Zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku

Zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku


1 stycznia 2017 roku w życie weszły zmiany w Ustawie Prawo Budowlane. Co to oznacza dla osób planujących budowę domu? Przedstawiamy szczegóły nowelizacji.

Od 2017 roku uproszczeniu ulegają przepisy dotyczące uzyskiwania pozwolenia na budowę (to kontynuacja kierunku wyznaczonego przez nowelizację z 2015 roku). Należy jednocześnie pamiętać, że od 1 stycznia obowiązują również zmiany warunków technicznych dla nowych budynków. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz zmian.

  1. Rozszerzenie katalogu obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę

Od 1 stycznia 2017 z obowiązku posiadania pozwolenia zwolnione są osoby planujące na swojej działce budowę:

Należy jednak pamiętać, że suma powierzchni budowanych obiektów nie może przekraczać 500 m2, a powierzchnia pojedynczego obiektu (poza basenem) – 35 m2.

Dodatkowo w przypadku budynków gospodarczych, suszarni, basenów i oczek wodnych nie trzeba nawet zgłaszać faktu budowy. W pozostałych przypadkach istnieje obowiązek zgłoszenia budowy obiektów do odpowiedniej jednostki administracyjnej.

Istotne ułatwienia dotyczą również remontu i przebudowy domu. W przypadku, gdy przebudowa nie dotyczy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych oraz nie powoduje zwiększenia obszaru oddziaływania budynku, wystarczy jedynie zgłoszenie.

  1. Skrócenie czasu oczekiwania na decyzję

Przed wejściem w życie nowelizacji termin na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy wynosił 31 dni. Od 1 stycznia 2017 roku został skrócony do 21 dni. Istnieje również możliwość wydania przez urząd zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu w czasie krótszym niż 3 tygodnie. W znaczący sposób może to wpłynąć na przyspieszenie procesu budowy.

  1. Udogodnienia związane ze zmianami w projekcie

Od 1 stycznia 2017 za istotne odstąpienie od projektu nie będą uważane zmiany wysokości, szerokości lub długości obiektu, pod warunkiem że:

  1. Zmiana warunków technicznych dla nowych budynków

Nowelizacja ta wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej w zakresie wymogów dotyczących energooszczędności. Ma na celu stopniowe zmniejszanie zapotrzebowania budynków na ciepło oraz minimalizowanie zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Obejmuje jednak tylko te obiekty, na których budowę wydano pozwolenie po 1 stycznia 2017 roku.

Więcej o domach energooszczędnych przeczytasz w tym artykule.

Zmiany dotyczą:

Ze względu na mniejszy pobór energii prowadzone zmiany nie tylko będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale również pozwolą w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji domu. Konieczne będzie wprawdzie poniesienie dodatkowych kosztów przeznaczonych na izolację budynku, jednak wydatki te zwrócą się w ciągu kilku lat.

Projekty nowoczesnych domów energooszczędnych znajdziesz tutaj.

 

short bridesmaid dresses uk

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).