Hydroizolacja piwnicy. Dlaczego jest ważna?

Hydroizolacja piwnicy. Dlaczego jest ważna?


Dopracowałeś projekt wymarzonego domu do ostatniego szczegółu, zadbałeś o jego energooszczędność, funkcjonalność i wygodę, osobiście wybrałeś każdy kafelek do kuchni… Wszystko to może pójść na marne, jeżeli nie dopilnowałeś najważniejszego: właściwej hydroizolacji piwnicy. Sprawdź, jak wybrać tę właściwą.

Niestety piwnica to pomieszczenie, które bardzo łatwo może zostać zaatakowane przez wilgoć, nieubłaganie prowadząca do pojawienia się pleśni i grzybów. Możesz się ustrzec takiego scenariusza, dobierając właściwą hydroizolację w zależności od poziomu wód gruntowych na Twojej działce – wykaże go proste badanie geotechniczne przeprowadzone jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu.

Izolacja piwnicy a niski poziom wód gruntowych

O najlepszym scenariuszu możemy mówić wtedy, gdy wkopane w grunt części domu są narażone jedynie na oddziaływanie wody opadowej filtrowanej. Jeżeli gleba na naszej działce charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, to wystarczy Ci tylko lekka izolacja. Potrzebne będzie nałożenie dwóch warstw (najpierw poziomej, a po jej wyschnięciu także pionowej) elastycznej masy bitumicznej – pamiętaj, żeby uniknąć jej zetknięcia ze styropianem. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych okażą się niezbędne jeszcze dwie dodatkowe warstwy papy sklejanej lepikiem, którą od zewnątrz trzeba zabezpieczyć folią kubełkową.

Izolacja piwnicy a wysoki poziom wód gruntowych

Taki teren to prawdziwe wyzwanie dla skutecznej hydroizolacji. Najlepiej byłoby w ogóle nie stawiać na nim budynku podpiwniczonego, ale jeżeli jesteś bardzo zdecydowany na takie rozwiązanie, to musisz zabezpieczyć pomieszczenie przy pomocy tak zwanej „wanny”. W żargonie budowlanym nazywa się tak piwnicę, której ściany i podłogi zostały wykonane ze zbrojonego wodoszczelnego betonu. Na działce z wysokim poziomem wód gruntowych pominięcie takiej konstrukcji prędzej czy później sprawi, że dostaną się do wnętrza. Wówczas stosowanie materiałów izolacyjnych nie przyniesie praktycznie żadnej poprawy.

Nie oszczędzaj na etapie przygotowań. Unikniesz niepotrzebnych kosztów!

Nawet jeżeli zastosowałeś właściwą izolację, z wodoszczelną „wanną” włącznie, warto także, byś wykonał drenaż opaskowy. Rury przeznaczone do takiej konstrukcji leżą w spadkowych wykopkach obsypane żwirem i otoczone włókniną filtracyjną, która zapobiega zamulaniu. Woda odprowadzana jest wówczas do studzienek chłonnych, które odsączają ją do przepuszczalnych warstw gleby. Pamiętaj, żeby na żadnym etapie hydroizolacji nie oszczędzać na materiałach, ponieważ po ostatecznej instalacji trudno je wymieniać. Tymczasem zaniedbania na tym polu mogą sprawić, że co jakiś czas będziesz musiał wypompowywać wodę z piwnicy, a w najgorszym razie – nawet ją zasypać.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).