Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze wskazówki

Budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze wskazówki


Wyniki analiz pokazują, że aż połowa domów jednorodzinnych stawianych w Polsce powstaje według systemu gospodarczego. Inwestorzy wybierają tę metodę, aby obniżyć koszty i dostosować kolejne etapy prac do własnych możliwości finansowych. Aby jednak budowa domu systemem gospodarczym przyniosła faktyczne korzyści, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybudować dom systemem gospodarczym, powinieneś na samym początku dokładnie przeliczyć wszystkie koszty tego rodzaju przedsięwzięcia. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących budowy domu metodą gospodarczą. Zapoznaj się z nimi uważnie.

Budowa domu systemem gospodarczym – na czym polega?

Wybór metody gospodarczej oznacza wejście w rolę przedsiębiorcy budowlanego, który sam organizuje i realizuje poszczególne etapy budowy domu, a specjalistom zleca do wykonania jedynie część prac. Zazwyczaj inwersor:

Każde tych zadań będzie wymagało od Ciebie odpowiednich umiejętności (np. w przypadku prac na wysokości, wylewania betonu), wiedzy (dotyczącej spraw urzędowych i budowlanych) oraz rozeznania na rynku budowlanym, dzięki któremu łatwiej wybierzesz materiały lub dobrych fachowców.

Budowa domu systemem gospodarczym a oszczędności – czy ta metoda jest opłacalna?

Umiejętne zastosowanie systemu gospodarczego przy budowie domu pozwoli Ci zaoszczędzić na wszystkich pracach od 10 do nawet 20%. Zobacz, co zrobić, aby osiągnąć taki wynik.

  1. Przygotuj dokładny kosztorys budowy domu

Określenie orientacyjnego kosztu wszystkich prac jest niezbędne bez względu na to, jaką metodę wybierzesz. Jednak w przypadku systemu gospodarczego przygotowaniem wyceny będziesz musiał zająć się samodzielnie. Potrzebujesz więc informacji dotyczących kosztów budowy poszczególnych etapów stawiania domu, wynajęcia ekipy, materiałów oraz zorganizowania wszystkich formalności (także tych po zakończeniu budowy, takich np. jak odbiory). Informacje o tych kosztach powinny również znaleźć się w dokumencie, który składasz w banku, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym.

W ustaleniu kosztów budowy domu pomogą Ci:

Dzięki tym informacjom obliczysz koszt rozpoczęcia budowy i kolejnych jej etapów.

  1. Dopasuj projekt budowalny do MPZP lub warunków zabudowy

Nie wybieraj gotowego projektu domu tylko na podstawie przedstawionej w dokumentacji stawki. Na Twoją decyzję powinny wpływać także wymagania zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zapoznaj się dokładnie z MPZP (lub warunkami zabudowy) jeszcze zanim wybierzesz projekt. Możliwe bowiem, że objęta tym dokumentem działka posiada obostrzenia dotyczące np. wysokości budynku, kąta nachylenia dachu czy odległości od granicy terenu. Jeśli nie uwzględnisz wcześniej tych wymagań, możliwe, że będziesz zmuszony do ponownego przygotowania kosztorysu budowy lub kupienia nowego projektu.

Zobacz więcej o MPZP w naszym poradniku >>

  1. Porównaj oferty ekip budowlanych i materiałów

O ile wykonaniem kilku prostych prac zajmiesz się sam, o tyle do niektórych robót potrzebni Ci będą specjaliści. Pamiętaj, że do każdego zadania możesz wynająć inną ekipę, co – jeśli zostanie poprzedzone przeglądem dostępnych ofert – pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przed podjęciem decyzji zorientuj się, jakie ceny obowiązują u fachowców w Twojej okolicy – przeszukaj internet lub zapytaj znajomych.

Podobną metodę działań zastosuj przy wyborze materiałów budowlanych. Jeśli kupisz niektóre produkty w ilościach hurtowych, będziesz mógł liczyć na rabaty rzędu 10%. Oczywiście większe zniżki mogą uzyskać firmy zajmujące się budową domu, ale pamiętaj, że później naliczają one jeszcze dodatkowe marże, więc inwestor nie zawsze wychodzi na tym korzystnie.

Zobacz, na czym nie warto oszczędzać w trakcie budowy domu >>

Budowa domu systemem gospodarczym – czego możesz się spodziewać?

Budowa metodą gospodarczą często trwa nieco dłużej niż budowa kontrolowana przez profesjonalną ekipę. Weź to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wziąć kredyt hipoteczny. Każdy bank będzie bowiem wymagał od Ciebie harmonogramu prac i oczywiście – regularnego płacenia wszystkich rat.

Samodzielne stawianie budynku może przynieść wiele korzyści finansowych, ale tylko pod warunkiem, że zostanie dobrze przemyślane i zaplanowane. Możesz mieć jednak pewność, że satysfakcja po skończeniu budowy domu systemem gospodarczym jest warta wszystkich podjętych przez Ciebie działań.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie