Marzysz o tym, by twój taras zamienił się w klimatyczny salon na świeżym powietrzu? Jest na to sposób. Przytulną atmosferę na balkonie stworzysz, budując kominek zewnętrzny. Takie dopełnienie aranżacji zapewni przyjemne ciepło w chłodniejsze wieczory i pozwoli do późnej jesieni cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy budowie kominka zewnętrznego.
Jeśli przewidujesz budowę 2 kominków – zewnętrznego i wewnętrznego – zaplanuj ich umiejscowienie tak, by stykały się tylnymi lub bocznymi częściami. Każdy kominek musi mieć wprawdzie własny przewód kominowy, jednak mogą znaleźć się we wspólnej obudowie. To jednak niejedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.
Kominek otwarty czy zamknięty?
Kominek wewnętrzny ma zazwyczaj formę zamkniętą. Ten element wyposażenia pełni rolę urządzenia wspomagającego ogrzewanie, dlatego powinien charakteryzować się jak najwyższą efektywnością cieplną. Na zewnątrz można natomiast pozwolić sobie na otwarte palenisko budujące przytulny, domowy klimat. Warto jednak zamontować nad nim okap, który będzie odprowadzać dym daleko od miejsca wypoczynku.
Gdzie umieścić kominek?
Aby móc korzystać z kominka także podczas deszczu, warto umieścić go w punkcie zadaszonym i osłoniętym od wiatru. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie budowy kominka już na etapie wyboru projektu domu. W ofercie pracowni Dobre Domy dostępny jest projekt Melisa Mała II, w którym przewidziano kominek na dużym zadaszonym tarasie.
Wzmocnienie fundamentów pod kominek zewnętrzny
Z powodu dość dużej wagi budowa kominka na tarasie powinna wiązać się ze wzmocnieniem fundamentów (lub płyty stropowej, jeśli pod tarasem znajduje się podpiwniczenie). Należy jednocześnie zadbać o to, by płyta fundamentowa kominka znajdowała się na tej samej wysokości co ława fundamentowa ściany.
Konieczne jest również zabezpieczenie podłogi wokół paleniska. Taką osłonę należy wykonać w odległości około 60 cm od kominka. W tym celu używa się materiałów niepalnych, takich jak kamień czy terakota.
Budowa kominka zewnętrznego
Podobnie jak kominek wewnętrzny palenisko na tarasie powinno być wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i mających zdolność akumulacji ciepła, np. z cegły szamrotowej. Ważną zasadą konstrukcji kominka zewnętrznego jest także zachowanie proporcji 1:1 między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego a pionową komorą paleniska. Samo palenisko powinno natomiast znajdować się na wysokości około 60 cm.
Kominek można również wyposażyć w ruszt, który pozwoli na przygotowywanie potraw na świeżym powietrzu.
Zobacz również: