Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Odrolnienie działki – jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?

Odrolnienie działki – jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?


Działki rolne są często dużo tańsze niż działki budowlane, w związku z czym wiele osób decyduje się na ich zakup w celu postawienia domu. Niestety cały proces zgłaszania projektu i uzyskiwania pozwoleń ma dość skomplikowany charakter, ponieważ wymaga zmiany statusu działki. Jak można odrolnić działkę? Czy to w ogóle potrzebne? Gdzie trzeba iść, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia? Przekonaj się, na czym polega odrolnienie gruntu.

Na działce rolnej może budować jedynie rolnik. Według przepisów polskiego prawa rolnik to osoba fizyczna, która jest faktycznym posiadaczem bądź dzierżawcą nieruchomości rolnych o powierzchni do 300 ha i która:

Do uzyskania statusu rolnika nie wystarczy więc samo zakupienie ziemi – jest to proces długotrwały i nie każdy ma szanse go sfinalizować. W takich sytuacjach warto więc zainteresować się odrolnieniem działki.

Przeczytaj więcej o budowie domu na działce rolnej.

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – pierwszy etap odrolnienia działki

Jeśli Twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), będziesz musiał zająć się wszczęciem procedury zmian miejscowego planu. Jak to zrobić?

  1. Złóż wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ważne, żeby we wniosku znalazły się Twoje dane osobowe, adres działki i cel zmiany (przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną). Niezbędne jest również umieszczenie powodu, dla którego zwracasz się z taką prośbą.
  2. Dołącz do wniosku wypis aktualnej mapy ewidencyjnej, wypis z rejestru gruntów i zasadniczą mapę nieruchomości
  3. Czekaj. Niestety przepisy nie regulują, w jakim terminie należy spodziewać się odpowiedzi, ponieważ Twój wniosek ma charakter jedynie postulatywny.

Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, rozpocznie się procedura zmiany MPZP. Pamiętaj jednak, że nie masz na nią dużego wpływu – cały proces odbywa się bowiem na posiedzeniach rady i może przechodzić wiele modyfikacji. Warto więc na bieżąco śledzić aktualne informacje na stronach internetowych miasta bądź gminy.

Gdy dowiesz się, że Twoja działka zmieniła status, najprawdopodobniej będziesz musiał wnieść jeszcze opłatę planistyczną, wynikającą ze wzrostu wartości nieruchomości.

Działka rolna nieobjęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jak uzyskać wniosek o warunkach zabudowy?

Jeśli działka rolna nie jest objęta MPZP, nie oznacza to, że może być ona przez Ciebie traktowana w sposób dowolny. W takiej sytuacji musisz wystąpić o uzyskanie wniosku o warunkach zabudowy (WZ). Decyzję tę, podobnie jak w przypadku zmian w MPZP, wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Tym razem jednak nie wystarczy tylko odpowiednie umotywowanie prośby. Działka musi:

Wyłączenie działki spod produkcji rolnej – ostatni etap odrolnienia działki

Uzyskanie WZ daje Ci bardzo dużą szansę na zmianę statusu działki rolnej w działkę budowlaną. Przed Tobą już tylko ostatni etap – wyłączenie działki spod produkcji rolnej. Na tym etapie warto zapoznać się z kilkoma oznaczeniami działek rolnych:

Wniosek o wyłączenie składa się w Wydziale Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego. Tak jak w poprzednim przypadku wydanie decyzji może potrwać.

Po uzyskaniu zgody powinieneś jeszcze otrzymać wezwanie do zapłaty kosztów wprowadzonych zmian – ale tylko w przypadku, gdy planujesz postawić budynek o powierzchni większej niż 500 m2. Na stronie Dobrych Domów znajdziesz jednak wiele gotowych projektów domów o zróżnicowanej powierzchni – od 70 do nawet 300 m2. Wszystkie z nich są przygotowane w taki sposób, aby były funkcjonalne i spełniały potrzeby każdego członka rodziny.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie