Czym jest MPZP i co zrobić, jeśli nie jest dostępny w Twojej gminie?

Czym jest MPZP i co zrobić, jeśli nie jest dostępny w Twojej gminie?


Czy nie byłoby wspaniale móc zbudować dom dokładnie tam, gdzie chcesz? Jak najbardziej! Jest tylko jedno „ale” – nie jest to zgodne z prawem. Gdyby było, takie rozwiązanie szybko doprowadziłoby do chaosu architektonicznego i całkowitego zaburzenia krajobrazu miast i terenów podmiejskich. Właśnie dlatego wszystkich inwestorów obowiązują miejscowe plany przestrzennego zagospodarowania terenu. Porządkują one przestrzeń i wyznaczają obszary, na których mają powstać drogi, sklepy, place zabaw etc. Co jednak zrobić, jeśli w gminie, w której planujesz kupić działkę pod wymarzony dom, nie ma takiego planu? W tekście podpowiadamy, jak się zachować w takim przypadku.

Z tekstu dowiesz się:

MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenu. W MPZP można znaleźć informacje dotyczące zarówno obecnych, jak i planowanych inwestycji. Muszą być w nim zawarte dane dotyczące przeznaczenia terenów prywatnych, ulic i dróg publicznych, a także terenów chronionych. Bardzo dużo gmin w Polsce nadal nie ma własnego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa domu nie jest jednak w nich niemożliwa. Wymaga po prostu skorzystania z drogi innej niż standardowa. Aby się dowiedzieć, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, czytaj dalej!

MPZP – o czym informuje?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (inaczej: plan miejscowy, MPZP) jest dokumentem, który zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym powinna mieć każda gmina w Polsce. Nie jest to jednak obowiązkowe, a potrzeba sporządzenia MPZP wynika z polityki przestrzennej danej gminy.

MPZP określa, czy na danej działce będziesz mógł wybudować dom, jaki ma być minimalny kąt nachylenia dachu domu (może się okazać, że w Twojej gminie nie wolno np. budować domów z płaskim dachem i będziesz musiał wybrać inny projekt), a także materiał, którym dom zostanie pokryty. Plan miejscowy podpowie Ci również, czy w pobliżu Twojej działki mogą w przyszłości powstać obiekty usługowe (sklepy, markety), przychodnie czy przedszkola lub czy zostanie tam wybudowana główna droga. To ważne, jeśli marzysz o spokojnej działce położonej z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Zobacz projekty domów z płaskim dachem.

Gdzie znaleźć MPZP i jak uzyskać odpowiednie dokumenty?

Większość gminnych planów zagospodarowania przestrzennego dostępnych jest w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędów miejskich. Każda osoba, nie tylko inwestor, ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz do otrzymania w urzędzie dzielnicy wypisów i wyrysów z planu.

Aby pozyskać wypis i wyrys z MPZP, należy złożyć w urzędzie gminy stosowny wniosek. Wzór takiego wniosku możesz pobrać na stronie internetowej gminy bądź poprosić o niego w urzędzie miasta lub gminy. Będziesz musiał w nim podać nazwę miejscowości oraz numer ewidencyjny działki, dla której wnosisz o pozyskanie dokumentów. Wypełniony wniosek złóż w urzędzie bądź wyślij pocztą wraz z potwierdzeniem wniesienia stosownej opłaty skarbowej.  Wniosek możesz złożyć także drogą elektroniczną.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co robić?

Wiesz już, czym jest plan zagospodarowania terenu, dlaczego się go tworzy i jak pozyskać wypis i wyrys tego dokumentu. Jak jednak postąpić w przypadku, gdy gmina nie dysponuje planem zagospodarowania przestrzennego terenu? Jeśli MPZP nie jest dostępny, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, powinieneś wystąpić z odpowiednim wnioskiem do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pamiętaj, aby dołączyć do wniosku kopię mapy zasadniczej z zaznaczonym obszarem planowanej zabudowy, a także opis parametrów technicznych planowanej przez Ciebie inwestycji.

Jakie wymogi musisz spełnić, aby otrzymać decyzję o warunkach budowy? Sprawdź:

Jeżeli wszystkie wymienione powyżej warunki zostaną spełnione, odpowiedni organ wyda Ci decyzję o warunkach zabudowy, która będzie określać przeznaczenie terenu oraz wszystkie istotne informacje dotyczące zabudowy. W ten sposób postawisz kolejny krok na drodze do budowy Twojego wymarzonego domu!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!