Czy nie byłoby wspaniale, moc zbudować dom dokładnie tam, gdzie chcesz? Jak najbardziej. Jest tylko małe „ale” – nie jest to zgodne z prawem. Gdyby jednak było, w konsekwencji doprowadziłoby do chaosu i całkowitego zaburzenia architektury krajobrazu miast i terenów podmiejskich.
Dlatego właśnie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które porządkują przestrzeń i wyznaczają obszary, na których powstać mają drogi, sklepy, place zabaw etc.
MPZP a pozwolenie na budowę
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (inaczej: plan miejscowy, MPZP) jest dokumentem, który zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, musi mieć każda gmina w Polsce.
MPZP umożliwia otrzymanie pozytywnej decyzji i pozwolenia na budowę. Powstaje on w drodze uchwały i obowiązuje bezwzględnie na danym terenie. Jako obywatel masz prawo zgłaszać swoje uwagi, uczestniczyć w dyskusjach nad planem, posiedzeniach komisji i rad dzielnic oceniających projekty planów oraz składać wnioski.
Z czego składa się plan miejscowy
W skład każdego MPZP wchodzi część opisowa, z której dowiesz się o warunkach przeznaczenia terenu i związanych z tym ograniczeniami, na którym chcesz zbudować dom. Natomiast część graficzna obejmuje mapy obszarów przeznaczonych do zabudowy, tereny zielone, usługowe, drogi i inne.
O czym informuje MPZP?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest jednym z najważniejszych dokumentów z jakimi inwestor musi się zapoznać.
Wypatrzyłeś uroczą działkę, w sam raz pod budowę domu? Dzięki MPZP dowiesz się, czy możesz na niej wybudować dom, jakie pokrycie będzie mógł mieć dach i o jakim kącie nachylenia (może zdarzyć się tak, że w Twojej gminie wykluczone są dachy płaskie i będziesz musiał wybrać inny projekt domu). Plan miejscowy powie Ci również o tym, czy w pobliżu Twojej działki mogą w przyszłości powstać obiekty usługowe (sklepy, markety), przychodnie czy przedszkola lub zostanie wybudowana główna droga. To ważne, jeśli szukasz miejsca spokojnego i z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego informuje o:
– przeznaczeniu terenów (np. pod budownictwo jednorodzinne lub usługi),
– ulicach, drogach lokalnych i głównych,
– liniach zabudowy,
– granicach terenów chronionych (np. strefy ochrony konserwatorskiej),
-zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane.
Jeśli w danej gmina nie został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, dokumentem który go zastępuje są Warunki Zabudowy.
Gdzie znaleźć MPZP
Większość gminnych planów zagospodarowania przestrzennego dostępna jest w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędów miejskich. Każda osoba, nie tylko inwestor ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz do otrzymania w urzędzie dzielnicy wypisów i wyrysów z planu.