Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Co to jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Co to jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?


Czy nie byłoby wspaniale, moc zbudować dom dokładnie tam, gdzie chcesz? Jak najbardziej. Jest tylko małe „ale” – nie jest to zgodne z prawem. Gdyby jednak było, w konsekwencji doprowadziłoby do chaosu i całkowitego zaburzenia architektury krajobrazu miast i terenów podmiejskich.

Dlatego właśnie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które porządkują przestrzeń i wyznaczają obszary, na których powstać mają drogi, sklepy, place zabaw etc.

MPZP a pozwolenie na budowę

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (inaczej: plan miejscowy, MPZP) jest dokumentem, który zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, musi mieć każda gmina w Polsce.

MPZP umożliwia otrzymanie pozytywnej decyzji i pozwolenia na budowę. Powstaje on w drodze uchwały i obowiązuje bezwzględnie na danym terenie. Jako obywatel masz prawo zgłaszać swoje uwagi, uczestniczyć w dyskusjach nad planem, posiedzeniach komisji i rad dzielnic oceniających projekty planów oraz składać wnioski.

Z czego składa się plan miejscowy

W skład każdego MPZP wchodzi część opisowa, z której dowiesz się o warunkach przeznaczenia terenu i związanych z tym ograniczeniami, na którym chcesz zbudować dom. Natomiast część graficzna obejmuje mapy obszarów przeznaczonych do zabudowy, tereny zielone, usługowe, drogi i inne.

O czym informuje MPZP?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest jednym z najważniejszych dokumentów z jakimi inwestor musi się zapoznać.

Wypatrzyłeś uroczą działkę, w sam raz pod budowę domu? Dzięki MPZP dowiesz się, czy możesz na niej wybudować dom, jakie pokrycie będzie mógł mieć dach i o jakim kącie nachylenia (może zdarzyć się tak, że w Twojej gminie wykluczone są dachy płaskie i będziesz musiał wybrać inny projekt domu). Plan miejscowy powie Ci również o tym, czy w pobliżu Twojej działki mogą w przyszłości powstać obiekty usługowe (sklepy, markety), przychodnie czy przedszkola lub zostanie wybudowana główna droga. To ważne, jeśli szukasz miejsca spokojnego i z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego informuje o:

– przeznaczeniu terenów (np. pod budownictwo jednorodzinne lub usługi),

– ulicach, drogach lokalnych i głównych,

– liniach zabudowy,

– granicach terenów chronionych (np. strefy ochrony konserwatorskiej),

-zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane.

Jeśli w danej gmina nie został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, dokumentem który go zastępuje są Warunki Zabudowy.

Gdzie znaleźć MPZP

Większość gminnych planów zagospodarowania przestrzennego dostępna jest w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędów miejskich. Każda osoba, nie tylko inwestor ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz do otrzymania w urzędzie dzielnicy wypisów i wyrysów z planu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie