Kąt nachylenia dachu a wybór projektu domu

Kąt nachylenia dachu a wybór projektu domu


Płaski czy stromy – jaki dach wybrać i jaki kąt jego nachylenia jest optymalny? To od niego w znacznej mierze zależy wybór pokrycia, możliwość montażu okien dachowych, łatwość odprowadzania śniegu i wody deszczowej. W wyborze kształtu i pokrycia dachu liczą się zatem nie tylko kwestie estetyczne.

Dachy bardzo strome – ryzyko

W Polsce zaleca się nie przesadzać z kątem nachylenia i jednocześnie unikać budowy domu z zupełnie płaskim dachem. W przypadku zbyt spadzistych dachów pojawia się problem mocowania pokrycia – każdą dachówkę należy dodatkowo przytwierdzić spinkami, co zwiększa ostateczny koszt budowy. Dodatkowe zabezpieczenie jest szczególnie ważne po zawietrznej stronie, gdzie powstaje ssanie (podciśnienie), a pokrycie może zostać zerwane. Przy spadzistych dachach poleca się zastosowanie strzechy, która sprawdzi się nawet przy kącie nachylenia do 64 stopni. Przy pokryciu papą istnieje już ryzyko jej stopienia się pod wpływem wysokiej temperatury i spłynięcia warstwy bitumicznej.

Optymalne rozwiązanie – dachy umiarkownie spadziste

Kąt nachylenia dachu w domach jednorodzinnych oscyluje w granicach od 30 do 45 stopni. Takie rozwiązanie należy uznać za optymalne z dwóch powodów – zimą śnieg nie zalega na dachu i nie obciąża konstrukcji, zaś woda deszczowa może być łatwiej odprowadzana. Umiarkowane nachylenie dachu to również oszczędność. W tym przypadku dodatkowe mocowanie dachówki nie jest konieczne (ewentualnie można przymocować co ósmą lub co piątą dachówkę).

Ten spadek dachu pozwala zastosować wiele materiałów do pokrycia:

Dachówkami ceramicznymi, z blachy oraz cementu można pokryć dachy dwuspadowe. Dachy czterospadowe będą zdecydowanie tańsze w budowie, jeśli zdecydujemy się pokryć je dachówą ceramiczną bądź cementową. Warto pamiętać o podstawowej zadadzie: im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym mniejsza dachówka będzie lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź projekty domów z dachem dwuspadowym i wybierz swój typ. Zainteresowani projektami domów z dachem wielospadowym odpowiednie projekty znajdą tutaj.

Dachy płaskie – czy to dobre rozwiązanie?

Minimalny kąt nachylenia dachu w Polsce wynosi 3 stopnie, co ma związek z częstymi opadami deszczu oraz zalegającymi zimą połaciami śniegu. W przypadku płaskich dachów lub tych z kątem nachylenia od 10 do 15 stopni należy szczególnie zadbać o szczelność ich pokrycia. Dobre materiały izolacyjne i solidna ekipa wykonawcza to dodatkowe koszty dla inwestorów. Zazwyczaj na dachach o niewielkim kącie nachylenia nie stosuje się dachówki, ale układa warstwowo papę, szczelnie zabezpieczającą dach (najlepiej wykorzystać papę termozgrzewalną). Istnieje również możliwość wykorzystania innych pokryć dachowych:

Pamiętaj! Aby poszycie było szczelne, materiały należy lutować, kleić, zaginać na rąbki stojące, np. dachówki bitumiczne montuje się ze sobą za pomocą pełnego klejenia.

Sprawdź projekty domów z płaskim dachem od pracowni Dobre Domy.

Zmiana kąta nachylenia dachu w projekcie – czy to możliwe?

Projekt został wybrany, marzenia o własnym domu weszły w fazę realizacji i nagle miejscowy plan zagospodarowania terenu wymusza na inwestrach zmianę kąta nachylenia dachu. Oznacza to dla nich spore zmiany, dlatego przed ostatecznym wyborem projektu należy dokładnie zorientować się w planach zagospodarowania terenu. Pozwoli to uniknąć niemiłej niespodzianki. Zwiększenie kąta nachylenia dachu zdecydowanie zmieni dom, który planujemy wybudować:

Co oczywiste, w przypadku zmiany kąta nachylenia dachu inwestorzy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Sprawdź, jakie projekty oferuje pracownia Dobre Domy i wybierz dom swoich marzeń.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje