Jak zbudować kominek na tarasie?

Jak zbudować kominek na tarasie?


Marzysz o tym, by twój taras zamienił się w klimatyczny salon na świeżym powietrzu? Jest na to sposób. Przytulną atmosferę na balkonie stworzysz, budując kominek zewnętrzny. Takie dopełnienie aranżacji zapewni przyjemne ciepło w chłodniejsze wieczory i pozwoli do późnej jesieni cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy budowie kominka zewnętrznego.

Jeśli przewidujesz budowę 2 kominków – zewnętrznego i wewnętrznego – zaplanuj ich umiejscowienie tak, by stykały się tylnymi lub bocznymi częściami. Każdy kominek musi mieć wprawdzie własny przewód kominowy, jednak mogą znaleźć się we wspólnej obudowie. To jednak niejedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Kominek otwarty czy zamknięty?

Kominek wewnętrzny ma zazwyczaj formę zamkniętą. Ten element wyposażenia pełni rolę urządzenia wspomagającego ogrzewanie, dlatego powinien charakteryzować się jak najwyższą efektywnością cieplną. Na zewnątrz można natomiast pozwolić sobie na otwarte palenisko budujące przytulny, domowy klimat. Warto jednak zamontować nad nim okap, który będzie odprowadzać dym daleko od miejsca wypoczynku.

Gdzie umieścić kominek?

Aby móc korzystać z kominka także podczas deszczu, warto umieścić go w punkcie zadaszonym i osłoniętym od wiatru. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie budowy kominka już na etapie wyboru projektu domu. W ofercie pracowni Dobre Domy dostępny jest projekt Melisa Mała II, w którym przewidziano kominek na dużym zadaszonym tarasie.

Wzmocnienie fundamentów pod kominek zewnętrzny

Z powodu dość dużej wagi budowa kominka na tarasie powinna wiązać się ze wzmocnieniem fundamentów (lub płyty stropowej, jeśli pod tarasem znajduje się podpiwniczenie). Należy jednocześnie zadbać o to, by płyta fundamentowa kominka znajdowała się na tej samej wysokości co ława fundamentowa ściany.

Konieczne jest również zabezpieczenie podłogi wokół paleniska. Taką osłonę należy wykonać w odległości około 60 cm od kominka. W tym celu używa się materiałów niepalnych, takich jak kamień czy terakota.

Budowa kominka zewnętrznego

Podobnie jak kominek wewnętrzny palenisko na tarasie powinno być wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i mających zdolność akumulacji ciepła, np. z cegły szamrotowej. Ważną zasadą konstrukcji kominka zewnętrznego jest także zachowanie proporcji 1:1 między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego a pionową komorą paleniska. Samo palenisko powinno natomiast znajdować się na wysokości około 60 cm.

Kominek można również wyposażyć w ruszt, który pozwoli na przygotowywanie potraw na świeżym powietrzu.

Zobacz również:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).