Ogród w stylu japońskim – zielony zakątek przy nowoczesnym domu

Ogród w stylu japońskim – zielony zakątek przy nowoczesnym domu


Kulturę Dalekiego Wschodu charakteryzuje najwyższy szacunek do przyrody, wyrażany przez pokojową koegzystencję natury i człowieka. Tę szczególną relację doskonale widać w pełnych harmonii ogrodach japońskich. Przepis na ich aranżację jest ten sam od dziesięciu stuleci: „ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Warto zapamiętać te słowa, by bujną roślinnością o orientalnej nucie ozdobić również własny ogród – wokół nowoczesnego domu.

Choć pełna adaptacja japońskich wzorców jest w naszym klimacie bardzo trudna, przy odrobinie cierpliwości możesz stworzyć w swoim ogrodzie funkcjonalną przestrzeń inspirowaną estetyką Dalekiego Wschodu. Przeczytaj, co stanowi wyróżnik tego stylu w aranżacji ogrodów i wokół jakich domów sprawdzi się on najlepiej.

Zieleń z Kraju Kwitnącej Wiśni – do jakich projektów domów?

Ogród w stylu japońskim to misternie rozplanowany element architektury krajobrazu. Ze względu na stosunkowo duże wymagania polecany jest na szerokie działki, nieograniczające fantazji w tworzeniu przydomowej enklawy zieleni.

Warto wiedzieć, że ogród utrzymany w dalekowschodniej estetyce może posłużyć też jako niebanalna ozdoba nowoczesnych domów. Szczególnie atrakcyjnie zaprezentuje się wokół domu jednorodzinnego inspirowanego modernizmem, który – tak, jak ogród japoński – bazuje na nieprzetworzonych materiałach. Zielony zakątek rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni można bez trudu wygospodarować m.in. w otoczeniu budynków według projektów Ksenia czy Honorata II.

Orientalna roślinność stworzy ciekawy efekt wizualny również przy domach parterowych o intrygującej, rozbudowanej bryle i kamienno-drewnianym wykończeniu (jak w projekcie Dakota III z katalogu Dobre Domy Flak & Abramowicz).

Dzikość kontrolowana, czyli orientalny szyk wokół nowoczesnego domu

Zanim zabierzesz się za prace ogrodnicze, przygotuj dokładny projekt ogrodu, którym chcesz otoczyć swój nowoczesny dom. Musisz wiedzieć, że zakładanie ogrodu w stylu japońskim jest procesem czasochłonnym oraz wymagającym koncentracji na detalach. W aranżacyjnych planach należy uwzględnić nie tylko miejsce na oryginalną roślinność o wielu rozmiarach i kształtach. Ważne są też kręte i długie ścieżki, okalające wyspy zieleni, oraz mała architektura: latarnie, mostki i miejsca na spokojny relaks.

Pamiętaj, że wszystkie elementy ogrodu japońskiego muszą korespondować z dzikością natury. Oznacza to, że w ich aranżacji należy odrzucić geometryczne układy i zainspirować się immanentnym porządkiem przyrody. Aby Twój ogród mógł aspirować do miana miniatury japońskiego pierwowzoru, w wytyczaniu ścieżek warto zastosować:

Podczas tworzenia aranżacji ogrodu nawiązującego do wzorca z Dalekiego Wschodu bardzo ważne jest też zarezerwowanie miejsca na zbiorniki gromadzące wodę – symbol życia i sił występujących w przyrodzie.

Przeczytaj też: Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Harmonia i umiar w ogrodzie japońskim

Gdy już opracujesz swój projekt, możesz rozpocząć pierwsze prace ogrodnicze. Na początku warto zadbać o usunięcie wszystkich chwastów i zasilenie podłoża kompostem lub nawozem – dostosowanym do pory roku i rodzaju gleby. Dzięki temu atrakcyjna roślinność porastająca Twój ogród japoński zyska odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu.

Wszystko już przygotowane? Pora na główny punkt programu: sadzenie roślin, które wniosą do przydomowego ogrodu orientalny szyk. Na przestronnych działkach wokół nowoczesnych domów sprawdzą się gatunki o dalekowschodnim rodowodzie, np.:

Dobierając byliny do ogrodu japońskiego, pamiętaj o unikaniu nadmiaru kontrastów i o umiarze. Upewnij się też, że wybrane odmiany roślin są mrozoodporne, a rodzaj podłoża, który występuje na Twojej działce, będzie odpowiedni do ich rozwoju.

Planujesz budowę nowoczesnego domu, który doskonale skomponuje się z japońskim ogrodem? Wejdź na DobreDomy.pl i z bogatego katalogu gotowych projektów domów wybierz ten odpowiadający na potrzeby Twoje i Twojej rodziny.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).