Elewacja budynku – rodzaje, materiały i najczęstsze błędy

Elewacja budynku – rodzaje, materiały i najczęstsze błędy


Budując dom, zwróć uwagę na elewację, czyli wizytówkę budynku. Dodatkowo, a może przede wszystkim, jest to także pierwsza warstwa ochronna Twojego domu. Pamiętaj, że warunki atmosferyczne są zmienne, dlatego materiał i wykonanie muszą być najlepszej jakości.

Elewacją nazywa się zewnętrzną powierzchnię ściany budynku. W zależności od jej położenia względem ulicy, wyróżniamy elewację frontową, tylną, boczną i ewentualnie ogrodową. Istotne jest także pojęcie (często mylnie utożsamiane z elewacją) fasady, które odnosi się tylko do przedniej, najbardziej reprezentacyjnej strony budynku posiadającej główne wejście.

Popularne rodzaje elewacji

Ściany budynku można wykonać i ozdobić na wiele różnych sposobów. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz wybrać:

Na rynku można znaleźć tynk akrylowy (odporny na deszcz, ale wrażliwy na duże słońce i mróz), silikonowe (odporne na deszcze, słońce i mało brudzące się), silikatowe (średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę, nasłonecznienie i zabrudzenia) oraz mineralne (odporne na promienie słoneczne, niskie temperatury, jednak wrażliwe na deszcz i uszkodzenia mechaniczne).

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze tynku?

Przede wszystkim pamiętaj, że tynk powinien być wytrzymały i odporny. Kolor, choć decyduje o atrakcyjnym wyglądzie, lepiej uznać za sprawę drugorzędną. Warto również pamiętać, że źle nałożony materiał (zgrubienia, łaty, luki) sprawi, że dom będzie wyglądał nieestetycznie i przede wszystkim będzie słabiej chroniony.

Zwróć uwagę także na otoczenie – duża wilgotność i sąsiedztwo roślinności mogą spowodować osiadanie zielonego nalotu na ścianach. W takim wypadku zaopatrz się w specjalny środek zabezpieczający przed korozją biologiczną. Przedłuży to żywotność elewacji.

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu elewacji

Pomylić się można niemal na każdym etapie pracy, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do budowy i prac wykończeniowych. Sprawdź, gdzie najłatwiej popełnić błąd.

Okres od maja do czerwca jest najlepszy do tego typu prac. Temperatury nie osiągają wtedy zbyt wysokich wartości, a wilgotność powietrza ułatwia szybsze i bardziej równomierne twardnienie tynku. Jeśli zdecydowałeś się na tynkowanie na mokro, to musisz skończyć wszystko zanim temperatura zacznie spadać poniżej 5°C. Czasem zdarza się, że prace przypadają na ciepłe miesiące letnie – zainwestuj wtedy w osłony przeciwsłoneczne, środki gruntujące i dodatkowe rozpylacze wodne. W ten sposób stworzysz właściwe warunki schnięcia.

Przed tynkowaniem zadbaj o to, by ściana była oczyszczona z zanieczyszczeń i gładka. To poprawi przyczepność zaprawy tynkowej i ułatwi proces jej nakładania.

Pamiętaj o zakupie odpowiedniego kleju i precyzyjnym dociśnięciu elementów do muru. Nie nakładaj zbyt dużo preparatu, rozprowadzaj go równomiernie i dopasuj do materiału, który będziesz kleił. Dokładne ułożenie elementów zapobiegnie przedostawaniu się pod nie powietrza i powstawaniu odprysków.

Wybierając tynk i jego kolor, weź pod uwagę otoczenie, w którym stoi dom. Biele i szarości pięknie będą kontrastować z otaczającą dom zielenią. Kolorowe sprawdzą się wtedy, gdy chcesz wyróżnić się z tłumu innych domów.

Jest to konieczne, jeśli wraz z remontem elewacji docieplamy budynek. Podajesz wówczas termin rozpoczęcia prac i dołączasz plany z rysunkami. Jeśli po 30 dniach od złożenia dokumentów nie otrzymasz odmowy, śmiało zaczynaj.

Dobrze przygotowanie to efektowna elewacja

Wszystkie decyzje na temat materiałów, wyglądu i terminów podejmij przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji i dokonywania wyborów pod presją. Elewacja powinna służyć przez lata, dlatego warto przemyśleć każdy, nawet najdrobniejszy element, by przez długi czas móc cieszyć się estetycznym wyglądem wymarzonego domu.

 

queenofvictoria

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje