Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?


Drzwi wewnętrzne pełnią w domu szereg istotnych funkcji – odgradzają od siebie poszczególne pomieszczenia, wyznaczają granice przestrzeni dziennej i prywatnej, izolują akustycznie. Powinny także współgrać z wystrojem wnętrza i stanowić jego uzupełnienie. Czym więc kierować się przy ich zakupie?

Warto wybierać drzwi pochodzące z jednej linii stylistycznej, dopasowane kolorystycznie do ścian i podłogi. Szeroka oferta wzorów, barw i zdobień pozwala na znalezienie produktów idealnie wpisujących się w styl, w jakim zaaranżowane zostanie mieszkanie. Wygląd to jednak nie wszystko. Drzwi różnią się bowiem od siebie szeregiem parametrów technicznych.

Rozmiar standardowy czy drzwi na wymiar?

Pierwszym krokiem przed zakupem powinno być dokładne zmierzenie otworu, w którym powstaną drzwi. Od tego bowiem uzależniony jest rozmiar skrzydła drzwiowego. Standardowe szerokości to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Można także zamówić wykonanie drzwi na wymiar – nie ma wtedy ryzyka, że skrzydło nie będzie pasować. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku niestandardowych rozmiarów otworów.

Znaczenie ma także grubość ściany – to ona decyduje bowiem o rodzaju i rozmiarze ościeżnicy. Najpopularniejsze są ościeżnice regulowane, mocowane na ścianie po zakończeniu prac wykończeniowych. Stopień ich regulacji sięga nawet 2-4 centymetrów. Na rynku dostępne są także ościeżnice stałe – montuje się je bezpośrednio w stropie jeszcze w trakcie prac wykończeniowych.

Rodzaj i kierunek otwierania drzwi – na prawo czy na lewo?

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, możemy zdecydować się na różne rodzaje drzwi:

Wybierając drzwi rozwierne, powinieneś zastanowić się, czy potrzebujesz drzwi prawych, czy lewych. Kierunek ich otwierania musi być dopasowany do sposobu poruszania się po domu. Warto też zwrócić uwagę na to, by drzwi położone blisko siebie nie zderzały się podczas wchodzenia i wychodzenia z pomieszczenia.

Jak określić kierunek drzwi?

  1. Stań przed drzwiami tak, by skrzydło otwierało się w Twoim kierunku.
  2. Spójrz na zawiasy: jeśli są po Twojej prawej stronie – są to drzwi prawe, jeśli po lewej – lewe.

Drzwi do zadań specjalnych – jak wybrać produkty do poszczególnych pomieszczeń?

W obrębie jednej linii stylistycznej do wyboru jest zazwyczaj kilka modeli drzwi. Różnią się stopniem przeszklenia i wentylacji – są bowiem przeznaczone do różnych pomieszczeń.

Do łazienki, toalety, pralni czy suszarni należy wybrać drzwi z wyciętymi otworami lub podcięciami na dole. Zapewnia to lepszą wentylację pomieszczenia. Między pokojami a korytarzem, w którym nie ma okien, warto zamontować natomiast drzwi z przeszkleniami. Sprawi to, że do ciemnego korytarza czy przedpokoju będzie docierać więcej światła słonecznego. W sypialni sprawdzą się natomiast skrzydła pełne, które zapewnią większą intymność i lepszą izolacje akustyczną.

Drewno czy płyta – jaki materiał będzie najlepszy?

Głównym czynnikiem decydującym o cenie drwi jest materiał, z którego zostały wykonane. Można wyróżnić:

Znaczenie ma także wykończenie drzwi. Drewno naturalne najczęściej lakieruje się lub maluje farbą. Produkty, które powstały na bazie płyt drewnopodobnych pokrywa się natomiast specjalnymi okleinami (najtrwalsze są te z naturalnych materiałów).

Bardzo efektownym sposobem wykończenia jest także fornir drewniany, czyli ułożone na wierzchu drzwi cienkie płaty drewna. Jest to doskonała alternatywa dla litej płyty. Tak wykończone drzwi do złudzenia przypominają te wykonane w całości z drewna, jednak są pozbawione ich wad – nie skrzypią i nie odkształcają się.

Zobacz także nasze porady dotyczące wyboru podłogi i sposobu wykończenia ścian.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje