5 pomysłów na atrakcyjny podjazd do domu

5 pomysłów na atrakcyjny podjazd do domu


Podjazd do domu stanowi wizytówkę budynku – to właśnie ta część posesji jest najbardziej widoczna z zewnątrz – zarówno przez sąsiadów, jak i zaproszonych gości. Budując dom, nie zawsze jednak mamy pomysł, jak wykonać podjazd, żeby współgrał ze stylistyką budynku. Podpowiadamy, z czego wykonać podjazd do domu, aby całość wyglądała atrakcyjnie.

Podjazd powinien uatrakcyjniać wygląd domu, zapraszać do jego wnętrza, a także zapewnić wytrzymały na obciążenia i warunki atmosferyczne dojazd do posesji. Nie tylko forma podjazdu domu wpływa na jego postrzeganie. Istotne znaczenie ma również jego mała architektura, tj.: ścieżki, ogrodzenie, brama wjazdowa czy właśnie podjazd do domu. Jakie materiały zatem wybrać i jak ukształtować przestrzeń?

1. Kostka brukowa – rozwiązanie klasyczne może być ciekawe

Kostka brukowa to wytrzymały materiał, który może zapewnić atrakcyjny wygląd nawierzchni na długie lata. Przy wyborze kostki zwróć uwagę na jej grubość – ma ona wpływ na stopień wytrzymałości powierzchni na poziom obciążenia. Dla domów jednorodzinnych optymalna będzie ta o grubości 6 cm – na takie nawierzchnie mogą wjeżdżać auta osobowe i dostawcze.

Pod względem koloru i formatu kostka brukowa daje nieograniczone możliwości aranżowania przestrzeni. Możesz wybrać te o oryginalnych barwach i strukturach, takie jak: kostki barwione, płukane czy postarzane.

Ponadto kostki brukowej nie musisz układać w równych rzędach i kolumnach – jej kształt pozwala na stworzenie wszelkiego rodzaju łuków, kół i okręgów, a także wzorów z wykorzystaniem dwóch różnych kolorów. W ten sposób zyskasz znacznie ciekawszy efekt.

2. Podjazd domu z kamienia polnego – funkcjonalne nawiązanie do natury

Jeśli szukasz rozwiązania, które subtelnie wpisze się w naturalne otoczenie, możesz zdecydować się na wykorzystanie kamienia polnego. Kamień polny jest trwałym materiałem, a jego struktura i barwa (szarość, grafity, stonowane czerwienie) sprawiają, że podjazd domu idealnie dopasuje się do aranżacji ogrodu.

Aby przygotować miejsce na wyłożenie kamieni polnych, uprzednio należy wybrać łopatą grunt do głębokości wyznaczonej przez największy kamień – najczęściej ok. 30–50 cm, a następnie wsypać ok. 20 cm piasku. Obrzeża traktu, czyli linię kamieni przy krawędziach, ułóż na warstwie piasku z dodatkiem cementu.

3. Kratka chodnikowa – ekologiczny pomysł na zielony podjazd

Kratka chodnikowa daje możliwość zachowania jak najwięcej zielonej przestrzeni wokół domu, pozostając przy tym funkcjonalnym rozwiązaniem. Poleca się skorzystanie z ażurowych kratek chodnikowych wykonanych z tworzywa uzyskanego w drodze recyclingu. Wypełnienie kratek może stanowić zasiana trawa, która po osiągnięciu odpowiedniej wysokości całkowicie je zasłoni, a przy tym nadal będzie stanowić odporny na uszkodzenia podjazd do domu.

Innym rozwiązaniem jest wypełnienie kratek chodnikowych kruszywem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie naturalnego obiegu wody dzięki ażurowej budowie kratki. Woda opadowa przenika bowiem bezpośrednio do gruntu i nie ma potrzeby odprowadzania jej do kanalizacji.

4. Podjazd z kruszywa – rozwiązanie efektowne i proste w budowie

Jeśli nie chcesz zbyt dużo inwestować w podjazd do domu, a jednocześnie zależy Ci, żeby wyglądał on atrakcyjnie, możesz zdecydować się na wykorzystanie kruszywa. Żwir cechuje duże zróżnicowanie kolorystyczne: od mlecznych kwarcytów przez kremowe i szare wapienie po szare i czerwone granity, co dodatkowo urozmaica wygląd podjazdu.

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować kruszywa ze skał miękkich oraz pokruszonych cegieł, ponieważ materiał ten pyli się podczas użytkowania. Warto użyć surowców o różnym uziarnieniu, co pozwoli uzyskać wytrzymałą nawierzchnię. Ponadto podjazdy przeznaczone dla samochodów osobowych muszą mieć dodatkową warstwę podbudowy o grubości ok. 10–20 cm.

5. Nawierzchnia z cegły klinkierowej – materiał o tradycyjnym charakterze

Cegła klinkierowa to tworzywo ceramiczne, które nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swój kolor i nie odpryskuje, jest także odporne na działanie olejów czy benzyny. Klinkier najlepiej prezentuje się przy domach tradycyjnych, z elementami naturalnego kamienia.

Taki materiał występuje w wielu barwach: odcieniach żółtego, czerwonego, brązu i grafitu, dzięki temu zyskujesz swobodę aranżacji. Klinkier występuje także w kształcie tradycyjnych płytek, cegieł brukowych lub kształtek z otworami. Dodatkowo materiał ten nie wymaga żadnej konserwacji i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Każdy z wykorzystanych do budowy podjazdu materiałów umożliwia wykonanie ciekawych aranżacji, które dodatkowo podkreślą atuty budynku. Pomysłów można poszukiwać samodzielnie lub już na etapie wyboru projektu domu warto skonsultować się z architektem. Specjalista – np. z pracowni Dobre Domy – doradzi rozwiązanie, które będzie zarówno użyteczne, jak i doskonale skomponowane ze stylistyką domu.

Zobacz również:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje