Kiedy wybierasz drzwi zewnętrzne, być może kierujesz się głównie walorami estetycznymi. Znacznie ważniejszy jest jednak współczynnik przenikania ciepła drzwi. Specjaliści z pracowni Dobre Domy wyjaśniają, co kryje się za tym pojęciem i dlaczego jest to ważna właściwość drzwi zewnętrznych.
Obecnie istnieje duży wybór drzwi zewnętrznych. Mogą to być drzwi wykonane z drewna lub PCV, jedno- lub dwuskrzydłowe, z przeszkleniami i dekoracyjnymi wzorami. Materiał, z którego zostały wykonane drzwi, oraz ich konstrukcja ma istotny wpływ na to, w jakim stopniu będą one spełniać wszystkie swoje funkcje. Jedną z nich jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Drzwi to jeden z elementów wyposażenia, który wpływa na to, jak duże będzie roczne zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. To z kolei wpływa na koszty utrzymania budynku.
Współczynnik przenikania ciepła – odpowiednie parametry drzwi zewnętrznych
Współczynnik przenikania ciepła (U) określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne, takie jak: podłogi, sufity, dach, ściany, okna i drzwi. Im mniejszy jest współczynnik, tym lepsza izolacyjność cieplna drzwi. Według obowiązujących od 2014 r. przepisów wartość U dla drzwi zewnętrznych nie powinna przekraczać 1,7 W/(m2*K). Istnieją jednak modele o jeszcze lepszej izolacyjności termicznej – o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,3 W/(m2*K).
Właściwe drzwi zewnętrzne mogą ograniczyć straty ciepła w domu o ok. 35%, co wiąże się również z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania budynku o ok. 2%. Podczas zakupu drzwi zwróć jednak uwagę na to, czy podana wartość współczynnika przenikania ciepła dotyczy całych drzwi, czy jedynie ich fragmentów.
Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych – jak wybrać właściwy model?
Bezpośredni wpływ na wysokość współczynnika przenikania ciepła ma izolacyjność termiczna drzwi. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane drzwi, dobierany jest do nich rodzaj izolacji termicznej:
- drzwi drewniane są izolowane styropianem, a ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi od 1,2 do 2 W/(m2*K);
- drzwi wykonane z PCV są izolowane pianką poliuretanową, a ich współczynnik przenikania ciepła U osiąga od 1,3 do 2,5 W/(m2*K).
Z punktu widzenia budowy drzwi, im są one grubsze, tym więcej materiału izolacyjnego się w nich znajduje, a zatem ich współczynnik przenikania ciepła jest niższy (lepszy). Nowoczesne drzwi posiadają konstrukcję wielowarstwową, aby wewnątrz skrzydła – a także ościeżnicy i ramy czy progu – znalazł się materiał termoizolacyjny. Bardziej energooszczędne są również modele o jak najmniejszej powierzchni ozdobnych przeszkleń.
Drzwi wejściowe do domu – przepisy dotyczące ich osadzania
Według przepisów określających warunki techniczne budynku drzwi wejściowe prowadzące do ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych w domu powinny wynosić w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. Dodatkowo szerokość skrzydła głównego w przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych nie może być mniejsza niż 0,9 m. Natomiast wysokość progów drzwi wejściowych nie powinna przekraczać 0,02 m. Nie istnieje za to przepis dotyczący kierunku otwierania drzwi wejściowych. Jedynie budynki gromadzące powyżej 50 osób powinny posiadać drzwi otwierane na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo ewakuacji.
Drzwi zewnętrzne o niższym współczynniku przenikania ciepła mogą okazać się droższe ze względu na ich wykonanie oraz większą ilość wykorzystanych materiałów termoizolacyjnych. Są to jednak drzwi wysokiej jakości, spełniające wszystkie parametry, dzięki czemu umożliwiają znacznie dłuższy okres eksploatacji. Ich zakup stanowi więc jednorazową inwestycję. Dodatkowym atutem takich drzwi jest także obniżenie strat ciepła, które przekładają się na mniejsze opłaty za ogrzewanie.
Zobacz także: