Funkcjonalny dom dla osoby starszej i o ograniczonej sprawności

Funkcjonalny dom dla osoby starszej i o ograniczonej sprawności


Dom to inwestycja długoterminowa. Dlatego dobrze jest mieć na uwadze, co przyniesie przyszłość, gdy podejmuje się decyzję o projekcie własnego domu. Bezpieczny dom musi więc być funkcjonalny dziś i za 50 lat, a także gwarantować swobodę w poruszaniu się również ludziom o ograniczonej sprawności fizycznej. Wybierz odpowiednie rozwiązania już dziś, w trosce o komfortową przyszłość.

Budowa domu jednorodzinnego może być wyzwaniem: wymarzone lokum musi być wygodne dla nas i naszych dzieci, ale też nie powinno wymagać dużych i kosztownych poprawek, gdy stracimy dzisiejszą sprawność.

Budowa domu na lata – pomyśl o swojej wygodzie na przyszłość

Wybór odpowiedniego projektu jest najważniejszy. Najlepszy będzie projekt domu parterowego. Pokonywanie schodów w domu piętrowym jest dla osoby starszej nie tylko uciążliwe, a też czasem nawet bolesne i niebezpieczne. Problemy z utrzymaniem równowagi, poruszaniem się czy zasłabnięcia stają wyjątkowo niebezpieczne właśnie na schodach: upadki mogą skutkować poważnymi złamaniami, kalectwem lub nawet śmiercią.

Problematyczne mogą okazać się także domy z tzw. wysokim parterem czy podpiwniczeniem. Lepiej skoncentrować się na projektach takich jak Talita (lub nieco bardziej tradycyjny Kaspian). Dla rodziny z dziećmi będą równie funkcjonalne jak domy piętrowe. Nie są także zbyt duże – utrzymanie ich nie będzie dużym obciążeniem finansowym w przyszłości.

Należy również zastanowić się, czy w przypadku, gdy jednak zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego piętrowego lub z wysokim parterem, będzie możliwość zainstalowania windy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Drugim istotnym elementem już na etapie projektu jest łazienka. Musi być łatwo dostępna i zapewniać możliwość instalacji natrysku o większej powierzchni – osoby starsze często mają problemy z wychodzeniem z wanny.

Budowa domu – dziś zapłać więcej, w przyszłości zaoszczędzisz

Budowa domu z myślą o przyszłości to także zapewnienie odpowiedniej jakości materiałów.

Wybierając materiały, zwróć uwagę na ich:

Ważne są także wybrane instalacje: sposób ogrzewania domu, doprowadzenie wody, kanalizacja. Jeśli wybierzemy materiały dobrej jakości, a instalacje będą umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, gdzie ryzyko uszkodzenia jest minimalne, jako seniorzy nie będziemy musieli wiele inwestować w utrzymanie domu.

Budowa domu jednorodzinnego powinna także uwzględniać inne rozwiązania: możliwość instalacji urządzeń sterujących zdalnie ogrzewaniem czy światłem, opcję korzystania z odnawialnych źródeł energii, odpowiednią izolację akustyczną domu.

Optymalny jest więc projekt domu parterowego bez podpiwniczenia, z wykorzystaniem trwałych materiałów oraz z łatwymi w konserwacji dachem i elewacją. Dobrym przykładem jest projekt Słoneczko II na stronie DobreDomy.pl.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje