Powietrzny, wodny czy akumulacyjny – jaki powinien być Twój kominek?

Powietrzny, wodny czy akumulacyjny – jaki powinien być Twój kominek?


Kominek najczęściej służy jako uzupełnienie innego rodzaju ogrzewania – elektrycznego czy gazowego. Jeśli jednak chcesz, by tylko on zapewniał właściwy komfort cieplny w Twoim domu, musisz pomyśleć o modelu, który będzie posiadał dodatkowe funkcjonalności.

Najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej funkcjonalnymi kominkami są:

  1. Kominek powietrzny

Kominek powietrzny to najbardziej klasyczny rodzaj pieca. We wkładzie umieszcza się paliwo stałe – drewno lub brykiety – które w procesie spalania wydzielają ciepło. Ciepło oddaje w sposób konwersyjny, komin grzeje całym sobą, a więc szybą, frontem i korpusem. Jego nadmiar (a także spaliny) wydostają się z domu poprzez komin.

Podstawową zaletą takiego kominka jest to, że błyskawicznie nagrzewa pomieszczenie. Wadą natomiast – że równie szybko następuje wychłodzenie pokoju. Jeśli więc opuszczasz swój dom na kilka dni, podczas których kominek nie będzie działał, wnętrze się wychłodzi.

Oprócz tego odpowiednio nagrzany jest ten tylko pokój, w którym znajduje się kominek. W sąsiadujących pomieszczeniach panuje znacznie niższa temperatura. Wynika z tego kolejny minus: nie masz wpływu na regulację temperatury. W salonie, gdzie zazwyczaj ze względów aranżacyjnych i estetycznych montuje się kominek, będzie bardzo gorąco, w pozostałych pomieszczeniach zaś – dość chłodno.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się więc montaż kominka powietrznego z DGP dystrybuującego gorące powietrze po całej powierzchni. Od kominka poprowadzone są przewody wentylacyjne, którymi dzięki turbinkom ciepłe powietrze rozchodzi się w dalsze zakamarki – do kuchni, na poddasze, do sąsiednich pokoi.

  1. Kominek akumulacyjny

Kominek akumulacyjny działa podobnie do pieca kaflowego. Wkład obudowany jest materiałami, a te powoli absorbują wytworzone ciepło i równie powoli oddają je otoczeniu. Dzięki temu źródło ciepła nie znika nawet po wypaleniu się ogniska. Energia cieplna nie uchodzi kominem (tak jak w przypadku kominka powietrznego), ale kanałami akumulacyjnymi po całej powierzchni. Za sprawą technologii pozwalającej przetrzymywać ciepło kominek staje się wydajniejszy – nie musisz bowiem co chwilę podkładać drewna.

  1. Kominek z płaszczem wodnym

Woda to bardzo dobry przekaźnik energii. Ciepło wytworzone przez kominek można skumulować w wodzie, a tę wykorzystać do centralnego ogrzewania – do kaloryferów lub do instalacji mieszczących się pod podłogą.

Ponieważ woda bardzo wolno się wychładza, do kominków tego typu wykorzystuje się tzw. zbiorniki buforowe, które pozwalają gromadzić całą nadwyżkę energii. Kiedy kominek gaśnie, woda ze zbiornika ogrzewa dom.

Istnieje jednak zasadnicza wada tego rozwiązania – gdy wyjeżdżasz na kilka w zimie, woda znajdująca się w instalacjach pod podłogą lub w kaloryferach może zamarznąć i rozsadzić rury. Kominków z płaszczem wodnym nie zaleca się montować w domkach na działkach rekreacyjnych.

W poradniku Dobrych Domów podpowiadamy także, jak ochronić dom przed przemarzaniem.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).