Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

CZY MOŻNA ZBUDOWAĆ DOM NA DZIAŁCE ROLNEJ?

CZY MOŻNA ZBUDOWAĆ DOM NA DZIAŁCE ROLNEJ?


Działka rolna jest tańsza niż działka budowlana, ale nie zawsze można zbudować na niej dom. Sprawdź, czy opłaca Ci się kupić taką działkę. Dowiedz się, jak wygląda procedura odrolnienia gruntu.

Zalety działki rolnej

Działki rolne położone są najczęściej w malowniczych i spokojnych okolicach. Pozwalają oderwać się od miejskiego zgiełku. Mogą służyć jako cel weekendowych wyjazdów albo stać się Twoim nowym miejscem zamieszkania. Atrakcyjna jest także ich cena. Działka rolna może być nawet o połowę tańsza niż działka budowlana. Jej wartość jest proporcjonalna do jakości ziemi, na której leży. Najtańsze są grunty o jakości IV-VI i nieużytki. Weź jednak pod uwagę, że na słabej glebie, na przykład storfiałej, budowa domu może być trudna lub w ogóle niemożliwa.

Kto może budować?

Nie każdy ma prawo budować na działce rolnej. Taką możliwość mają rolnicy, ponieważ ich działalność wymaga zamieszkania w pobliżu pól uprawnych. Zgodnie z polskim prawem, rolnikiem jest osoba, która posiada lub dzierżawi nieruchomości rolne o łącznej powierzchni poniżej 300 ha, a także posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje pozwalające prowadzić gospodarstwo. Wszystkie pozostałe osoby, które chcą zamieszkać na działce rolnej, mają dwa wyjścia: nabyć tzw. siedlisko, czyli grunt rolny wraz z mieszczącymi się na nim budynkami, lub zakupić małą działkę rolną i przekształcić ją w działkę budowlaną.

Siedlisko

Inwestycja w zabudowany grunt rolny wydaje się dobrym rozwiązaniem, o ile nie chcesz zbudować na nim nowego domu. Działkę rolną przejmujesz po prostu wraz z domem od poprzedniego właściciela. Nie musisz prowadzić działalności rolniczej. W przyszłości możesz również wyremontować budynek, a nawet go przebudować. Jeśli jednak zechcesz wybudować nowy dom, będziesz musiał dokonać odrolnienia działki.

Odrolnienie działki

Jest konieczne, jeśli chcesz wybudować dom. Obowiązku takiego nie ma tylko w przypadku działek rolnych, które znajdują się w granicach miast. Odrolnienia dokonuje gmina, zmieniając w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie gruntu z rolnego na nierolnicze. Następnie starosta powiatowy wydaje decyzję o wyłączeniu terenu z produkcji rolnej. Jeśli z kolei działka nie jest objęta planem miejscowym, musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a następnie – decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej. Procedura nie jest jednak łatwa. Działka nie może być położona na dobrych, żyznych gruntach. Musi spełniać również kilka warunków formalnych, m. in. musi mieć dostęp do drogi. Problemem może się też okazać sąsiedztwo. Jeśli właściciele przylegających działek prowadzą gospodarstwa rolne, odrolnienie terenu może się okazać niemożliwe.

Koszty

Działka rolna jest tańsza niż działka budowlana, ale generuje inne koszty. Aby uzyskać decyzję o odrolnieniu, musisz wnieść w starostwie jednorazową opłatę. Na jej dokonanie masz 60 dni od uprawomocnienia się decyzji. W dalszej kolejności czekają Cię opłaty roczne, które musisz wnosić do 30 czerwca każdego roku. Wysokość poszczególnych opłat wylicza się indywidualnie. Koszt odrolnienia zależy od klasy gruntu i wielkości działki. Natomiast opłaty roczne stanowią 10% należności, która wyrażona jest w tonach ziarna żyta za każdy wyłączony z produkcji rolnej hektar. Opłatę roczną należy uiszczać zwykle przez pierwszych 10 lat. Jeśli jednak grunt ma bardzo niską jakość (IV-VI), nie musisz ponosić opłaty za odrolnienie.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie