Planowanie ogrodu krok po kroku

Planowanie ogrodu krok po kroku


Budowa domu trwa od sześciu miesięcy do około roku – w zależności od tempa prac, dostępnych środków finansowych i zmian dokonywanych w jej trakcie. Zakończenie działań związanych ze stawianiem konstrukcji i wykańczaniem wnętrz nie jest jednak ostatnim etapem tworzenia swoich czterech kątów. Po otrzymaniu odbioru warto zająć się projektowaniem ogrodu. Jak przygotować grunt do założenia ogrodu? Jak posadzić trawnik, zbudować ścieżki i zasadzić rośliny? Poznaj najważniejsze porady dotyczące planowania ogrodu.

Założenie ogrodu na działce, na której niedawno był budowany dom, wymaga na samym początku uprzątnięcia całego terenu. Oznacza to przede wszystkim:

Materiały budowlane w niezniszczonych opakowaniach przechowaj w składziku, piwnicy lub na strychu. Być może będą Ci one potrzebne w trakcie niewielkiego remontu. Ta sama zasady dotyczy drobnych narzędzi budowlanych.

Uprzątnąłeś cały teren wokół domu? Teraz możesz zająć się planowaniem ogrodu. Zobacz, jak zaprojektować go krok po kroku.

Poradnik Dobre Domy: Jak zorganizować sprzątanie po budowie?

Krok pierwszy: wyrównanie gruntu pod ogród

Ziemia na działce po pracach budowlanych jest najczęściej nierówna od śladów pozostawionych po ciężkim sprzęcie. Cały teren należy więc dokładnie wygładzić. W trakcie wyrównywania zwróć również uwagę, aby z wierzchniej warstwy ziemi wydobyć resztki gruzu czy szkła. Elementy te mogą bowiem przeszkadzać później roślinom w prawidłowym wzroście.

Dobrym sposobem na wyrównanie gruntu, a także użyźnianie podłoża, jest rozsypanie na działce nowej warstwy gleby. Może to być zwykła ziemia uniwersalna. Zawarte w niej składniki mineralne pozwolą nowym roślinom lepiej rosnąć i szybciej przystosować się do panujących na działce warunków.

Krok drugi: przygotowanie projektu ogrodu

Po wyrównaniu i użyźnieniu gruntu powinieneś zająć się przygotowaniem projektu ogrodu. Uważasz, że jest on niepotrzebny, a miejsce na każdą z roślin znajdziesz bardzo szybko? Pamiętaj, że w ogrodzie można umieścić nie tylko zielone rośliny czy trawnik, lecz także elementy małej architektury. W zależności od rozmiaru terenu na Twojej działce mogą się znaleźć wolnostojąca altana, wydzielone miejsce na grilla, fontanna, a nawet basen. Warto wyznaczyć również ścieżki, które połączą wejście domu z furtką lub bramą wjazdową.

Projekt ogrodu może zawierać również informacje o instalacjach nawadniających ogród. W rysunku muszą zostać uwzględnione ponadto takie szczegóły jak miejsce na kontener na śmieci, składzik czy wolno stojący garaż.

Poradnik Dobre Domy: Jak działa automatyczne nawadnianie ogrodu

Krok trzeci: wytyczenie ścieżek w ogrodzie

Przed posianiem trawy i zasadzeniem innej roślinności zajmij się wytyczeniem wszystkich ścieżek w ogrodzie. Drogi prowadzące przez teren działki powinny być przede wszystkim wygodne i trwałe.

Ścieżki w przydomowych ogrodach mogą być wykonane z:

Wokół ścieżek możesz postawić również niski – do maksymalnie 10 cm wysokości – płot lub mur z kamieni, który przyda się zwłaszcza w pobliżu rabat.

Masz bardzo mały ogród i uważasz, że sieć ścieżek zabierze Ci całą przestrzeń na rośliny? W takiej sytuacji wytycz jedynie ścieżkę łączącą dom z wyjściem z działki.

Poradnik Dobre Domy: Jak wybudować basen przy domu?

Krok czwarty: sadzenie roślin i zakładanie trawnika

Po wytyczeniu ścieżek możesz zająć się rozmieszczaniem roślin w ziemi. Na początku warto zagospodarować przestrzeń wokół płotu. W tym miejscu najlepiej wybrać iglaki i różnego rodzaju pnącza, które pozwolą Ci osłonić działkę od ulicy lub sąsiadów.

Teren przy płocie zajęty? W takim razie czas na rabaty i sadzenie pozostałych okazów. Przy wyborze stanowiska kieruj się nie tylko estetyką całej aranżacji ogrodu, lecz także potrzebami roślin. Pamiętaj, że niektóre okazy bardzo dobrze znoszą duże nasłonecznienie, a inne wolą miejsca zacienione, dlatego należy je sadzić przy ścianach od strony północnej lub pod drzewami.

W następnej kolejności możesz zająć się zakładaniem trawnika. W zależności od tego, jak szybko chcesz wyhodować piękną roślinność, wybierz:

Po wybraniu tej drugiej metody zwróć jednak uwagę, aby nie trzymać trawy w rolce zbyt długo. Jeśli zostawisz zwiniętą darń na więcej niż 24 godziny, może się ona odgnieść, a źdźbła się połamią.

Poradnik Dobre Domy: Jak założyć trawnik?

Krok piąty: wstawianie mebli ogrodowych

Aranżowanie mebli na działce to już ostatni etap zakładania ogrodu. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz postawić jedynie pojedynczą ławkę z niewielkim stolikiem w pobliżu drzwi wejściowych lub cały komplet wypoczynkowy. W sklepach najczęściej znajdziesz ratanowe lub drewniane ławy i fotele, na których dla swojej wygody możesz umieścić poduszki lub siedziska. Do ogrodu warto wybrać również leżak, a także stół, przy którym zorganizujesz grilla z przyjaciółmi lub rodziną.

Chcesz poznać inne porady dotyczące projektowania i urządzania ogrodu? A może interesują Cię tematy związane z budową? Wejdź na www.dobredomy.pl – na stronie znajdziesz mnóstwo wskazówek, które pomogą Ci stworzyć Twój dom marzeń.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).