Jak zbudować oczko wodne?

Jak zbudować oczko wodne?


Piękna ozdoba ogrodu, miejsce na różnokolorowe rybki i dodatkową roślinność, a także szansa na ochłodzenie się w trakcie upalnych dni – to cechy, które decydują o tym, że coraz więcej ludzi decyduje się na oczko wodne w swoim ogrodzie. Choć ten element dekoracji działki nie jest zwykle zbyt dużych rozmiarów, jego budowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz, jak krok po kroku zbudować oczko wodne.

Aby zbudować oczko wodne, nie musisz mieć bardzo dużego ogrodu. Wystarczy nawet kilkaset metrów kwadratowych wolnej przestrzeni, aby stworzyć piękny zakątek z małym zbiornikiem wodnym. Bez względu na to, czy planujesz zbudować duże oczko wodne, w którym będziesz chłodzić się w letnie dni, czy jedynie mały zbiorniczek z piękną wodną roślinnością, budowa jest zawsze taka sama.  Poznaj najważniejsze etapy montażu oczka wodnego w swoim ogrodzie.

Przygotowanie konstrukcji oczka wodnego

Na samym początku musisz wyznaczyć kształt oczka wodnego. Linię brzegową możesz zaznaczyć za pomocą prostych narzędzi np. sznurka, grubej linki lub węża ogrodowego. Jeśli nie masz pod ręką żadnego z tych elementów, możesz wykorzystać zwykły piasek. Wystarczy, że usypiesz z niego wybrany przez Ciebie kształt.

Gdy wiesz już, jak ma wyglądać Twoje oczko wodne, czas przystąpić do wykopywania niecki. Na początku usuń ziemię z miejsca, które ma być najgłębsze. Kopiąc nieckę, możesz od razu formować w wybranych przez siebie miejscach półki usypane z piasku, które będą stopniowo zwiększały głębokość oczka. Nie pozbywaj się usuniętej z gruntu ziemi. Przyda Ci się na późniejszym etapie budowy.

Gdy niecka ma już odpowiedni kształt i głębokość, pora na wyrównanie poziomych powierzchni. Użyj do tego grabi lub szczotki. Na koniec wygładź powierzchnię nogą.

Zabezpieczenie dna oczka wodnego

Konstrukcja oczka jest już gotowa. Teraz możesz przejść do drugiego etapu budowy, polegającym na zabezpieczeniu gruntu przed wydostającą się z oczka wodą.

Na wygładzonej konstrukcji rozłóż podkład z poliestru. Nie przejmuj się, jeśli w niektórych miejscach warstwy podkładu nachodzą na siebie – będziesz mógł je połączyć za pomocą palnika rozgrzewającego plastik. W podobny sposób możesz sobie poradzić ze wszystkimi nierównościami.

Na rozłożonym dokładnie podkładzie ułóż folię zabezpieczającą przed wydostaniem się wody na zewnątrz. Gdy dno jest już odpowiednio zakryte, pora na doprowadzenie węża ogrodowego i pompy. Powierzchnie możesz także przykryć kamieniami i żwirem. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby w oczku kąpały się dzieci, wybieraj kamyki o zaokrąglonym kształcie.

Budowa kaskady

Kaskada, czyli pionowa ściana ułożona z kamieni, po której płynie strumień wody, to prawdziwa ozdoba oczka i całego ogrodu. Do jego budowy wykorzystaj ziemię wykopaną z gruntu. Uformuj zbocze kaskady, które podeprzesz dużym i płaskim głazem. Będzie on nie tylko przytrzymywał całą konstrukcję, lecz także zapewni doskonały efekt rozpryskującej się po skale wody.

Do budowy kaskady potrzebne Ci będą duże kamienie, które połączysz ze sobą za pomocą zaprawy. Pamiętaj, aby przymocować je do siebie z zewnętrznej strony oczka, tak aby zaprawa nie psuła wizualnego efektu całej konstrukcji. Na szczycie kaskady umieść węża ogrodowego. Aby nie rzucał się w oczy, możesz go zakamuflować mniejszymi kamieniami.

Po zbudowaniu kaskady zostało Ci jeszcze bardzo dużo płaskich głazów? Nie wyrzucaj ich. Możesz z nich zbudować np. kamienną ścieżkę lub mur wokół działki. Więcej pomysłów na ogrodzenie swojej działki znajdziesz tutaj.

Wykończenie oczka wodnego

Zanim nalejesz wodę do prawie gotowego oczka wodnego, wykop wokół niego mały rów. Do jego wnętrza możesz wsypać żwir, dzięki czemu nawet wtedy, gdy woda przedostanie się przez folię, nie rozleje się po całym ogródku. Teraz możesz już napełnić oczko wodą.

Po nalaniu do oczka wody zadbaj o estetyczny wygląd brzegu. Wokół linii wody – w zależności od gustu – możesz rozstawić duże płaskie głazy, małe białe kamyczki lub drobny piasek. Nie zapomnij też o roślinności. W centrach ogrodniczych dostępnych jest mnóstwo gatunków lilii, hibiskusów i hiacyntów wodnych.

Estetycznie przygotowane oczko wodne pozwoli Ci stworzyć oryginalny ogród. Wygląd swojej działki możesz urozmaicić także tarasem z drewna lub kamieniami. Zobacz tutaj jak to zrobić.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje