Ile kosztuje budowa domu do 100 m2 ?

Ile kosztuje budowa domu do 100 m2 ?


Projekty domów jednorodzinnych o powierzchni nieprzekraczającej stu metrów, to jedne z najczęściej wybieranych propozycji przez inwestorów. Stumetrowy dom jest nie tylko ekonomiczny w budowie, ale też funkcjonalny i idealny dla czteroosobowej rodziny. Ile zatem kosztuje jego budowa?

Najważniejszym dokumentem, który pomoże określić średni koszt budowy domu jest kosztorys. To, ile pochłonie inwestycja, zależy w dużej mierze od lokalizacji i gruntu przeznaczonego pod budowę. Ponadto nie bez znaczenia jest także koszt zakupu materiałów i zatrudnienia ekipy budowlanej – obie te zmienne mogą różnić się znacząco, w zależności od regionu i województwa w jakich powstać ma dom.

 

Kosztorys to podstawa

Decydując się na  projekt wymarzonego domu, możesz wybierać spośród wersji z kosztorysem lub bez. Kosztorys pozwoli ocenić możliwości finansowe i opłacalność realizacji danej inwestycji zgodnie z wybranym projektem domu. Jako inwestorowi przydatne będą Tobie dwa rodzaje kosztorysów: podstawowy i rozszerzony.

Kosztorys stanu surowego to inaczej kosztorys podstawowy, który zawiera koszty związane z budową domu od postawienia fundamentów do etapu stanu surowego zamkniętego (w stanie surowym zamkniętym dom ma okna, drzwi i ścianki działowe).

Natomiast kosztorys stanu wykończonego (kosztorys rozszerzony), przedstawia rzeczywisty koszt budowy domu, uwzględniający wydatki związane z zakupem materiałów, wynajęciem specjalistycznego sprzętu i firmy wykonawczej oraz robót wykończeniowych.

Zamów kosztorys:

kosztorys stanu surowego,

kosztorys stanu wykończonego.

Koszt budowy domu – czyli dlaczego wszystko tyle kosztuje

Każdy dom musi opierać się na solidnych fundamentach. Przybliżony koszt ich wykonania wynosi ok. 3300-3500 zł. Ściany zewnętrzne – warstwa nośna i elewacja powinny kosztować ok. 36000 zł. Izolacja ścian z wełny mineralne nie tylko utrzymuje ciepło, ale też tłumi hałas – to jednak dodatkowy wydatek ok. 2 tys. zł. Stropy natomiast to koszt na poziomie 20 000 zł (najtańsza opcja) w przypadku stropu gęstożebrowego (ok. 20 000) lub nawet 34 000 (strop monolityczny).

Budowa dachu w zależności od jego rodzaju (płaski, wielospadowy, jednospadowy itp.), wykorzystanych dachówek, zastosowanych konstrukcji stalowych lub drewnianych i materiałów izolacyjnych, może wahać się od 40 do 50 tys. zł.

Montaż stolarki okiennej w opcji minimum to 17-19 tys. zł. Wersja standardowa wynosi 30 000 zł. Okna dachowe to dodatkowy wydatek 15 tys. zł.

Do tego dochodzą jeszcze koszty instalacji i wykończenia. Koszt budowy domu do etapu stanu surowego waha się w przedziale 205-210 tys.zł.

(dane: muratordom.pl)

Którą metodę wybrać?

Jako inwestor możesz zdecydować się na wybór jednego z dwóch sposobów budowy, a mianowicie: metody gospodarczej lub zlecenia prac ekipie budowlanej. W przypadku metody gospodarczej roboty budowlane wykonuje się samodzielnie. Jeśli w rodzinie masz kilku fachowców lub sam znasz się na budowlance, ten sposób pozwoli Ci na ograniczenie kosztów budowy nawet do 30 proc. Wynajęcie firmy budowlanej pozwoli ograniczyć konieczność częstych wizyt na budowie, dojazdów i przede wszystkim poświęcania prywatnego czas. A tego jak wiadomo, rzadko kto ma w nadmiarze. Skorzystanie z usług wykonawcy wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami np. robocizny, narzutów, zysku dla firmy.

Na tym nie warto oszczędzać

W zależności od budżetu, jakim się dysponuje, inwestorzy szukają oszczędności gdzie tylko się da. Jednak czasem, tańszy o kilkanaście złotych produkt, w dłuższej perspektywie i eksploatacji, okazuje się droższy, ponieważ wymaga poprawek lub wymiany. Dlatego zamiast kupować tanie i niskiej jakości materiały, lepiej poszukać wyprzedaży i akcji promocyjnych. Również zakupy w sklepach budowlanych on-line są dobrą alternatywą.

Chcesz wiedzieć, na czym można zaoszczędzić podczas budowy? Zobacz nasz poradnik.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Żaden, nawet najlepszy kalkulator kosztów, nie określi co do złotówki całkowitych wydatków związanych z budową. Przyjmuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego wynosi od 2,5 do 3 tys. zł netto. Pamiętaj, żeby zawsze przyjmować pewien margines. Może się przecież zdarzyć, że budowa okaże się mniej lub bardziej kosztowna niż zakładałeś. Dlatego koniecznie przygotuj się na ewentualne dodatkowe wydatki.

Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty domów do 100 m2 i orientacyjne koszty budowy do stanu wykończeniowego (przy uwzględnieniu metody gospodarczej):

Malina – niewielki dom parterowy z poddaszem; powierzchnia 99,9 m2, 163 tys. zł.

Benedykt II – mały dom parterowy z garażem jednostanowiskowym; powierzchnia 99,2 m2, 282 tys. zł.

Milo – tradycyjny parterowy domek, bez garażu; 98,90 m2, 160 tys. zł.

Blanka – dom z dużymi przeszkleniami, z ciekawie zabudowanym tarasem ogrodowym; 99,20 m2, 236 tys. zł.

Agis II – domek z poddaszem użytkowym, bez garażu; 98,50 m2, 212 tys. zł.

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje