Sposoby wykończenia ścian. Poznaj je wszystkie!

Sposoby wykończenia ścian. Poznaj je wszystkie!


Liczba firm oferujących materiały budowlane do wykończenia powierzchni ścian jest ogromna, co z jednej strony pozwala na dowolność w tworzeniu spersonalizowanego wnętrza, z drugiej – stawia inwestorów przed licznymi dylematami dotyczącymi wykończenia ścian.

Na wstępie zacznijmy od najprostszej i najbardziej oczywistej formy wykończenia ściany, czyli malowania. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama kolorystyczna, co sprawia, że zazwyczaj bezradnie stajemy przed półką z farbami i nie możemy podjąć decyzji, który z kilkuset odcieni wybrać. Tym bardziej, że jak się okazuje w praktyce, nasz z trudem wybrany kolor zupełnie inaczej wygląda na ścianie niż na próbce lub w sklepie.

Następnym etapem wtajemniczenia są tynki dekoracyjne. W tym przypadku nie chodzi o same kolory, lecz także dodatkowo o efekty zróżnicowanych struktur czy też wtapiania w podkład kolorowych płatków. Oferta jest bardzo bogata i najlepiej zapoznać się z nią u przedstawiciela handlowego wybranego producenta, który zaprezentuje nam próbki powłok i pokaże paletę barw.

W tej dziedzinie w trakcie ostatnich kilku lat nastąpił olbrzymi postęp. Oprócz najprostszych tapet papierowych czy też fototapet znajdziemy obecnie wiele nowych propozycji dających nieograniczone możliwości w zakresie faktur i wzorów. Można wspomnieć o tapetach z włókna szklanego o bogatym wzornictwie, które nakleja się na ścianę, a następnie maluje na dowolny kolor. Dla wymagającego klienta oferuje się tapety np. metalizowane czy z tkanin.

W pomieszczeniach, gdzie ściany są narażone na zawilgocenie, królują obecnie płyty gresowe o różnych wariantach kolorystycznych i wymiarowych, a także rozmaitych rodzajach faktur.

Wśród płyt z materiałów ceramicznych pojawiają się także płyty marmurowe w szerokiej ofercie wymiarowej i kolorystycznej.

Nowości warte wspomnienia to płyty szklane. Dają niezwykle ciekawe efekty plastyczne i umożliwiają ich podświetlenie za pomocą taśm ledowych. Te płyty są mocowane na niewidocznej podkonstrukcji w pewnym odstępie od ściany.

Nowością w okładzinach ściennych jest powrót płyt trójwymiarowych z gipsu, które obecnie są produkowane w niezwykle różnorodnym asortymencie przez kilku producentów. Najlepiej zapoznać się z tą ofertą na stronie internetowej, gdzie można zobaczyć bogactwo faktur i światłocieni dla poszczególnych typów. Płyty mają zazwyczaj duże wymiary (120 × 80cm) i nakleja się je bezpośrednio na ścianę.

Najnowszy trend to podobne do płyt gipsowych płyty wykonane z innych materiałów – takich jak aluminium lakierowane proszkowo, stal nierdzewna, PCV, MDF – czy też płyty kompozytowe (czyli płyty warstwowe zazwyczaj z powłoką z blachy aluminiowej). Z takich materiałów są produkowane nie tylko płyty, lecz także ażurowe wzory pozwalające na montaż koronkowych kompozycji przed właściwą.

 

Jak widać, sposobów wykończenia ścian jest wiele i bez problemu znajdziemy taki, który będzie idealnie pasował do aranżacji wnętrza. W razie wątpliwości warto skonsultować się z architektem.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje