Winda w domu jednorodzinnym – koszty i przepisy

Winda w domu jednorodzinnym – koszty i przepisy


Winda w domu jednorodzinnym to jedno z podstawowych udogodnień dla osób niepełnosprawnych lub z trudnościami w poruszaniu się. Jakie przepisy są związane z jej budową? Ile kosztuje montaż windy?

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i nie borykamy się z żadnymi ograniczeniami. W przypadku osób niepełnosprawnych (lub starszych z problemami z poruszaniem się) problemem może okazać się nawet z pozoru błahe wejście po schodach na piętro. Na szczęście w pokonaniu różnicy poziomów pomoże winda.

Najczęściej stosowane rozwiązania wyciągów to:

Formalności związane z montażem windy w domu

Montaż krzesełka przyschodowego, platformy oraz dźwigu o wysokości do 3 metrów nie wymaga uzyskania urzędowej zgody (w ostatnim przypadku należy złożyć jednak zgłoszenie). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy montaż odbywa się na zewnątrz budynku. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie przygotowanie fundamentów, a na to należy uzyskać pozwolenie.

Zgodnie z prawem zdobycie formalnego pozwolenia jest konieczne także przy budowie konstrukcji o wysokości powyżej 3 metrów.

Warto pamiętać również, że montaż windy w domu jednorodzinnym wymaga rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Konieczne jest również przeprowadzanie regularnych badań technicznych.

Ile kosztuje montaż windy w domu jednorodzinnym?

Krzesełko na schody proste to koszt od 5 tysięcy złotych. W przypadku schodów kręconych cena rośnie do co najmniej 15 tysięcy. Platforma to z kolei wydatek rzędu 25 tysięcy złotych, a budowa klasycznej, zamkniętej windy – od 50 tysięcy. Dokładna cena zależy od takich czynników jak długość schodów, rozmiar urządzenia czy wysokość od podłogi do sufitu.

Na montaż wind (i likwidację innych przeszkód architektonicznych) można jednak uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego wysokość wynosi do 80% kosztów inwestycji.

 

Zobacz również: Funkcjonalny dom dla osoby starszej o ograniczonej sprawności

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje