Garaże i altanki - projekty

Sortuj według:

Sortuj wg:


Filtruj

Garaż

Autor

Garaże i altanki - projekty

Gotowe projekty garażu

Domy jednorodzinne coraz częściej są budowane w przestrzeni miejskiej, jednak z całą pewnością bardziej kojarzą się z zabudową nieco oddaloną od centrum metropolii. Takie usytuowanie domu wiąże się z koniecznością dojazdów do pracy, szkoły czy na zakupy. Własny środek transportu jest rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym niż komunikacja miejska. Trzeba jednak pamiętać, że aby samochód służył nam długie lata, niezbędne jest jego garażowanie. Jeśli więc jesteś na etapie wyboru projektu domu i zagospodarowania działki, zapoznaj się z naszymi propozycjami garaży wolnostojących z zadaszonym miejscem na jeden lub dwa samochody, a także z wydzielonym pomieszczeniem gospodarczym.

Garaż jest istotnym elementem projektu działki budowlanej. Musisz więc zdecydować, z czego będzie wykonany oraz gdzie przeznaczysz na niego miejsce. Pamiętaj również o tym, że jeśli oprócz garażu na terenie Twojej działki stanie urokliwa altana, będziesz mógł w niej zaaranżować zadaszone miejsce na spotkania ze znajomymi czy grilla, jeśli nie chcesz adaptować w tym celu tarasu. Jednocześnie zadaszona altana może być połączona z garażem, co także jest ciekawym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni.

Umiejscowienie garażu w projekcie budynku

Istnieje kilka rozwiązań architektonicznych, dzięki którym wkomponujesz garaż w projekt nie tylko samego domu, ale też całej działki budowlanej. Jakie to są rozwiązania? Sprawdź:

  • umieszczenie przy bocznej ścianie budynku,
  • zawarcie bezpośrednio w projekcie bryły budynku przy wykorzystaniu połaci dachu dwuspadowego,
  • wiata znajdująca się bezpośrednio przy ścianie domu,
  • pomieszczenie garażowe z dachem płaskim dobudowanym do bryły z dachem dwuspadowym,
  • budynek wolnostojący.

Zapoznaj się z naszą kolekcją projektów garaży wolnostojących, które są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż nie musisz ich uwzględniać od razu w projekcie domu.

Projekty garaży jednostanowiskowych oraz dwustanowiskowych

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dom parterowy, czy piętrowy, jednostanowiskowe pomieszczenie do parkowania auta będzie idealnym wyborem, który nie przytłoczy i nie zdominuje bryły głównej budynku. To rozwiązanie architektoniczne nie zapewni Ci jedynie miejsca, w którym możesz trzymać swój samochód. Jednocześnie zyskujesz także pomieszczenie gospodarcze, które może się znajdować w wydzielonej części pomieszczenia. Możesz tam trzymać narzędzia ogrodowe, zbędne rzeczy, których nie chcesz jeszcze wyrzucać, bądź dodatkowe zapasy, jeśli projekt domu nie przewiduje osobnego pomieszczenia na spiżarnię lub oddzielnego budynku gospodarczego.

Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedna osoba z prawem jazdy, coraz częściej decydujemy się na kupno przynajmniej dwóch samochodów. Niekiedy również zdarza się, że jeździmy zarówno autem prywatnym, jak i służbowym i obydwa parkujemy na terenie swojej działki. Warto więc rozważyć znalezienie projektu domu z wolnostojącym garażem dwustanowiskowym lub powiększenie już istniejącego.

Takie rozwiązanie jest idealne dla posiadaczy dwóch aut, ale też dla rodziny, która ma jeden samochód i np. zestaw rowerów bądź motor. Wtedy drugie miejsce postojowe można zaadaptować zgodnie z potrzebami, aby pomieścić wszystkie pojazdy. Dzięki temu otrzymamy połączenie garażu dwustanowiskowego z pomieszczeniem gospodarczym.

Budowa domu z garażem dwustanowiskowym wymaga jednak większej działki niż przy jednostanowiskowym, warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę przy wyborze idealnego projektu. Jeśli natomiast działka jest wąska, ale długa, warto rozważyć usytuowanie garażu wolnostojącego za domem.

Budowa wolnostojących garaży i budynków gospodarczych – przepisy prawa budowlanego

Przede wszystkim musisz pamiętać, że w świetle prawa budowlanego garaż wolnostojący nie może być traktowany tak samo jak zwykły budynek gospodarczy. W związku z tym zgodnie z przepisami na jego budowę musisz uzyskać pozwolenie, jeśli jego powierzchnia przekroczy 35 m2. Wniosek, który musi zawierać decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowanie terenu, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, aktualną dokumentację podatkową oraz cztery egzemplarze projektu budowlanego, należy złożyć do wydziału architektury starostwa powiatowego bądź do odpowiedniego urzędu miasta.

Lokalizacja garażu wolnostojącego na działce

Przed rozpoczęciem budowy koniecznie zapoznaj się z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Znajdują się tam wytyczne, których musisz przestrzegać, aby zgodnie z prawem rozpocząć budowę garażu i umieścić go na działce w odpowiednim miejscu. Warto zwrócić także uwagę na kwestie czysto praktyczne. Z zasady garaże buduje się tak, aby droga od wjazdu na posesję do jego drzwi była jak najkrótsza. Jeśli jednak nie masz miejsca z przodu działki, spróbuj ulokować garaż z boku domu. Unikaj stawiania go za domem, gdyż konieczne będzie wtedy zagospodarowanie przestrzeni na drogę dojazdową, którą należy utwardzić. Może to znacznie zaburzyć estetykę przestrzeni, a także negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania. Pamiętaj także, aby przed wjazdem do budynku przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca, w którym możesz bezpiecznie stanąć samochodem, choćby na czas otwarcia drzwi do garażu.

Z czego zbudować garaż?

Istnieje kilka rodzajów materiałów, z których można wybudować garaż. Popularne są konstrukcje blaszane, czasem spotyka się również drewniane, choć te powoli odchodzą już do lamusa. Najbardziej popularne i polecane są jednak garaże murowane, które znajdują się w naszej ofercie. Jakie są zalety garaży murowanych? Przeczytaj:

  • jest to trwała inwestycja na długie lata – taki garaż konstrukcją przypomina dom,
  • budynek też można ocieplić i wydzielić z niego całoroczną ogrzewaną część gospodarczą,
  • estetyką może przypominać dom, dzięki czemu cała działka jest konsekwentnie zaaranżowana pod względem wyglądu,
  • jest bardziej odporny na włamania,
  • można go stale rozbudowywać.

Wiesz już, co musisz wziąć pod uwagę podczas wybierania idealnego projektu garażu. W naszej ofercie znajdziesz wolnostojące pomieszczenia do parkowania aut, jak również takie, które konstrukcyjnie są związane z budową domu. Od Ciebie zależy, które rozwiązanie wybierzesz jako najlepsze dla swojej działki. Skorzystaj z naszych gotowych projektów i wizualizacji!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!