Miłe wieczory z widokiem na trzaskające drewno, rozchodzące się po całym domu naturalne ciepło – kominek to nie tylko źródło wyższej temperatury, lecz także serce domu. Nie każdy chce się decydować na kominek w domu, ponieważ aby prawidłowo funkcjonował, konieczna jest odpowiednia i konsekwentna pielęgnacja. Sprawdź, czy warto wybrać to rozwiązanie.
Każdy dom, każdy budynek, każde mieszkanie potrzebują energii w postaci ciepła. To wymóg, którego nie można obejść. Odpowiednia temperatura to klucz do zapewnienia przebywającym we wnętrzu osobom komfortu cieplnego. Osiągnąć go można m.in. przy pomocy pompy ciepła, kolektorów czy rekuperatorów. Rozwiązaniem – najczęściej pomocniczym – jest też właśnie ogrzewanie kominkowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat komfortu cieplnego? Potrzebne informacje znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.
Kominek w domu – wady i zalety
Ogrzewanie kominkowe jest kojarzone głównie z estetycznym wyglądem i ciepłem rodzinnym. Zanim zdecydujesz się na instalację kominkową, poznaj koniecznie jej wady i zalety.
Zalety posiadania kominka w domu:
- połączenie użyteczności z estetyką,
- niezależność od dostaw energii z zewnętrznych źródeł,
- bezpieczeństwo i mniejsza awaryjność,
- ekologia – produkty spalania drewna są mniej szkodliwe od węgla czy gazu,
- tania eksploatacja.
Wady posiadania kominka w domu:
- konieczność stałej obecności w domu (kilkanaście godzin nieobecności mieszkańców prowadzi o wygaśnięcia ognia i wychłodzenia domu),
- konieczność dodatkowego ogrzania wody,
- brak możliwości automatycznej regulacji temperatury.
Rodzaje kominków
Aby jednak osiągnąć najlepszy efekt dzięki kominkowi, należy się dowiedzieć, wśród jakich rozwiązań możesz wybierać.
Na rynku znajdziesz następujące rodzaje kominków:
- otwarty – pełniący przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Trudno zapanować nad procesem spalania i większość uzyskiwanej energii jest bezpowrotnie tracona;
- konwekcyjny – aktualnie najpopularniejszy typ kominka. Wytwarza duże ilości ciepła, które dzięki podłączeniu do systemu DGP są rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi po całym domu;
- kumulacyjny – łączy w sobie piękno żywego ognia z wysoką funkcjonalnością i długotrwałym utrzymywaniem ciepła. Wytworzona w palenisku temperatura gromadzi się w masie kumulacyjnej, a następnie jest stopniowa oddawana do pomieszczenia na zasadzie promieniowania;
- kotłowy – w kominkach tego typu część energii uzyskanej podczas spalania zostaje oddana do wody. Dzięki temu lepiej funkcjonuje system centralnego ogrzewania.
Kominki elektryczne – pomysł przyszłości?
Montaż klasycznego kominka należy uwzględnić jeszcze na etapie projektowania domu. Co zrobić, gdy pomysł pojawi się po fakcie? Wtedy można jeszcze zdecydować się na kominek elektryczny – da się go zamontować na różnych etapach budowy. To bardzo dobry pomysł dla wielokondygnacyjnych budynków.
Na rynku można znaleźć:
- kominki ścienne (przeznaczone do zawieszenia na ścianie),
- kominki stojące (do zabudowy),
- kominki narożne (jako wkłady kominkowe),
- kominki wolnostojące (w postaci pieców kominkowych).
Najistotniejsza różnica między kominkiem tradycyjnym a tym elektrycznym to ogrzewana powierzchnia. W pierwszym przypadku możliwe jest doprowadzenie ciepła do wszystkich pomieszczeń. W drugim – jedynie pomieszczenia, w którym znajduje się elektryczny wkład.
Kominek w salonie znajdziesz m.in. w projektach:
Więcej projektów domów z kominkiem obejrzysz na stronie Dobrych Domów.
Kominek w domu – marzenie z dzieciństwa
O kominek, tak jak o wszystkie urządzenia i instalacje w domu, trzeba dbać, odpowiednio je pielęgnować i regularnie robić przegląd. Gwarantuje to długie i sprawne funkcjonowanie na lata. Kominek w domu to klucz do stworzenia ciekawej, nowoczesnej aranżacji, wprowadzenia domowej atmosfery i możliwość organizowania romantycznych wieczorów z widokiem na ogień.