposób:

Montując sufit podwieszany, warto także zaopatrzyć się w lampy ledowe. Załóż je albo bezpośrednio na suficie podwieszanym, albo na głównej ścianie za płytą kartonowo-gipsową. Dzięki temu cała dekoracja nie będzie sprawiała wrażenia bardzo ciężkiej. Oświetlony sufit podwieszany najbardziej pasuje do wnętrz eleganckich, nowoczesnych czy minimalistycznych.

Chcesz wiedzieć, jak może wyglądać Twój nowy dom z ozdobami sufitowymi? Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i zobacz najlepsze projekty najlepszych specjalistów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje