CO TO JEST STROP GĘSTOŻEBROWY?

CO TO JEST STROP GĘSTOŻEBROWY?


Strop gęstożebrowy cieszy się dużą popularnością wśród projektantów i inwestorów. Poznaj konstrukcję stropu gęstożebrowego. Dowiedz się, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.


Funkcje stropu

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który dzieli budynek na kondygnacje. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie obciążeń, na które składają się m. in. ciężar ścian działowych, czasem ciężar więźby dachowej czy ciężar własny. Strop musi również uwzględniać obciążenia zmienne związane z użytkowaniem budynku i opadami atmosferycznymi. Jednocześnie pełni funkcję ochronną – pomaga zabezpieczyć dom przed rozprzestrzenieniem się pożaru. Dodatkowo usztywnia budynek i pozwala utrzymać w poszczególnych pomieszczeniach odpowiednie warunki termiczne i akustyczne.

Podział stropów

Istnieje kilka podstawowych podziałów stropów. Jeśli za kryterium przyjąć rodzaj konstrukcji nośnej, to stropy można podzielić na gęstożebrowe, płytowo-żebrowe, płytowe zbrojone, kasetonowe i belkowe. Podziału można również dokonać ze względu na materiał, z którego zbudowany jest strop. Należy wówczas wyróżnić stropy żelbetowe, drewniane i stalowe. Jeszcze innym kryterium podziału może być funkcja stropu. W tym wypadku stropy dzielą się na międzypiętrowe, stropy poddasza, stropodachy i stropy nad podpiwniczeniem.

Konstrukcja stropu gęstożebrowego

Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych stropu gęstożebrowego są żebra, czyli prefabrykowane belki stropowe. Odległość między nimi wynosi zwykle 30-60 cm. Między belkami układa się pustaki stropowe, które zapewniają odpowiednią izolację. Całość zalewana jest warstwą tzw. nadbetonu, która ma grubość ok. 3-5 cm. Wypełnienie musi być sztywne. W przypadku stropu o rozpiętości powyżej 4,5 m wykonuje się w nim tzw. żebra rozdzielcze, poprzecznie wobec żeber głównych. Dzięki temu strop ma zwiększoną odporność. Najpopularniejsze rodzaje stropów gęstożebrowych to Ceram, Teriva, Porotherm i Fert.

Wady i zalety

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość ręcznego montażu. Poszczególne elementy są względnie lekkie, więc do ich ułożenia nie jest potrzebny dźwig. Montaż nie wymaga również deskowania i jest łatwiejszy niż w przypadku stropów innego rodzaju. Wadą jest z kolei możliwość klawiszowania, czyli uginania się belek pod wpływem obciążenia. W efekcie na suficie mogą się pojawić charakterystyczne pęknięcia. Zjawisku temu można zapobiec poprzez zamontowanie żeber rozdzielczych. Ma średnie właściwości akustyczne, lepsze niż strop drewaniany ale gorsze niż żelbetowy.

Zobacz projekt domu Rosa ze stropem gęstożebrowym:

https://www.dobredomy.pl/projekt/rosa

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).