STAN SUROWY OTWARTY

STAN SUROWY OTWARTY


Czym jest stan surowy otwarty i od czego zależą jego koszty? Jeśli chcesz wybudować dom, a wciąż mylą Ci się pojęcia, którymi posługują się fachowcy, nie przejmuj się! Z naszą pomocą przyswoisz wszystkie niezbędne informacje.

Jeśli jesteś osobą, która niedawno zdecydowała się na budowę domu i dopiero zaczyna wdrażać się w temat, na pewno trafiasz na powtarzające się określenia, które jeszcze nic Ci nie mówią i tym samym wprowadzają niepotrzebny zamęt. Jednym z często używanych pojęć jest „stan surowy otwarty”. Czym jest i jakie koszty są z nim związane? Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Stan surowy a stan zamknięty

Krótko mówiąc, dom w stanie surowym otwartym posiada już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody (jeśli w projekcie uwzględniono więcej kondygnacji), stropy, więźbę dachową i pokrycie dachu. W niektórym przypadkach można spotkać się także z oknami dachowymi i rynnami. Stan surowy otwarty jest etapem następującym po zakończeniu doprowadzania domu do stanu zerowego, a poprzedzającym stan surowy zamknięty. Stan zerowy to moment, kiedy jesteś już po pracach związanych z wyrównaniem działki, wykopaniem fundamentów i drenażu. Stan surowy otwarty obejmuje również izolację fundamentów oraz fragmenty instalacji wodno-kanalizacyjnej. Doprowadzenie domu do stanu durowego otwartego trwa od 2 do 3 miesięcy. Kolejne 3-5 miesięcy dzieli Cię od osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, który  z kolei wiąże się z zamontowaniem okien, drzwi zewnętrznych oraz ścianek działowych.

Budowa domu a pory roku

Planując budowę domu należy pamiętać o wyborze dobrego momentu – w końcu w Polsce wiele prac uzależnionych będzie od pory roku. Jak to się ma do stanu surowego otwartego? Warto wiedzieć, że jest to najlepszy moment na przerwanie budowy na czas zimy, w końcu wydatki poniesione na zabezpieczenia domu w porównaniu z późniejszymi etapami są naprawdę niewielkie. Jest to korzystne również dla ścian, które zdążą wyschnąć, dzięki czemu w mniejszym stopniu będziesz narażony na problem pękającego tynku. Oczywiście zima nie musi wiązać się z całkowitym zamrożeniem budowy domu. O tej porze roku można prowadzić pracę wykończeniowe wewnątrz domu, murować ściany działowe, kłaść tynki (jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym). Pamiętaj, że zimą nie należy stosować zapraw wapiennych! Zawierają one zbyt dużą ilość wody.

Wszystkie koszty wiążą się oczywiście z wyborem projektu, jednak na etapie doprowadzania domu do stanu surowego otwartego dużo zależy od budżetu, który przeznaczymy na ekipę remontową. To część inwestycji, którą należy bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ źle wybrani fachowcy mogą przysporzyć klientowi wielu problemów, które znacząco przedłużą budowę. Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak wybrać ekipę budowlaną –https://www.dobredomy.pl/poradnik,jak_znalezc_dobra_ekipe_budowlana.html
Dobra, sprawdzona ekipa to gwarancja sukcesu i poczucia bezpieczeństwa. Warto szukać jej wśród rodziny i znajomych, którzy pracochłonny proces budowy domu mają już za sobą.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje