Projekt domu z piwnicą czy bez – co wybrać?

Projekt domu z piwnicą czy bez – co wybrać?


Jeśli zastanawiasz się nad postawieniem domu jednorodzinnego, staniesz przed niejednym dylematem, który często będzie miał swoje przełożenie na Twój budżet. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci zmniejszyć koszty budowy jest wybór projektu bez podpiwniczenia. Niesie to ze sobą także pewne ograniczenia, dlatego warto poznać zalety i wady obu typów projektów.

Zamierzasz zbudować dom w 2017 roku? Do wyboru masz setki gotowych projektów, wśród których gros z nich to budynki, które nie posiadają piwnicy. Nic dziwnego, bowiem piwnica podnosi średnio o 20 lub 30 proc. koszty budowy i zwiększa wydatki na eksploatację nawet do 20 proc., w związku z czym wielu inwestorów z niej rezygnuje.

Czy rzeczywiście dom z piwnicą to zawsze najlepsza opcja? Jakie sposoby na zniwelowanie braku dodatkowej kondygnacji oferują architekci?

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą?

Jeszcze do niedawna to właśnie jednorodzinne budynki z piwnicą były najczęściej budowane. Dziś, gdy popularniejsze są nowoczesne sposoby ogrzewania w postaci niewielkich kotłów, odchodzi się od składowania opału do ogrzewania w piwnicy, a np. pralnie urządza się chociażby na poddaszu. Jednak w przypadku domów na wąskich działkach podpiwniczenie pozwala uzyskać dodatkowe metry powierzchni.

Przed podjęciem decyzji dokładnie przemyśl, czy obecność podpiwniczenia jest dla Ciebie szczególnie ważna, weź pod uwagę rozmiar parceli i zobacz, jakie funkcjonalne rozwiązania znajdziesz w projektach domów jednorodzinnych bez piwnicy.

Piwnica w projekcie domu – dodatkowe koszty

Podpiwniczenie wymaga od inwestora poniesienia znacznych nakładów finansowych i dodatkowych prac, do których należy chociażby zbadanie poziomu wód gruntowych. Jeżeli jest on wysoki (ponad poziomem posadzki w piwnicy), uniemożliwi niekiedy budowę podpiwniczenia, ponieważ groźba zalania w czasie wiosennych roztopów mogłaby okazać się zbyt duża. Poza tym podmywane fundamenty po jakimś czasie zaczęłyby się osuwać, co stanowiłoby zagrożenie dla stabilności budynku. Oczywiście warto porozmawiać o tym z architektem, ponieważ może się okazać, że wystarczy podwyższyć fundamenty, żeby poradzić sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Pamiętaj jednak, że wpłynie to na ostateczny wygląd Twojego domu.

Oprócz fundamentów przy budowie piwnicy koszty generuje także izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych, strop nad piwnicą, ocieplenie, schody do piwnicy oraz wykończenie wnętrza. Ponadto codzienna eksploatacja wymaga również ogrzewania pomieszczeń, których koszt czasami przewyższa ogrzewanie innych kondygnacji. Sposobem na oszczędność może być np. rezygnacja z całkowitego podpiwniczenia domu parterowego na rzecz częściowego, zwłaszcza że większa powierzchnia piwnicy nie zawsze jest regularnie wykorzystywana.

Zamiast piwnicy – pomieszczenie gospodarcze i poddasze

Obawiasz się, że brak piwnicy będzie dla Ciebie uciążliwy? Alternatywą może się okazać projekt domu z poddaszem użytkowym, czyli pomieszczeniem, które znajduje się między dachem oraz najwyższym stropem i jest przystosowane do celów mieszkalnych. Taka dodatkowa przestrzeń pozwala na jej adaptację zgodnie z potrzebami – nie tylko na sypialnię dla domowników czy garderobę, lecz także pralnię i suszarnię. Natomiast spiżarnię można usytuować w pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się najczęściej na poziomie parteru w strefie dziennej domu, a tym samym jest wygodne w użytkowaniu.

Dom z piwnicą czy bez?

Zanim wybierzesz swój wymarzony projekt domu, pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Piwnica to sposób na wąską działkę, ale jednocześnie wyższe koszty budowy domu. Natomiast brak podpiwniczenia to ekonomiczne rozwiązanie i konieczność znalezienia dodatkowej powierzchni na pozostałych kondygnacjach budynku. Z nowoczesnymi projektami funkcjonalnych domów to prostsze niż myślisz.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).