Funkcjonalny dom dla osoby starszej i o ograniczonej sprawności

Funkcjonalny dom dla osoby starszej i o ograniczonej sprawności


Dom to inwestycja długoterminowa. Dlatego dobrze jest mieć na uwadze, co przyniesie przyszłość, gdy podejmuje się decyzję o projekcie własnego domu. Bezpieczny dom musi więc być funkcjonalny dziś i za 50 lat, a także gwarantować swobodę w poruszaniu się również ludziom o ograniczonej sprawności fizycznej. Wybierz odpowiednie rozwiązania już dziś, w trosce o komfortową przyszłość.

Budowa domu jednorodzinnego może być wyzwaniem: wymarzone lokum musi być wygodne dla nas i naszych dzieci, ale też nie powinno wymagać dużych i kosztownych poprawek, gdy stracimy dzisiejszą sprawność.

Budowa domu na lata – pomyśl o swojej wygodzie na przyszłość

Wybór odpowiedniego projektu jest najważniejszy. Najlepszy będzie projekt domu parterowego. Pokonywanie schodów w domu piętrowym jest dla osoby starszej nie tylko uciążliwe, a też czasem nawet bolesne i niebezpieczne. Problemy z utrzymaniem równowagi, poruszaniem się czy zasłabnięcia stają wyjątkowo niebezpieczne właśnie na schodach: upadki mogą skutkować poważnymi złamaniami, kalectwem lub nawet śmiercią.

Problematyczne mogą okazać się także domy z tzw. wysokim parterem czy podpiwniczeniem. Lepiej skoncentrować się na projektach takich jak Talita (lub nieco bardziej tradycyjny Kaspian). Dla rodziny z dziećmi będą równie funkcjonalne jak domy piętrowe. Nie są także zbyt duże – utrzymanie ich nie będzie dużym obciążeniem finansowym w przyszłości.

Należy również zastanowić się, czy w przypadku, gdy jednak zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego piętrowego lub z wysokim parterem, będzie możliwość zainstalowania windy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Drugim istotnym elementem już na etapie projektu jest łazienka. Musi być łatwo dostępna i zapewniać możliwość instalacji natrysku o większej powierzchni – osoby starsze często mają problemy z wychodzeniem z wanny.

Budowa domu – dziś zapłać więcej, w przyszłości zaoszczędzisz

Budowa domu z myślą o przyszłości to także zapewnienie odpowiedniej jakości materiałów.

Wybierając materiały, zwróć uwagę na ich:

Ważne są także wybrane instalacje: sposób ogrzewania domu, doprowadzenie wody, kanalizacja. Jeśli wybierzemy materiały dobrej jakości, a instalacje będą umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, gdzie ryzyko uszkodzenia jest minimalne, jako seniorzy nie będziemy musieli wiele inwestować w utrzymanie domu.

Budowa domu jednorodzinnego powinna także uwzględniać inne rozwiązania: możliwość instalacji urządzeń sterujących zdalnie ogrzewaniem czy światłem, opcję korzystania z odnawialnych źródeł energii, odpowiednią izolację akustyczną domu.

Optymalny jest więc projekt domu parterowego bez podpiwniczenia, z wykorzystaniem trwałych materiałów oraz z łatwymi w konserwacji dachem i elewacją. Dobrym przykładem jest projekt Słoneczko II na stronie DobreDomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).