Jak zaprojektować idealny ogród dla dzieci?

Jak zaprojektować idealny ogród dla dzieci?


Dzieci postrzegają świat inaczej niż dorośli. Ogród jest dla nich miejscem magicznym i pełnym tajemnic. Dowiedz się, jak zagospodarować teren wokół domu. Zapewnij swojemu maluchowi idealną przestrzeń do zabawy.

Mali odkrywcy

Ogród to wymarzone miejsce dla dziecka. Zagajniki, ścieżki i zaułki tworzą niezwykły labirynt, w którym maluch może wyładować energię i zaspokoić naturalną ciekawość świata. Plac zabaw powinien się znaleźć z dala od ulicy. Im dalej od bramy wjazdowej, tym lepiej. Zadbaj, by droga do tej części ogrodu nie prowadziła przez parking albo ozdobne rabaty. Jednocześnie niech będzie to teren dobrze widoczny z tarasu lub okien domu. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować, czy maluch jest bezpieczny. Przestrzeń przeznaczona dla dziecka powinna być również w miarę możliwości ocieniona. Inaczej będzie ono narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Wiek dziecka

Dopasuj ogród do wieku dziecka. Dwulatkowi wystarczy piaskownica i rozłożony kocyk z zabawkami. Starsze dziecko ma już nieco inne potrzeby. Biega po posesji i zapuszcza się w jej najdalsze rejony. Warto zapewnić mu jak najlepsze warunki do zabawy. Możesz na przykład postawić namiot, huśtawkę i ogrodowy basenik. Pożyteczną i wciągającą zabawą jest również praca w ogródku. Nawet jeśli nigdy nie interesowałeś się sadzonkami, teraz możecie wspólnie odkryć niesamowity świat roślin ogrodowych. Dziesięciolatki to już najczęściej prawdziwe wulkany energii. Jeśli Twoja pociecha jest właśnie w tym wieku, możesz zbudować jej domek ogrodowy i ustawić drabinki do wspinania. Z kolei dzieci kilkunastoletnie zaczynają interesować się sportem. W dużym ogrodzie sprawdzi się mini-boisko do piłki nożnej. W małym – ogrodowy zestaw do koszykówki lub siatka do badmintona.

Rośliny

Praca w ogródku może być świetną zabawą już dla kilkuletniego dziecka. Przy okazji maluch może się wiele nauczyć. Pomyśl o wydzieleniu mu jednej grządki. Mały ogrodnik z chęcią posadzi pomidory, truskawki albo poziomki. Radość z pierwszych zbiorów będzie ogromna! Starsze dzieci wolą biegać po ogrodzie lub grać w piłkę. Pamiętaj więc, by rabaty ozdobne znalazły się w innej części działki. Przy placu zabaw lepiej zasadź takie rośliny, które nie wymagają pielęgnacji, a w przypadku zdeptania czy złamania szybko odrosną. Nie kupuj roślin parzących, kolczastych i ciernistych. Szczególnym zagrożeniem są rośliny trujące, takie jak konwalia majowa, tojad, bieluń, rącznik pospolity czy wawrzynek.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że ogród musi być bezpieczny dla Twojego dziecka. Huśtawki i drabinki powinny być ustawione w odległości co najmniej 1-2 m od niebezpiecznych krawędzi, np. ściany domu czy pnia drzewa. Urządzenia muszą być wykonane z trwałych i solidnych materiałów. Weź również pod uwagę, że maluchy mają nieodpartą chęć odkrywania nowych miejsc. To może być niebezpieczne! Jeśli masz małe dziecko, zrezygnuj na razie z oczka wodnego czy stawu. Zadbaj też o to, by nie miało dostępu do pomieszczenia gospodarczego. Narzędzia czy drabina mogą stanowić dla niego poważne zagrożenie.

Podsumowanie

Ogród powinien być dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Urządzenia na placu zabaw nie mogą stwarzać zagrożenia. Pamiętaj, że maluchy bez zastanowienia wsadzają do ust wszystko, co znajdą. Zrezygnuj więc z roślin kłujących i trujących. Niech ogród stanie się kolorowym i bezpiecznym miejscem, w którym dziecko się bawi i poznaje świat.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje