Od czego zależy komfort cieplny budynku?

Od czego zależy komfort cieplny budynku?


Siedzisz w pomieszczeniu a wiatr rozwiewa Ci włosy? A może odczuwasz zbyt silne promieniowanie ciepła od podłogi? Budynek to złożony organizm, w którym współdziałać musi wiele różnych elementów. Ich właściwe funkcjonowanie wpływa m.in. na komfort cieplny budynku.

Dom kojarzy się z ciepłem. Dosłownie i w przenośni. Chcemy, żeby panowała tam cudowna, rodzinna atmosfera, żeby było po prostu ciepło. Odczuwamy to jednak bardzo indywidualnie. Na równowagę termoregulacyjną wpływa aktywność człowieka, jego ubiór a także takie parametry środowiska, jak temperatura powietrza, prędkość jego przepływu oraz wilgotność.

Czym jest komfort cieplny?

Pod pojęciem tym kryje się stan, w którym człowiek jest zadowolony z otaczającego go środowiska cieplno-wilgotnościowego. Nie odczuwa wówczas ani zbytniego wychłodzenia organizmu, ani też jego przegrzania. W odpowiednich warunkach bilans cieplny jest zrównoważony, a spoczynkowa temperatura ciała równa  36,6oC.

Problem w dokładnym określeniu komfortu cieplnego pomieszczeń polega na tym, że każdy mieszkaniec bądź użytkownik temperaturę odczuwa indywidualnie. To, co dla jednego jest już przeciągiem, dla drugiego może stanowić jedynie delikatny przewiew. Badania nad omawianym zjawiskiem stanowią podstawę międzynarodowych norm, m.in. Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006 dotyczącej ergonomii środowiska termicznego.

 

Jak określić idealne warunki cieplne budynku?

Najważniejsze jest prawidłowe wyliczenie wypadkowej wewnętrznych temperatur panujących w domu. By zrobić to poprawnie, zwróć również uwagę na zależności między podłogami, sufitami, ścianami, meblami, a nawet sprzętami AGD. Istotne okażą się także właściwości wentylacji czy zainstalowane osłony przeciwsłoneczne. Wszystko to, co wytwarza lub zatrzymuje ciepło ma wpływ na temperaturę pojedynczego pomieszczenia oraz całego domu.

Wspomniana wyżej norma zawiera instrukcję dotyczącą analitycznego wyznaczania
i interpretacji komfortu termicznego. Stosuje się do tego między innymi wskaźnik PMV uśredniający wrażenia cieplne wybranej grupy ludzi przy pomocy siedmiostopniowej skali,
w której +3 oznacza „gorąco” a -3 „zimno”. Najbardziej optymalne wartości PMV powinny mieścić się w zakresie od -0,5 do +0,5.

 

Jak dobrać materiał izolacyjny?

Parametrem izolacyjnym, na który powinno się zwracać największą uwagę w czasie budowania domu, jest opór cieplny materiału osiągany przy najniższym przewodnictwie cieplnym i dużej grubości. Powinien być jak największy. Wówczas zapewniadx sobie lepsze warunki termiczne w pomieszczeniach. Istotna jest także odporność na ogień oraz wodę. Warto myśleć o tym w trakcie planowania.

 

Właściwości wełny mineralnej

Jest to doskonały materiał izolacyjny. Wytwarza się ją w bardzo wysokich temperaturach (dochodzących nawet do +1400 oC) przy użyciu bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Uformowaną całość poddaje się jeszcze hydrofobizacji, dzięki czemu zabezpiecza się produkty wykonane z wełny mineralnej przed wchłanianiem wody.

Materiał ten posiada wiele zalet. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodności cieplnej (zakres od 0,034 do 0,050 W/m2K), zapewnia izolację termiczną. Dodatkowo jest ognio- i wodoodporny. Rozbudowany proces produkcji sprawia, że produkty wykonane z wełny mineralnej mają stabilny kształt, są sprężyste i stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale pochłaniają także dźwięki, co sprawia, że, używając ich, zapewniamy naszemu domowi odpowiednią dźwiękoszczelność. Podczas planowania budowy należy jednak wziąć pod uwagę, że wełna mineralna jest cięższa od innych izolatorów (chociażby od styropianu), co może zwiększyć koszty.

 

Korzystny komfort cieplny

Dobrze wybrane materiały, odpowiedni ich montaż oraz prawidłowe funkcjonowanie wszystkich domowych instalacji to sposób na ciepły, przytulny dom, do którego chce się wracać. Nie jest to być może sposób najtańszy, za to z pewnością jeden z trwalszych. W końcu nie budujesz domu na jeden sezon.

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje