Instalacje wodne w ogrodzie

Instalacje wodne w ogrodzie


Basen? Źródełko? A może fontanna? Instalacje wodne nadają każdemu ogrodowi niepowtarzalny charakter, a wilgotne powietrze działa orzeźwiająco. Dowiedz się, jak uatrakcyjnić otoczenie swojego domu.

Basen

Jeśli planujesz zbudować basen o powierzchni mniejszej niż 30 m2, nie musisz się starać o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zgłosisz projekt do odpowiedniej jednostki administracyjnej, informując o terminie, zakresie i rodzaju planowanych robót. W przypadku basenu o powierzchni większej niż 30 m2 musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt budowlany musi zostać przygotowany przez osobę z uprawnieniami. Wybierając miejsce na działce, weź pod uwagę strony świata. Lepiej zbudować basen w miejscu dobrze nasłonecznionym. Unikaj więc terenów położonych od strony północnej. W pobliżu nie powinno być również żadnych krzewów i drzew. Przed realizacją projektu warto też zlecić badania geotechniczne terenu. W przypadku zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych budowa basenu może się okazać niemożliwa. Wówczas będziesz musiał zdecydować się na basen naziemny. Zastanów się również nad kształtem i głębokością basenu. Kręte i obłe baseny są bardziej atrakcyjne wizualnie i nadają ogrodowi dynamiczny charakter, ale mogą jednak utrudniać pływanie.

Źródełko

Jeśli uważasz, że budowa basenu to zbyt duże przedsięwzięcie, zawsze możesz uatrakcyjnić swój ogród za pomocą źródełka. W zależności od rodzaju pompy i użytej technologii woda może tryskać wąskim lub szerokim słupem. Przy dużym natężeniu źródełko będzie przypominało miniaturową fontannę. Przy małym – woda będzie się unosiła na kilka centymetrów. Niewątpliwą zaletą takiej instalacji wodnej jest łatwość montażu. Wewnątrz wykopu ustawia się wyłożony folią pojemnik, a na jego dnie umieszcza się pompę. Całość przykrywa się metalowym rusztem i elementem ozdobnym. Źródełko to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu, w którym jest dużo roślin.

Fontanna

To stosunkowo tanie i uniwersalne rozwiązanie. Fontannę możesz zamontować w oczku wodnym, stawie lub na ozdobnym postumencie. Urządzenie składa się z dyszy rozpraszającej wodę i z pompy. Pompa może być umieszczona na poza zbiornikiem z wodą lub na jego dnie. Ważnym elementem fontanny jest filtr, który oczyszcza wodę z piasku i resztek organicznych. Wybierając fontannę, zwróć uwagę na kształt dyszy. Od niego będzie zależał strumień wypływającej wody. Inaczej woda będzie tryskała z dyszy gejzerowej, a inaczej – z kielichowej. Pamiętaj też, że na rynku dostępnych jest wiele modeli z dodatkowymi funkcjami. Producenci oferują m. in. fontanny podświetlane, obrotowe i kaskadowe.

Podsumowanie

Elementy wodne ożywiają ogród i sprawiają, że otoczenie domu jest bardziej estetyczne. Basen to stosunkowo najdroższe rozwiązanie. Zapewnia jednak domownikom najwięcej atrakcji. Zanim zdecydujesz się na budowę, przeprowadź badania geotechniczne. Dzięki nim dowiesz się, na jakie instalacje wodne możesz sobie pozwolić. Jeśli decydujesz się źródełko, fontannę albo oczko wodne, weź pod uwagę charakter ogrodu. Na małej działce nie warto inwestować w dużą fontannę kaskadową. Lepiej ograniczyć się do urokliwego oczka lub małego gejzeru.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).