Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze i montażu drzwi – jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze i montażu drzwi – jak ich uniknąć?


Montaż drzwi (wewnętrznych lub zewnętrznych) przeprowadza się najczęściej na etapie wykończenia domu, kiedy zakończono już wszystkie prace mokre. Niektórzy inwestorzy, nie chcąc płacić specjalistom za profesjonalny montaż drzwi, podejmują się go sami – wtedy zdarzają się najpoważniejsze błędy. Jak zamontować drzwi, aby uniknąć problemów? Poznaj 3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze oraz montażu drzwi.

Pomyłki związane z wymianą czy zakładaniem drzwi popełnia się już przy wyborze, a następnie – montażu drzwi wejściowych. Niedociągnięcia montujących wpływają na szereg różnych czynników, które będą mocno odczuwalne przez domowników. Są to m.in.:

Źle zamontowane drzwi zewnętrzne obniżają także bezpieczeństwo domu, ułatwiają bowiem osobom niepowołanym dostanie się do środka. Drzwi, które w prosty sposób można wyważyć lub wypadający zamek, okaże się więc prawdziwym „prezentem” dla każdego włamywacza.

Z kolei nieprofesjonalny montaż drzwi wewnętrznych, mimo iż nie ma wpływu na tak poważne kwestie jak bezpieczeństwo, może również:

Jak nie popełnić tych błędów i bezpiecznie zamontować drzwi? Dowiedz się z poradnika pracowni Dobre Domy.

Źle wymierzony oścież – częsty błąd przy wyborze drzwi

Montaż drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych na pewno się nie uda, jeśli przed ich zakupem nie przeprowadzisz dokładnych pomiarów otworu drzwiowego. Skutkować to może zakupem skrzydła drzwiowego, które będzie niedopasowane do ościeża. Co może pójść nie tak?

Skrzydło przylega bardzo ciasno do ościeża, co w przypadku drzwi wejściowych uniemożliwia wprowadzenie odpowiedniej ilości pianki uszczelniającej.

Skrzydło drzwiowe jest zbyt luźno osadzone w ościeżu, a to z kolei wpływa negatywnie na stabilność jego montażu. Przy drzwiach zewnętrznych można zmniejszyć luźną przestrzeń za pomocą dodatkowej dawki pianki izolacyjnej, ale przy zmienianiu objętości może ona wypaczyć ościeżnicę. Jeśli wybrałeś ciężkie drzwi, ich luźne osadzenie w ościeżu w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wypadania ościeżnicy z otworu drzwiowego.

A więc jak precyzyjnie zmierzyć oścież i dobrać do niej odpowiednie drzwi oraz ościeżnicę?

  1. Przed dokonaniem pomiaru oczyść otwór drzwiowy ze wszystkiego, co mogłoby zafałszować wynik (np. wystające fragmenty tynku).
  2. Upewnij się, czy wszystkie kąty ościeża mają 90 stopni.
  3. Zmierz szerokość i wysokość ościeża miarką budowlaną.

Większość drzwi dostępnych na rynku ma standardową wysokość 203 cm, nie ma jednak problemu, aby zwiększyć ją o kilka centymetrów. Również z dobraniem szerokości odpowiadającej otworowi drzwiowemu nie powinno być kłopotu, gdyż istnieje 5 standardowych wymiarów (60, 70, 80, 90 i 100 cm). Z kolei ościeżnice różnią się szerokością w zależności od typu:

Niewypoziomowanie ościeżnicy – powód hałaśliwych drzwi

Amatorski montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych często kończy się tym, że ościeżnica nie jest dostatecznie wypoziomowana. Wszelkie odchylenia ościeżnicy od poziomu są odczuwalne przy korzystaniu z drzwi. Powodują bowiem:

Jedynym sposobem na montaż drzwi pozbawiony tego błędu jest Twoja skrupulatność. Na każdym etapie montażu ościeżnicy należy sprawdzać, czy między jej elementami nadal utrzymuje się kąt prosty i czy ona sama po osadzeniu w ościeżu również leży równo względem ścian oraz podłogi. Pomiarów dokonujemy zatem:

Warto także pamiętać o tym, aby po zamontowaniu ościeżnicy zawiesić na niej na próbę skrzydło drzwiowe. Dzięki temu upewnisz się, czy na pewno uniknąłeś błędu.

Sprawdź także: Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Drzwi otwierają się w złą stronę – różne powody kłopotliwego błędu

Ostatnim błędem, z którym możesz mieć do czynienia, jeśli podejmiesz się samodzielnego montażu drzwi, jest otwieranie się drzwi… w nie tę stronę, w którą chciałeś. W jaki sposób dochodzi do tej pomyłki?

Oto 3 błędy, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do montażu drzwi. Zobacz teraz projekty domów nowoczesnych i zastanów się, jaki wygląd drzwi sprawdzi się w nich najlepiej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje