Budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze wskazówki

Budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze wskazówki


W Polsce najczęściej buduje się domy system gospodarczym. Inwestorzy wybierają tę metodę, aby obniżyć koszty i dostosować kolejne etapy prac do własnych możliwości finansowych. Aby jednak budowa domu systemem gospodarczym przyniosła faktyczne korzyści, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Z tekstu dowiesz się:

Jeśli zastanawiasz się, czy budowa systemem gospodarczym to dobre rozwiązanie, powinieneś na początku dokładnie przeliczyć wszystkie koszty tego przedsięwzięcia. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących budowy systemem gospodarczym. Zapoznaj się z nimi uważnie.

Budowa domu systemem gospodarczym – na czym polega?

Zastanawiasz się, co to jest system gospodarczy przy budowie domu? Wybór tej metody oznacza wejście w rolę przedsiębiorcy budowlanego, który sam organizuje i realizuje poszczególne etapy budowy domu, a specjalistom zleca do wykonania jedynie część prac. Aby stworzyć stan deweloperski metodą gospodarczą, zazwyczaj inwestor:

Każde z tych zadań w ramach budowania domu metodą gospodarczą będzie wymagało od Ciebie odpowiednich umiejętności (np. prac na wysokości, wylewania betonu), wiedzy (dotyczącej spraw urzędowych i budowlanych) oraz rozeznania na rynku budowlanym, dzięki któremu łatwiej wybierzesz materiały lub dobrych fachowców.

Szukasz wygodnych, gotowych rozwiązań? Sprawdź naszą wyszukiwarkę projektów domów.

Budowa domu systemem gospodarczym – koszty

Umiejętne zastosowanie systemu gospodarczego przy budowie domu pozwoli Ci zaoszczędzić na wszystkich pracach od 10 do nawet 20%. Zobacz, co zrobić, aby osiągnąć taki wynik.

  1. Dopasuj projekt domu budowanego systemem gospodarczym do MPZP lub warunków zabudowy

Nie wybieraj gotowego projektu domu tylko na podstawie stawki przedstawionej w dokumentacji. Na Twoją decyzję powinny wpływać także wymagania zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zapoznaj się dokładnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeszcze zanim wybierzesz projekt. Możliwe bowiem, że objęta tym dokumentem działka posiada obostrzenia dotyczące np. wysokości budynku, kąta nachylenia dachu czy odległości od granicy terenu. Jeśli wcześniej nie weźmiesz pod uwagę tych wymagań, możliwe, że będziesz zmuszony do ponownego przygotowania kosztorysu budowy lub kupienia nowego projektu.

  1. Przygotuj dokładny kosztorys budowy domu metodą gospodarczą

Określenie orientacyjnego kosztu wszystkich prac jest niezbędne bez względu na to, jaką metodę wybierzesz. Jednak w przypadku systemu gospodarczego przygotowaniem wyceny będziesz musiał zająć się samodzielnie. Przede wszystkim potrzebujesz informacji dotyczących kosztów budowy poszczególnych etapów stawiania domu, wynajęcia ekipy, materiałów oraz zorganizowania wszystkich formalności (także tych po zakończeniu budowy, takich np. jak odbiory). Informacje o tych kosztach powinny również znaleźć się w dokumencie, który składasz w banku, jeśli chcesz się ubiegać o kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym.

W ustaleniu kosztu budowy domu systemem gospodarczym pomogą Ci:

Dzięki tym informacjom obliczysz koszt rozpoczęcia budowy i kolejnych jej etapów.

  1. Porównaj oferty ekip budowlanych i materiałów

O ile wykonaniem kilku prostych prac zajmiesz się sam, o tyle do niektórych robót potrzebni Ci będą specjaliści (np. odpowiedzialni za montaż instalacji elektrycznej lub systemu grzewczego). Pamiętaj, że do każdego zadania możesz wynająć inną ekipę, co – jeśli zostanie poprzedzone przeglądem dostępnych ofert – pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przed podjęciem decyzji zorientuj się, jakie ceny obowiązują u fachowców w Twojej okolicy – przeszukaj oferty w internecie lub zapytaj znajomych.

Podobną metodę działań zastosuj przy wyborze materiałów budowlanych. Jeśli kupisz niektóre produkty w ilościach hurtowych, będziesz mógł liczyć na rabaty rzędu 10%. Oczywiście większe zniżki mogą uzyskać firmy zajmujące się budową domu, ale pamiętaj, że później naliczają one jeszcze dodatkowe marże, więc inwestor, który decyduje się na system gospodarczy w budownictwie, ma szansę zaoszczędzić.

Zobacz także: Na czym podczas budowy domu nie warto oszczędzać?

Budowanie systemem gospodarczym – podsumowanie wad i zalet

Budowa w systemie gospodarczym często trwa nieco dłużej niż budowa powierzona profesjonalnej ekipie. Weź to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wziąć kredyt hipoteczny. Każdy bank będzie bowiem wymagał od Ciebie harmonogramu prac i oczywiście regularnego płacenia wszystkich rat. Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić także konieczność posiadania sporej wiedzy z zakresu budownictwa.

Z drugiej strony samodzielne budowanie domu systemem gospodarczym może przynieść wiele korzyści finansowych – oczywiście pod warunkiem, że zostanie dobrze przemyślane i zaplanowane. Dużą zaletą jest też możliwość wprowadzania ewentualnych korekt na etapie wykonywania konkretnych zadań – jeśli któreś rozwiązanie okazuje się niefunkcjonalne, możesz od razu wprowadzić w nim zmiany. Jeszcze jedna, a dla wielu osób najważniejsza korzyść z wyboru systemu gospodarczego, to możliwość bezpośredniego nadzoru nad fachowcami.

W świetle wszystkich wad i zalet możesz mieć pewność, że satysfakcja po skończeniu budowy domu systemem gospodarczym jest warta wszystkich podjętych przez Ciebie działań.

Wiesz już, co to znaczy system gospodarczy budowy domu. Wybierz swój wymarzony projekt z naszej oferty i zacznij krok po kroku realizować to ważne przedsięwzięcie!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje