W polskim prawie nie ma jasno sprecyzowanej definicji działki rekreacyjnej. W umownym znaczeniu jest to działka przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne. W praktyce jednak zabudowa działki rekreacyjnej nie jest aż tak prosta. Zobacz, co należy zrobić, aby postawić na działce rekreacyjnej dom jednorodzinny.
Działka rekreacyjna nie jest działką budowlaną – to pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać. Choć wiąże się z to z dużo niższymi cenami tego rodzaju działek, warto mieć na względzie, że nie na każdym terenie rekreacyjnym można postawić dom mieszkalny. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby wybudować dom na działce rekreacyjnej.
Działka rekreacyjna a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Informacje o możliwościach zabudowy terenów przeznaczonych pod zabudowę letniskową znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP). Dostęp do niego możesz uzyskać w powiatowym Wydziale Architektury i Budownictwa. Musisz tylko złożyć wniosek w urzędzie gminy (bez konieczności podawania powodu).
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą znaleźć się informacje o:
- maksymalnej liczbie obiektów na działce,
- wielkości oraz wysokości budynków,
- szerokości elewacji,
- rodzaju zabudowy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może wskazywać, że na Twojej działce wszystkie budynki muszą zajmować maksymalnie 15% całej powierzchni gruntu, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 m.
W niektórych sytuacjach MPZP może także jednoznacznie zakazywać stawiania budynków mieszkalnych. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy cały teren jest uznany jako obszar ochrony przyrody. W takim wypadku nie będziesz mógł postawić na swojej działce żadnego budynku, nawet letniskowego.
Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma MPZP?
Nie wszystkie tereny w gminie muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji można postawić na swojej działce dom bez uzyskania pozwoleń. Jeśli upewnisz się, że na Twojej działce nie obowiązuje MPZP, musisz wystąpić do urzędu o wydanie warunków zabudowy.
Zabudowa działki rekreacyjnej – domek letniskowy, rekreacyjny
Na terenach rekreacyjnych zazwyczaj można budować domy letniskowe nieprzeznaczone do całorocznego mieszkania. Tego rodzaju budynki nie muszą mieć np. stałego dostępu do bieżącej wody lub kanalizacji. To duże ułatwienie zwłaszcza dla terenów znacznie oddalonych od miast, gdzie przyłączenie do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie jest możliwe.
Jakie domy letniskowe można budować na działkach rekreacyjnych?
Przede wszystkim muszą być to budynki o dosyć niewielkiej powierzchni – często nie przekraczającej 150 m2. Aby obliczyć, jak duży może być stawiany przez Ciebie dom, powinieneś wiedzieć, ile procent działki może on zająć.
Przykład: Na działce rekreacyjnej mającej 800 m2, na której zabudowa letniskowa musi zajmować maksymalnie 10% powierzchni, możesz postawić dom o wielkości 80 m2.
Czy domy o takiej powierzchni mogą być funkcjonalne? Jak najbardziej! Jeśli nie wiesz, jak mógłby wyglądać przykładowy układ pomieszczeń, zobacz gotowe projekty domów letniskowych z pracowni Dobre Domy. Wśród nich znajdziesz m.in.:
- projekt domu Ametyst – pow. użytkowa 79,6 m2, pow. zabudowy 147,5 m2, dom z piękną, dużą altaną w stylu rustykalnym;
- projekt domu Viola – pow. użytkowa 69,6 m2, pow. zabudowy 99 m2, projekt z wygodnym, dwuspadowym dachem ozdobionym lukarną;
- projekt domu Mini – pow. użytkowa 70,1 m2, pow. zabudowy 105,1 m2, dom z elewacją i wykończeniem wpasowującym się w klasyczną, podmiejską zabudowę.
Decydując się na postawienie domu letniskowego na działce rekreacyjnej, musisz pamiętać, że nie będziesz mógł mieszkać w nim przez cały rok. Nie możesz się także ubiegać o uzyskanie meldunku.
Zabudowa działki rekreacyjnej – uzyskanie statusu działki budowlanej
Jeśli zależy Ci na postawieniu domu całorocznego na działce przeznaczonej pod zabudowę letniskową, będziesz musiał zająć się zmianą statusu terenu. Procedura przekształcania terenu na działkę budowlaną jest bardzo podobna do zmiany statusu z działki rolnej na działkę pod zabudowę mieszkalną. Szczegółowe informacje m.in. na temat statusu prawnego działek znajdziesz w poradniku DobreDomy.pl.