NA CZYM POLEGA ADAPTACJA PROJEKTU?

NA CZYM POLEGA ADAPTACJA PROJEKTU?


Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji, czyli dostosowania do konkretnej działki. Bez niej nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Dowiedz się, jakich zmian możesz dokonać bez zgody autora.


Czym jest adaptacja?

Adaptacja pozwala zrealizować projekt gotowy na określonej działce. Projektant sprawdza ukształtowanie terenu, położenie względem stron świata, nośność gruntu, głębokość przymarzania itd. Do jego obowiązków należy również dostosowanie projektu do lokalnych przepisów. Na tej podstawie nanosi na projekt poprawki, które umożliwiają wybudowanie domu. Adaptacja musi też oczywiście uwzględniać przepisy prawa budowlanego.

Jak dokonuje się adaptacji?

Zmian może dokonać tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia projektowe i posiada zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Poprawki powinny zostać naniesione na projekt gotowy trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym. W uzasadnionych przypadkach adaptacja powinna również zawierać aneks z rysunkami zamiennymi. Wybierając projektanta, pamiętaj, że to on będzie odtąd ponosił odpowiedzialność za projekt. Najlepiej jeśli znajdziesz specjalistę działającego w pobliżu Twojej działki. Taka osoba będzie się dobrze orientowała w lokalnych przepisach. Poza tym adaptacja może wymagać częstych konsultacji osobistych.


Z czego składa się adaptacja?

Adaptacja składa się z części obowiązkowej i nieobowiązkowej.

Część obowiązkowa zawiera:

Część nieobowiązkowa zawiera:

Dopuszczalne zmiany

Każdy projekt gotowy objęty jest prawem autorskim. Mimo to można w nim dokonać pewnych zmian. Ich zakres określa dokumentacja dołączona do projektu. Jeśli wybrałeś już więc projekt, ale chciałbyś wprowadzić do niego poprawki, sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe.

W przypadku projektów przygotowanych przez naszą pracownię lista zmian, które można wprowadzić w ramach adaptacji, jest ściśle określona. Mogą one dotyczyć wymiarów fundamentów, wybudowania piwnicy, użycia innych materiałów do budowy stropów i ścian zewnętrznych, nowych materiałów wykończeniowych, liczby i układu okien, kąta nachylenia dachu, przekrojów elementów konstrukcji dachowej, kolorystyki elewacji, detali dekoracyjnych, kształtu podjazdów i tarasów, a także instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Każdy inwestor może wystąpić o dodatkowe zmiany – otrzyma pisemny dokument uprawniający architekta adaptującego do wykonania tych zmian.

Ile to kosztuje?

Ceny adaptacji projektu gotowego zaczynają od ok. 2500-2700 zł. Koszt części obowiązkowej zależy w dużej mierze od samej działki, a więc od liczby i rodzaju zmian, które projektant musi nanieść na projekt. Koszt części nieobowiązkowej jest z kolei związany z poprawkami, które zostają wprowadzone na Twoje życzenie. Najtańsze są zmiany układu funkcjonalnego, na przykład usunięcie lub postawienie ścianek działowych czy zmiana koloru elewacji. Droższe są poprawki, które wymagają ingerencji w konstrukcję budynku, takie jak zmiana położenia ścian nośnych, budowa schodów, adaptacja poddasza do celów mieszkalnych czy utworzenie piwnicy.

Zapraszamy do współpracy

Projekty gotowe przygotowane przez naszą pracownię mogą zostać zmienione tylko w określonym zakresie. Jeśli znalazłeś już projekt dla siebie, znajdź projektanta, który dokona adaptacji. Zachęcamy też do współpracy z naszymi architektami. Napisz do nas lub zadzwoń i zapytaj o koszty zmian w określonym projekcie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje