Instalacje wodne w ogrodzie

Instalacje wodne w ogrodzie


Basen? Źródełko? A może fontanna? Instalacje wodne nadają każdemu ogrodowi niepowtarzalny charakter, a wilgotne powietrze działa orzeźwiająco. Dowiedz się, jak uatrakcyjnić otoczenie swojego domu.

Basen

Jeśli planujesz zbudować basen o powierzchni mniejszej niż 30 m2, nie musisz się starać o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zgłosisz projekt do odpowiedniej jednostki administracyjnej, informując o terminie, zakresie i rodzaju planowanych robót. W przypadku basenu o powierzchni większej niż 30 m2 musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt budowlany musi zostać przygotowany przez osobę z uprawnieniami. Wybierając miejsce na działce, weź pod uwagę strony świata. Lepiej zbudować basen w miejscu dobrze nasłonecznionym. Unikaj więc terenów położonych od strony północnej. W pobliżu nie powinno być również żadnych krzewów i drzew. Przed realizacją projektu warto też zlecić badania geotechniczne terenu. W przypadku zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych budowa basenu może się okazać niemożliwa. Wówczas będziesz musiał zdecydować się na basen naziemny. Zastanów się również nad kształtem i głębokością basenu. Kręte i obłe baseny są bardziej atrakcyjne wizualnie i nadają ogrodowi dynamiczny charakter, ale mogą jednak utrudniać pływanie.

Źródełko

Jeśli uważasz, że budowa basenu to zbyt duże przedsięwzięcie, zawsze możesz uatrakcyjnić swój ogród za pomocą źródełka. W zależności od rodzaju pompy i użytej technologii woda może tryskać wąskim lub szerokim słupem. Przy dużym natężeniu źródełko będzie przypominało miniaturową fontannę. Przy małym – woda będzie się unosiła na kilka centymetrów. Niewątpliwą zaletą takiej instalacji wodnej jest łatwość montażu. Wewnątrz wykopu ustawia się wyłożony folią pojemnik, a na jego dnie umieszcza się pompę. Całość przykrywa się metalowym rusztem i elementem ozdobnym. Źródełko to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu, w którym jest dużo roślin.

Fontanna

To stosunkowo tanie i uniwersalne rozwiązanie. Fontannę możesz zamontować w oczku wodnym, stawie lub na ozdobnym postumencie. Urządzenie składa się z dyszy rozpraszającej wodę i z pompy. Pompa może być umieszczona na poza zbiornikiem z wodą lub na jego dnie. Ważnym elementem fontanny jest filtr, który oczyszcza wodę z piasku i resztek organicznych. Wybierając fontannę, zwróć uwagę na kształt dyszy. Od niego będzie zależał strumień wypływającej wody. Inaczej woda będzie tryskała z dyszy gejzerowej, a inaczej – z kielichowej. Pamiętaj też, że na rynku dostępnych jest wiele modeli z dodatkowymi funkcjami. Producenci oferują m. in. fontanny podświetlane, obrotowe i kaskadowe.

Podsumowanie

Elementy wodne ożywiają ogród i sprawiają, że otoczenie domu jest bardziej estetyczne. Basen to stosunkowo najdroższe rozwiązanie. Zapewnia jednak domownikom najwięcej atrakcji. Zanim zdecydujesz się na budowę, przeprowadź badania geotechniczne. Dzięki nim dowiesz się, na jakie instalacje wodne możesz sobie pozwolić. Jeśli decydujesz się źródełko, fontannę albo oczko wodne, weź pod uwagę charakter ogrodu. Na małej działce nie warto inwestować w dużą fontannę kaskadową. Lepiej ograniczyć się do urokliwego oczka lub małego gejzeru.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje