Wiosenne porządki – zadbaj o ogród po zimie

Wiosenne porządki – zadbaj o ogród po zimie


Druga połowa marca to idealny czas na rozpoczęcie wiosennych porządków w ogrodzie. Nie wiesz, jak sprawić, aby trawnik znowu był gęsty? Jak najlepiej przycinać drzewa oraz żywopłoty? Poznaj sposoby na przywrócenie roślinności dawnego blasku.

Zanim przystąpisz do pierwszych wiosennych prac w ogrodzie, obserwuj pogodę. Odnawianie trawnika, przycinanie pędów i podlewanie roślinności zacznij, gdy:

Dla południowo-zachodniej i centralnej Polski najlepszym czasem na pierwsze prace w ogrodzie jest połowa marca. W północno-wschodniej części kraju odnawianie ogrodu po zimie warto rozpocząć na przełomie marca i kwietnia.

Odnowienie trawnika po zimie

Zobacz, jak w 5 prostych krokach przywrócić trawie dawny blask.

Na trawniku, który nie został oczyszczony może rosnąć mech lub mogą pojawia się chwasty, a także ślady pleśni pośniegowej (łatwo ją rozpoznać, gdyż w miejscu, gdzie się rozwinęła, trawa jest żółta i bardzo rzadka). Zanim więc przystąpisz do koszenia długich źdźbeł trawy, upewnij się, że na jej powierzchni nie zostały zeschnięte liście, kawałki gałęzi czy patyków.

Jeśli nie kosiłeś trawy późną jesienią, teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić. Im niżej przycięta trawa, tym lepiej – w miejscu uschniętych źdźbeł pojawią się nowe zalążki o pięknej i intensywnej zielonej barwie.

Wertkulacja, czyli proces usuwania mchu i zbitego filcu, polega na nacinaniu wierzchniej części gleby. Dzięki temu do trawnika dociera więcej wody oraz powietrza, a roślinność lepiej się ukorzenia. Wertykulacji nie należy jednak wykonywać na młodych trawnikach, które mają niecałe dwa lata, gdyż może to uszkodzić świeże zalążki.

Nie przejmuj się tym, jak wygląda Twój trawnik po wertykulacji – na jego powierzchni pojawią się bowiem wszystkie materiały, które zaległy tuż pod pierwszą warstwą ściółki np. mech, kawałki liści oraz patyki, które przeszkadzałyby w rośnięciu trawy.

Po wertykulacji powinieneś ponownie zgrabić wierzchnią część trawnika. Pamiętaj jednak, aby tego materiału nie odkładać na kompost – mogą w nim znajdować się zarodniki grzybów, powstałych po zimie.

Gleba na Twojej działce jest już gotowa na właściwe użyźnianie. Rozsyp podłoże razem z dosiewką nowej trawy. Więcej nowego materiału powinno znaleźć się w miejscu, gdzie trawa przestała rosnąć. Całość delikatnie rozgrab, uważając na to, aby nie uszkodzić nowych zalążków.

Trawnik przy fundamentach domu możesz wyrównać za pomocą nożyka ogrodowego.

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów należy przeprowadzić, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 0°C oraz przed pojawieniem się pierwszych liści. Usuwaj te pędy, które rosną pionowo, naruszają kształt drzewa, a także te, które blokują dostęp światła do wnętrza korony.

Pędy należy przycinać powyżej 3-4 mm powyżej pąka.

Niektóre rośliny nie wymagają także żadnego przycinania, chyba że pojawiają się uschnięte gałęzie. Są to:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).