Dom z tarasem? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu z tarasem

Dom z tarasem? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu z tarasem


Jeśli już decydujesz się na budowę domu, to podczas przeglądania projektów domów jednorodzinnych koniecznie zwróć uwagę na projekty domów z tarasem. W końcu skoro masz już planować swoje miejsce na ziemi, to zadbaj o wszystkie udogodnienia, które oferuje dom. Taras jest jednym z nich. Stanowi swoistą strefę przejściową między domem a ogrodem. I ma naprawdę wiele zalet, które czas Ci bliżej przedstawić.

Strefa wypoczynkowa, którą łatwo możesz stworzyć na swoim tarasie, jest warta każdego zachodu. Warto jednak zacząć od przemyślenia tematu, przejrzenia projektów domów z tarasem i podjęcia kilku ważnych decyzji (np. tych dotyczących lokalizacji czy zabezpieczenia tarasu).

Jeśli szukasz projektu domu z tarasem, to zwróć uwagę na elementy wymienione niżej. Dzięki ustaleniu szczegółów jeszcze na poziomie wyboru projektu domu jednorodzinnego, stworzysz miejsce, które spełni Twoje oczekiwania.

1.      Typ zadaszenia

Taras – podobnie jak większość przestrzeni w domu – może mieć różną formę. Możesz zdecydować się bowiem na taras:

Każda z tych propozycji ma oczywiście swoje zalety i wady. A decyzja powinna opierać się na tym, do czego i kiedy masz w planach wykorzystywać taras.

Jeśli wiesz, że będziesz korzystać z tarasu głównie latem, uwielbiasz słońce i wolne przestrzenie – wtedy taras bez zadaszenia jest propozycją dla Ciebie. Jeśli jednak lubisz przesiadywać na zewnątrz także podczas pochmurnych dni a nawet burzowych wieczorów, to zdecyduj się na taras z zadaszeniem, chociaż częściowym.

Przykładem projektu domu z zadaszonym tarasem jest np. projekt domu Viola dostępny w naszej pracowni. To przykład domku letniskowego (powierzchnia 70,80 m2) z wspaniałym, wręcz widowiskowym tarasem, który zdecydowanie zachęca do długiego przebywania na zewnątrz.

2.      Materiał wykończeniowy

Taras – poza tym, że wygodny – powinien być trwały i bezpieczny. Jednak czasem trudno postawić to bezpieczeństwo ponad efektowny wygląd. Czy jest na to rada?

Oczywiście!

Obecnie na rynku jest dostępnych tak wiele trwałych i jednocześnie po prostu ładnych materiałów, że na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Do najczęstszych wyborów należą:

Na projekcie domu Dunkan II, a dokładnie na jego wizualizacji, widać, jak elegancko i minimalistycznie jednocześnie może wyglądać taras wykonany z płytek.

3.      Lokalizacja względem stron świata

Często zależy ona po prostu od ukierunkowania działki, ale – wiedząc o tym – możesz też szukać odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego z tarasem. Projekty domów różnią się między sobą rozplanowaniem pomieszczeń, w tym także zewnętrznego tarasu. Zobacz, jak umiejscowienie względem stron świata wpływa na funkcjonalność tarasu:

4.      Okna i drzwi tarasowe

Od lat bardzo popularne w budownictwie są duże przeszklenia. Nic dziwnego, są one eleganckie, efektowne i – wbrew powszechnej opinii – wcale nie wyziębiają pomieszczenia. Ważne po prostu, żeby wybrać okna o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z wytycznymi dla domów energooszczędnych, stolarka okienna powinna mieć Uw na poziomie nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Dotyczy to zarówno okien, jak i drzwi balkonowych.

Jeśli jesteś ciekawy, jak zadbać o ciepło w domu z przeszkleniami, to przeczytasz o tym więcej tutaj.

Projekt domu z tarasem – jak zadbać o prywatność?

Właśnie, wszystko brzmi pięknie, ale co z sąsiadami i zapewnieniem sobie prywatności? Przepisy Prawa budowlanego określają, że taras powinien się znajdować minimum 1,5 metra od ogrodzenia. Pierwszą barierę – odległościową – masz więc unormowaną prawnie.

Dodatkowymi pomysłami na osłonięcie się przed sąsiedzkimi spojrzeniami są:

Wybór należy do Ciebie!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!