Jak zadbać o kostkę brukową?

Jak zadbać o kostkę brukową?


Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i porządkowania terenu wokół domu. Zajmujesz się ogródkiem, grabisz pozostałości zeszłorocznej jesieni i przygotowujesz się na nadchodzący sezon grillowy. Pamiętaj, że Twoja kostka brukowa też wymaga Twojej uwagi. Zobacz, co warto zrobić, by przez całe lato móc cieszyć się czystym i zadbanym podjazdem.

Jakiś czas temu zdecydowałeś się na wyłożenie terenu przed domem kostką brukową. Wybór padł na materiał betonowy – przekonały Cię łatwy montaż i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Położenie kostki brukowej wiąże się jednak nie tylko z łatwiejszym dostępem do garażu. O ten element Twojego podwórza także trzeba zadbać, i to w szczególny sposób.

Zobacz, jak uporządkować ogród po zimie.

  1. Wymieć zimę z Twojego podjazdu

Na początek trzeba oczyścić podłoże z pozostałości po zimie. Na kostce z pewnością znajdują się zeszłoroczne liście, patyki i inne nieczystości. Możesz pozbyć się ich za pomocą miotły lub specjalnego odkurzacza do liści.

Pamiętaj, by unikać drucianych narzędzi do zamiatania – tego typu przedmioty pomogą spowodować porysowanie betonowej powierzchni.

  1. Dokładnie umyj kostkę

Specjaliści radzą, aby podjazdy wykonane z betonu myć wodą przynajmniej 2-3 razy w roku. Dzięki temu usuniesz nie tylko nieczystości związane z użytkowaniem, ale także powstający na kostce organiczny nalot.

Do tego celu najczęściej używa się myjek ciśnieniowych. Dzięki nim bez konieczności szorowania odświeżysz podłoże. Wykorzystując ten sposób, powinieneś uważać na wymywanie piasku między szczelinami kostki. Wypełnienie piaskowe w tych miejscach powinno dochodzić do poziomu 2/3 kostki. Pamiętaj, że jeśli dojdzie do usunięcia piasku ze szczelin, trzeba koniecznie uzupełnić ten niedobór.

  1. Pozbądź się tłustych plam

Pewnie zdarzyło Ci się, że na kostkę brukową wylała się niewielka ilość oleju silnikowego. A może po spotkaniu przy grillu na betonie pozostały tłuste plamy? Takie zabrudzenia są trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli pozostawisz je na dłuższy czas.

Kiedy zauważysz na kostce wylany olej czy tłuszcz z grillowanego mięsa, działaj szybko. Niezwłocznie zasyp plamę piaskiem – drobiny powinny wchłonąć tłusty płyn. Następnie usuń piasek i wyczyść miejsce wodą z detergentem, np. środkiem do mycia naczyń.

Uważaj, by nie szorować zbyt mocno. Zbyt silne oddziaływanie na kostkę może spowodować przebarwienia. Gdyby tak się stało, być może konieczne będzie pokrycie podłoża środkiem, który zmieni kolor betonu.

  1. Profilaktyka, czyli zaimpregnuj beton

Kostki betonowe dobrej jakości powinny być fabrycznie zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci. Można jednak dodatkowo zabezpieczyć je impregnatem zaraz po położeniu. Jest to zalecane zwłaszcza wtedy, gdy planujesz czyszczenie pod ciśnieniem.

Taki zabieg sprawi, że chłonność materiału obniży się, co ochroni betonowe podłoże przed utratą kształtu i kruszeniem. Warto także rozważyć zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, które dodatkowo zapobiegają zabrudzeniom.

  1. Biały nalot na kostce – jest się czego bać?

Zauważyłeś białawą powłokę na Twoim podjeździe? Martwisz się, że nowa kostka już po krótkim czasie użytkowania sprawia problemy? Nie musisz się tym przejmować.

Za białą warstwę na podłożu odpowiedzialny jest wodorotlenek wapnia, tworzący się podczas wiązania betonu. Pod wpływem parowania związek wydostaje się na powierzchnię w postaci tego typu nalotu. Wykwity znikną samoistnie, jednak może to potrwać nawet kilka lat.

Uzbrojony w praktyczną wiedzę będziesz mógł zająć się przygotowaniem Twojej kostki brukowej na letni sezon. Gotowy do działania?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje