Winda w domu jednorodzinnym – koszty i przepisy

Winda w domu jednorodzinnym – koszty i przepisy


Winda w domu jednorodzinnym to jedno z podstawowych udogodnień dla osób niepełnosprawnych lub z trudnościami w poruszaniu się. Jakie przepisy są związane z jej budową? Ile kosztuje montaż windy?

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i nie borykamy się z żadnymi ograniczeniami. W przypadku osób niepełnosprawnych (lub starszych z problemami z poruszaniem się) problemem może okazać się nawet z pozoru błahe wejście po schodach na piętro. Na szczęście w pokonaniu różnicy poziomów pomoże winda.

Najczęściej stosowane rozwiązania wyciągów to:

Formalności związane z montażem windy w domu

Montaż krzesełka przyschodowego, platformy oraz dźwigu o wysokości do 3 metrów nie wymaga uzyskania urzędowej zgody (w ostatnim przypadku należy złożyć jednak zgłoszenie). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy montaż odbywa się na zewnątrz budynku. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie przygotowanie fundamentów, a na to należy uzyskać pozwolenie.

Zgodnie z prawem zdobycie formalnego pozwolenia jest konieczne także przy budowie konstrukcji o wysokości powyżej 3 metrów.

Warto pamiętać również, że montaż windy w domu jednorodzinnym wymaga rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Konieczne jest również przeprowadzanie regularnych badań technicznych.

Ile kosztuje montaż windy w domu jednorodzinnym?

Krzesełko na schody proste to koszt od 5 tysięcy złotych. W przypadku schodów kręconych cena rośnie do co najmniej 15 tysięcy. Platforma to z kolei wydatek rzędu 25 tysięcy złotych, a budowa klasycznej, zamkniętej windy – od 50 tysięcy. Dokładna cena zależy od takich czynników jak długość schodów, rozmiar urządzenia czy wysokość od podłogi do sufitu.

Na montaż wind (i likwidację innych przeszkód architektonicznych) można jednak uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego wysokość wynosi do 80% kosztów inwestycji.

 

Zobacz również: Funkcjonalny dom dla osoby starszej o ograniczonej sprawności

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).