Wiosna wkracza do ogrodu – jak przygotować przestrzeń?

Wiosna wkracza do ogrodu – jak przygotować przestrzeń?


Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój ogród wyglądał zjawiskowo, na pewno zaczynasz myśleć o nim już w zimie. Kiedy wreszcie przychodzi wiosna, warto uporządkować wszystkie koncepcje i inspiracje i zabrać się do pracy. W końcu zadbany ogród to duma każdego domu, a zajmowanie się nim jest podobno bardzo uzależniające. Wyjdź na zewnątrz i zacznij działać!

Zadbaj o kwiaty w swoim ogrodzie

Prace nad ogrodem zacznij od… wizyty w sklepie – stacjonarnym bądź internetowym. Nasiona lub sadzonki rozkwitających latem kwiatów można zasadzić już wczesną wiosną. To idealny czas na planowanie i podjęcie działań, jeśli chcesz, żeby w wakacje Twój ogród wyglądał przepięknie. Do takich „letnich” kwiatów należą mieczyki, jaskry czy lilie.

Totalne odświeżenie ogrodu

Jeśli Twój ogród to nie tylko kwiaty i krzewy, lecz także altanki, zadaszenia lub inne drewniane bądź plastikowe elementy, to najwyższa pora na ich odświeżenie. Na pewno należy je umyć, możesz także pomyśleć o przemalowaniu – to z pewnością doda przestrzeni świeżego akcentu. Jeśli zamierzasz przyjmować gości w altance, zadbaj o wszystkie niezbędne sprzęty – fotele, poduszki, stolik i… środki owadobójcze pod ręką. Przeczyszczenia mogą wymagać też narzędzia ogrodnicze, szczególnie jeśli nie były używane przez całą zimę. Zafunduj im porządne oczyszczenie, w końcu w najbliższym czasie znowu zostaną Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Odświeżeniem będą też… instalacje wodne. Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.

Zapobieganie chorobom roślin w ogrodzie

Bardzo ważnym zabiegiem w tym czasie jest odpowiednie przycięcie roślin. Należy usunąć stare pędy, szczególnie w przypadku krzewów owocowych. Równie istotne jest także odpowiednio wczesne zwalczenie chorób roślin. Początek wiosny to dobra na to pora. Poważne schorzenia to np. brunatna zgnilizna drzew i kędzierzawość liści brzoskwini. Wykonanie oprysku zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby może ochronić roślinę.

Po co nam ogród?

Zastanów się, jaką funkcję będzie w tym roku spełniać Twój ogród. Inaczej zaplanujesz przestrzeń, która ma posłużyć jedynie do dekoracji, a inaczej taką, która ma sprzyjać aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Koncepcja nie musi być identyczna jak rok temu. W końcu może się okazać, że dzieci są już na tyle duże, żeby wyszaleć się na zewnątrz lub do domowników dołączyło zwierzę, co również warto uwzględnić w przygotowaniach.

Tęcza czy stonowanie, czyli o wyborze roślin do ogrodu

W przypadku wyboru roślin dobrze wcześniej przemyśleć swoje preferencje estetyczne, a szczególnie kolorystyczne. Przed zakupem nasion kwiatów zastanów się, czy masz ochotę, żeby Twój ogród był tęczową plątaniną czy raczej uporządkowanym, nowoczesnym azylem, w którym dominować będzie jedna lub dwie barwy. Do nich dobierzesz później dekoracje, latarnie czy farbę, jaką pomalujesz altankę.

Jeśli masz dzieci – koniecznie pamiętaj o kilku zasadach, które umożliwią Ci stworzenie ogrodu bezpiecznego dla dzieci.

Coś innego, coś dla ciebie

A może zdecydujesz się na inne oryginalne elementy? Jeśli lubisz akcenty wodne, pomyśl o fontannie lub oczku wodnym. Możesz również wydzielić przestrzeń na ogród warzywny i do letniej sałatki dodawać już własne pomidory. Ciekawym elementem będzie również ławka, huśtawka lub hamak. Puść wodze fantazji!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).