Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Czym jest współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych?


Kiedy wybierasz drzwi zewnętrzne, być może kierujesz się głównie walorami estetycznymi. Znacznie ważniejszy jest jednak współczynnik przenikania ciepła drzwi. Specjaliści z pracowni Dobre Domy wyjaśniają, co kryje się za tym pojęciem i dlaczego jest to ważna właściwość drzwi zewnętrznych.

Obecnie istnieje duży wybór drzwi zewnętrznych. Mogą to być drzwi wykonane z drewna lub PCV, jedno- lub dwuskrzydłowe, z przeszkleniami i dekoracyjnymi wzorami. Materiał, z którego zostały wykonane drzwi, oraz ich konstrukcja ma istotny wpływ na to, w jakim stopniu będą one spełniać wszystkie swoje funkcje. Jedną z nich jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Drzwi to jeden z elementów wyposażenia, który wpływa na to, jak duże będzie roczne zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. To z kolei wpływa na koszty utrzymania budynku.

Współczynnik przenikania ciepła – odpowiednie parametry drzwi zewnętrznych

Współczynnik przenikania ciepła (U) określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne, takie jak: podłogi, sufity, dach, ściany, okna i drzwi. Im mniejszy jest współczynnik, tym lepsza izolacyjność cieplna drzwi. Według obowiązujących od 2014 r. przepisów wartość U dla drzwi zewnętrznych nie powinna przekraczać 1,7 W/(m2*K). Istnieją jednak modele o jeszcze lepszej izolacyjności termicznej – o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,3 W/(m2*K).

Właściwe drzwi zewnętrzne mogą ograniczyć straty ciepła w domu o ok. 35%, co wiąże się również z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania budynku o ok. 2%. Podczas zakupu drzwi zwróć jednak uwagę na to, czy podana wartość współczynnika przenikania ciepła dotyczy całych drzwi, czy jedynie ich fragmentów.

Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych – jak wybrać właściwy model?

Bezpośredni wpływ na wysokość współczynnika przenikania ciepła ma izolacyjność termiczna drzwi. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane drzwi, dobierany jest do nich rodzaj izolacji termicznej:

Z punktu widzenia budowy drzwi, im są one grubsze, tym więcej materiału izolacyjnego się w nich znajduje, a zatem ich współczynnik przenikania ciepła jest niższy (lepszy). Nowoczesne drzwi posiadają konstrukcję wielowarstwową, aby wewnątrz skrzydła – a także ościeżnicy i ramy czy progu – znalazł się materiał termoizolacyjny. Bardziej energooszczędne są również modele o jak najmniejszej powierzchni ozdobnych przeszkleń.

Drzwi wejściowe do domu – przepisy dotyczące ich osadzania

Według przepisów określających warunki techniczne budynku drzwi wejściowe prowadzące do ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych w domu powinny wynosić w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. Dodatkowo szerokość skrzydła głównego w przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych nie może być mniejsza niż 0,9 m. Natomiast wysokość progów drzwi wejściowych nie powinna przekraczać 0,02 m. Nie istnieje za to przepis dotyczący kierunku otwierania drzwi wejściowych. Jedynie budynki gromadzące powyżej 50 osób powinny posiadać drzwi otwierane na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo ewakuacji.

Drzwi zewnętrzne o niższym współczynniku przenikania ciepła mogą okazać się droższe ze względu na ich wykonanie oraz większą ilość wykorzystanych materiałów termoizolacyjnych. Są to jednak drzwi wysokiej jakości, spełniające wszystkie parametry, dzięki czemu umożliwiają znacznie dłuższy okres eksploatacji. Ich zakup stanowi więc jednorazową inwestycję. Dodatkowym atutem takich drzwi jest także obniżenie strat ciepła, które przekładają się na mniejsze opłaty za ogrzewanie.

Zobacz także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie