Budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?

Budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?


Typowa altana ogrodowa to otwarty, zadaszony obiekt, będący miejscem odpoczynku dla domowników i ich gości. Dobrze zaprojektowana i wykonana nie tylko osłoni przed słońcem czy opadami atmosferycznymi, lecz także stanie się ozdobą ogrodu. Do jej budowy warto się odpowiednio przygotować.

Altany ogrodowe mogą przypominać miniaturowe domy lub mieć konstrukcję ażurową. Najpopularniejsze są te wykonane z drewna, jednak można spotkać również altany metalowe lub murowane (często łączone z murowanym grillem).

Czy na budowę altany trzeba mieć pozwolenie?

Zgodnie ze zmianami w Ustawie – Prawo budowlane, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku osoby planujące budowę altany ogrodowej na swojej działce nie muszą uzyskiwać pozwolenia. Warunkiem jest jednak, by:

Zamiar postawienia altany trzeba jednak zgłosić do urzędu, dołączając:

Budowę altany można rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia (o ile starosta w tym czasie nie wniesie sprzeciwu), jednak nie później niż 2 lata po dostarczeniu dokumentów do urzędu.

Ile kosztuje altana ogrodowa?

Najtańsza gotowa do montażu altana ogrodowa to koszt około 1 500 zł. Solidniejszy, zbudowany od podstaw obiekt jest nawet kilkukrotnie droższy, jednak charakteryzuje się również większą trwałością. Ostateczna cena altany zależy od takich czynników, jak:

Od czego zacząć budowę altany?

Jeśli zdecydujesz się na zbudowanie altany ogrodowej, pierwszym krokiem powinno być przygotowanie projektu uwzględniającego m.in. metraż. Niektóre pracownie architektoniczne posiadają w swoim portfolio gotowe projekty altan (np. Altana A1 autorstwa pracowni Dobre Domy) – ich wykorzystanie znacznie ułatwi i przyspieszy proces budowy.

Następnie należy wyznaczyć na terenie działki miejsce, w którym stanie altana. Duży wpływ na lokalizację mają przede wszystkim wielkość dostępnego terenu oraz przeznaczenie obiektu. Umiejscowienie altany w głębi działki, z dala od źródeł hałasu, będzie sprzyjać wyciszeniu. Jeśli altana ma być jednak miejscem spotkań – lepiej zaplanować ją bliżej domu.

 

Uwaga! Jeśli planujesz budowę altany drewnianej, pamiętaj, że wszystkie jej elementy powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Impregnacja, czyli jak zadbać o funkcjonalność i wygląd drewna.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).