Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Budowa domu letniskowego i domu jednorodzinnego na działce rekreacyjnej

Budowa domu letniskowego i domu jednorodzinnego na działce rekreacyjnej


W polskim prawie nie ma jasno sprecyzowanej definicji działki rekreacyjnej. W umownym znaczeniu jest to działka przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne. W praktyce jednak zabudowa działki rekreacyjnej nie jest aż tak prosta. Zobacz, co należy zrobić, aby postawić na działce rekreacyjnej dom jednorodzinny.

Działka rekreacyjna nie jest działką budowlaną – to pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać. Choć wiąże się z to z dużo niższymi cenami tego rodzaju działek, warto mieć na względzie, że nie na każdym terenie rekreacyjnym można postawić dom mieszkalny. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby wybudować dom na działce rekreacyjnej.

Działka rekreacyjna a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Informacje o możliwościach zabudowy terenów przeznaczonych pod zabudowę letniskową znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP). Dostęp do niego możesz uzyskać w powiatowym Wydziale Architektury i Budownictwa. Musisz tylko złożyć wniosek w urzędzie gminy (bez konieczności podawania powodu).

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą znaleźć się informacje o:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może wskazywać, że na Twojej działce wszystkie budynki muszą zajmować maksymalnie 15% całej powierzchni gruntu, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 m.

W niektórych sytuacjach MPZP może także jednoznacznie zakazywać stawiania budynków mieszkalnych. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy cały teren jest uznany jako obszar ochrony przyrody. W takim wypadku nie będziesz mógł postawić na swojej działce żadnego budynku, nawet letniskowego.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma MPZP?

Nie wszystkie tereny w gminie muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji można postawić na swojej działce dom bez uzyskania pozwoleń. Jeśli upewnisz się, że na Twojej działce nie obowiązuje MPZP, musisz wystąpić do urzędu o wydanie warunków zabudowy.

Zabudowa działki rekreacyjnej – domek letniskowy, rekreacyjny

Na terenach rekreacyjnych zazwyczaj można budować domy letniskowe nieprzeznaczone do całorocznego mieszkania. Tego rodzaju budynki nie muszą mieć np. stałego dostępu do bieżącej wody lub kanalizacji. To duże ułatwienie zwłaszcza dla terenów znacznie oddalonych od miast, gdzie przyłączenie do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie jest możliwe.

Jakie domy letniskowe można budować na działkach rekreacyjnych?

Przede wszystkim muszą być to budynki o dosyć niewielkiej powierzchni – często nie przekraczającej 150 m2. Aby obliczyć, jak duży może być stawiany przez Ciebie dom, powinieneś wiedzieć, ile procent działki może on zająć.

Przykład: Na działce rekreacyjnej mającej 800 m2, na której zabudowa letniskowa musi zajmować maksymalnie 10% powierzchni, możesz postawić dom o wielkości 80 m2.

Czy domy o takiej powierzchni mogą być funkcjonalne? Jak najbardziej! Jeśli nie wiesz, jak mógłby wyglądać przykładowy układ pomieszczeń, zobacz gotowe projekty domów letniskowych z pracowni Dobre Domy. Wśród nich znajdziesz m.in.:

Decydując się na postawienie domu letniskowego na działce rekreacyjnej, musisz pamiętać, że nie będziesz mógł mieszkać w nim przez cały rok. Nie możesz się także ubiegać o uzyskanie meldunku.

Zabudowa działki rekreacyjnej – uzyskanie statusu działki budowlanej

Jeśli zależy Ci na postawieniu domu całorocznego na działce przeznaczonej pod zabudowę letniskową, będziesz musiał zająć się zmianą statusu terenu. Procedura przekształcania terenu na działkę budowlaną jest bardzo podobna do zmiany statusu z działki rolnej na działkę pod zabudowę mieszkalną. Szczegółowe informacje m.in. na temat statusu prawnego działek znajdziesz w poradniku DobreDomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie