Jak ochronić dom przed przemarzaniem?

Jak ochronić dom przed przemarzaniem?


Ciepła atmosfera w domu to nie tylko zasługa dobrych relacji między domownikami, lecz także odpowiedniej izolacji. Ocieplanie jest kluczowe podczas zimy oraz jesiennych chłodów i chroni budynek przed przemarzaniem. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o zewnętrzne i wewnętrzne ocieplenie budynku.

Im dokładniej wykonana izolacja domu, tym mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie – niższe rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu unikniemy również pojawienia się mostków cieplnych w ścianach, dachu lub stropach, czyli miejsc w izolacji, z których ucieka ciepło.

Skutkiem niewłaściwej izolacji jest także przemarzanie ścian i stropów. W efekcie oprócz wilgoci czy zacieków z sufitu może zacząć kapać woda albo rozwiną się ogniska pleśni.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed przemarzaniem!

1. Ocieplanie od zewnątrz

Najczęściej stosuje się ocieplanie styropianem lub wełną mineralną. Można też zdecydować się na użycie obu tych materiałów.

  1. Najpierw na ściany nakłada się grunt, który przygotowuje podłoże pod zaprawę.
  2. Klej kładzie się na płyty termoizolacyjne i natychmiast przyciska do ścian.
  3. Kolejnym etapem jest umocowanie siatki elewacyjnej.

Pamiętaj, że krawędzie płyt izolacyjnych nie mogą się pokrywać z krawędziami otworów elewacyjnych (okien, drzwi).

  1. Niewielkie szczeliny między płytami uzupełnia się pianką poliuretanową.
  2. Zanim zostanie położony tynk, na ścianach musi się znaleźć podkład gruntowy. Ważne, żeby był zabarwiony na kolor zbliżony do tynku.
  3. Ostatni etap docieplania ścian zewnętrznych to położenie warstwy elewacyjnej, czyli pokrycie tynkiem.

Docieplanie domu należy powierzyć fachowcom, ponieważ nieprawidłowe mocowanie płyt może prowadzić do powstawania nieszczelności w warstwie izolacyjnej.

Tutaj dowiesz się, na co zawrócić uwagę, wybierając ekipę budowlaną.

Warto pamiętać o ociepleniu fundamentów. Dzięki temu unikniemy uciekania ciepła w grunt i przemarzania ścian w piwnicy.

2. Ocieplanie domu od wewnątrz

Docieplanie ścian wewnątrz domu warto wykonać nie tylko w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć i zmiany temperatury (łazienka, kuchnia), lecz także wówczas, jeżeli chcemy ograniczyć uciekanie ciepła.

Czym jest paraizolacja? To inaczej warstwa izolacyjna chroniąca przed przenikaniem pary wodnej. Betonowe bloczki natomiast kładzie się szybko i nie wymagają z paraizolacji.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).