Piec wolnostojący czy piec kaflowy – jaki kominek wybrać do małego mieszkania?

Piec wolnostojący czy piec kaflowy – jaki kominek wybrać do małego mieszkania?


Rozpocząłeś budowę swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, co zrobić, aby zatrzymać w nim  ciepło na dłużej? Masz mały dom i nie wiesz, jaki rodzaj kominka powinieneś wybrać? Sprawdź, jakie są wady i zalety pieców wolnostojących, tradycyjnych pieców kaflowych oraz nowoczesnych kominków z systemem DGP.

Kominki w domu są dodatkowym źródłem ciepła, wpływają także na estetykę wnętrza. Sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Najpopularniejsze kominki to:

  1. Tradycyjny piec kaflowy

Piec kaflowy bardzo dobrze akumuluje i uwalnia ciepło –  po zgaszeniu pieca kafle pozostają ciepłe nawet przez kilka godzin.

Do postawienia tradycyjnego pieca kaflowego niezbędny jest profesjonalny zdun. W tych urządzeniach stosuje się obudowę z cegieł szamotowych, które są ogniotrwałe. Całość okłada się kaflami piecowymi. Obecnie na rynku występują one w wielu kolorach i rozmiarach, więc bez problemu dopasujesz wygląd pieca do swojego wnętrza.

To urządzenie ogrzewa jedynie najbliższe otoczenie. W dalszych pomieszczeniach wzrost temperatury może nie być odczuwalny.

Piece kaflowe zajmują dużo miejsca, dlatego można je umieścić głównie w dużych, przestronnych pomieszczeniach – nadają im tradycyjny, klasyczny wygląd i przywodzą na myśl obrazy wiejskich chat.

  1. Piec kaflowy z nowoczesnym systemem DGP

W nowych systemach ogrzewania, np. DGP, kafle pełnią jedynie funkcję dekoracyjną.

DGP to system dystrybucji gorącego powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca kaflowego, piec z DGP rozprowadza ciepło po całym domu. W kominku tym zimne powietrze ogrzewane jest przez wkłady. Następnie unosi się ono przez zamontowany na górze otwór, który rozprowadza gorąco po wszystkich pomieszczeniach. Proces też odbywa się za pomocą:

W systemie DGP powietrze jest rozprowadzane izolowanymi aluminiowymi przewodami. Montaż kominka z DGP powinien się odbyć w trakcie budowy domu. Dzięki temu nie będziesz musiał niszczyć postawionych niedawno ścian i elewacji.

Piece z DGP, choć mogą mieć duży zasięg działania, bardzo szybko oddają ciepło. Oznacza to, że wyłączenie kominka spowoduje gwałtowny spadek temperatury w pomieszczeniach.

  1. Piec wolnostojący

Piec wolnostojący, powszechnie nazywany kozą, jest doskonałym rozwiązaniem dla małych domów, w których ze względu na małą powierzchnię nie można zamontować tradycyjnego kominka. Bardzo dobrze nadaje się on do wykończonych już budynków, gdyż ten rodzaj pieca nie wymaga montowania do ściany ani dodatkowej obudowy. Potrzebny jest tylko komin, przez który będzie wydostawać się gorące powietrze.

Koza to zamknięte palenisko. Dostępne na rynku modele składają się ze stalowych lub żeliwnych elementów. Piece żeliwne dłużej niż te ze stali utrzymują ciepło. Ze względów estetycznych do nowoczesnych pomieszczeń polecane są piece ze stali, natomiast do tradycyjnych – żeliwne. Na żeliwie można bowiem umieścić oryginalne zdobienia. Zdarzają się egzemplarze, które opierają się na dekoracyjnych nóżkach, dzięki czemu przypominają wyglądem tradycyjne piece.

Wybór pieca w małym domu zależy w dużej mierze od Twoich oczekiwań wobec systemu ogrzewania. Jeżeli, mimo niewielkiej przestrzeni, możesz przeznaczyć sporą część głównego pokoju na tradycyjny piec kaflowy – wybierz tę opcję. Ciepło w twoim domku będzie utrzymywało się przez wiele godzin. Wygodniejszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż pieca z systemem DGP. Jeśli w Twoim domu jest bardzo mało wolnej przestrzeni wybierz piec wolnostojący.

Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i znajdź projekt budynku, w którym będziesz mógł zamontować wybrany przez Ciebie piec lub komin.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!