Jaki dom wybrać na działkę w mieście, a jaki – na tereny pozamiejskie?

Jaki dom wybrać na działkę w mieście, a jaki – na tereny pozamiejskie?


Wybór właściwego projektu domu powinien zostać uwarunkowany jego lokalizacją. Inny typ domu będzie polecanym wyborem na działkę w mieście, a inny – na obszary podmiejskie. Jaki dom wybrać do miasta, a jaki na wieś?

Niezależnie, czy marzysz o domu na łonie natury, z którego blisko do lasu, stawów i kwiatów na łące, czy też o budynku w mieście – musisz poznać kilka istotnych faktów na ich temat. Wynikają one z tego, że dom w zabudowie miejskiej lub pozamiejskiej będą wymagać zupełnie innego typu infrastruktury, a kształt oraz ilość pięter mogą być podyktowane ograniczeniami technologicznymi.

Dom w mieście – kwestie gruntu

Jedną z wad domu w mieście jest ciasna zabudowa oraz zazwyczaj niewielka powierzchnia działki, podyktowana cenami gruntów. Zgodnie z prawem budowlanym ścianę z otworami można wznieść w odległości 4 metrów od granicy działki, a pełny mur pozwala zmniejszyć ten dystans zaledwie o metr. Dlatego do wzniesienia funkcjonalnego domu jest wymagany teren o szerokości minimum kilkunastu metrów. Wielkość działki to często powód rezygnacji z budowy domu parterowego na rzecz wąskiego, ale wysokiego budynku.

Eksploatacja domu w mieście                                                                                    

Wydatki związane z budową domu nie ograniczają się do posadowienia budynku na fundamentach – to także uzbrojenie go w sieć energetyczną i wodociągową. Zwłaszcza koszty związane z przyłączeniem domu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej są bardzo wysokie (to wynika z zaawansowanych prac ziemnych). Oczywiście w późniejszym czasie poniesione wydatki zwracają się i niosą ze sobą oszczędności. Przede wszystkim – brak problemów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem i szambem, które w domach pod miastem wymaga stałego nadzoru i oczyszczania.

Jaki projekt domu do miasta?

Większość domów budowanych na obszarze miejskim to domy wielopoziomowe. Domeną tego typu projektów jest płaski dach lub taki o niewielkim kącie nachylania połaci. Taki dach nie ogranicza powierzchni piętra, a przy okazji tworzy ciekawą przestrzeń użytkową. Ponadto na płaskim dachu można urządzić taras, który zrekompensuje brak ogrodu i stworzy namiastkę intymności podczas słonecznych dni.

Przykładowe projekty do zabudowy miejskiej:

Jaki dom na wsi?

Wybór domu zlokalizowanego na wsi to łatwiejsze zadanie. W tym przypadku powierzchnia działki będzie zdecydowanie większa niż ta w mieście.

Przestronna działka daje niemal nieograniczone możliwości budowlane. Wybieramy spośród rozłożystych domów parterowych, bliźniaków oraz oczywiście piętrowych. Kiedy nie ogranicza nas przestrzeń, realizacja projektu o domu marzeń wydaje się dużo łatwiejsza. Istotną wadą domu w zabudowie podmiejskiej jest oczywiście brak kanalizacji, a czasem także sieci energetycznej. O ile ten ostatni problem łatwo rozwiązać, o tyle zbudowanie kanalizacji na wsi to rzecz niemożliwa. Zazwyczaj jedyną rozsądną alternatywą okazuje się własne szambo.

Przykładowe projekty do zabudowy podmiejskiej:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).