Piwnica w projektach domu

Piwnica w projektach domu


Dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać m.in. do przechowywania rzadziej używanych rzeczy, to marzenie każdego. Z tego powodu adaptujemy strych, przywiązujemy wagę do pomieszczeń gospodarczych i decydujemy się na budowę domu z podpiwniczeniem.

Piwnica. W dzieciństwie wzbudzała niepewność i strach. Nikt nie wiedział, co też może kryć się w tej „bezdennej ciemności”. W miarę upływu lat zmieniło się postrzeganie świata i to, co kiedyś było straszne, dziś jest obiektem westchnień.

Czym jest piwnica?

Najprościej rzecz ujmując, to najniższa kondygnacja domu całkowicie lub częściowo położona pod ziemią. Jej nazwa pochodzi od pierwotnie pełnionej funkcji – przechowywania piwa.

We współcześnie budowanych blokach mieszkalnych piwnica podzielona jest na komórki, z których każda przypada na jednego właściciela. Czasem, w dawnym budownictwie, umieszczano tam także dodatkowe mieszkania, tzw. sutereny, które dziś najczęściej pełnią funkcję sklepów. W domach jednorodzinnych jej wykorzystanie bywa zróżnicowane. Najczęściej jedno z pomieszczeń jest popularną kotłownią, a drugie – składzikiem, spiżarnią lub… siłownią.

Kiedy warto budować piwnicę?

Piwnica jest świetnym pomysłem dla osób posiadających wąskie działki. W tej sytuacji nie można bowiem szaleć z rozmiarami budynku i zabudowa wzwyż (w tym wypadku także w dół) jest jedynym możliwym wyjściem. To pozwala uzyskać dodatkową, zgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przestrzeń użytkową.

Pomyśl o piwnicy także wtedy, gdy jesteś właścicielem działki ze spadkiem terenu. W ten sposób nie tylko zyskasz dodatkowe miejsce, lecz także zaoszczędzisz na oświetleniu, ponieważ odpowiedni projekt wykorzysta ukształtowanie terenu i zapewni naturalne doświetlenie z każdej strony.

Chcesz wybudować piwnicę? Pamiętaj o…

… poziomie wód gruntowych. Dlaczego? Ponieważ w dużym stopniu decydują one o tym, czy warto inwestować w piwnicę. Jeśli bowiem poziom wód jest wyższy niż poziom posadowienia budynku, to konieczna będzie dodatkowa izolacja przeciwwodna, czyli szczelna wanna odporna na napór wód gruntowej. W przeciwnym razie w piwnicy pojawi się wilgoć.

Sprawdź, jak wygląda to na Twojej działce i dopiero wtedy dobierz odpowiedni projekt.

Sposoby na efektywne zagospodarowanie piwnicy

Sama decyzja o budowie piwnicy to nie wszystko. Trzeba jeszcze zdecydować, jakie funkcje będzie ona pełnić. Jest to konieczne, by prawidłowo i bezproblemowo rozważyć rozkład instalacji, np. oświetlenia czy wentylacji.

Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wydzielenie w piwnicy odseparowanych pomieszczeń. To pozwoli zróżnicować jej wykorzystanie i np. od południa urządzić
pralnio-suszarnię, a od północy zaplanować spiżarnię.

Poziom piwnicy można wykorzystać także na garaż, składowisko opału lub rowerownię tj. schowek ogrodowy. Schowasz tam również kosiarkę do trawy, środki chemiczne używane do pielęgnacji ogrodu lub komplet zimowych (bądź letnich) opon.

Dobrze zaplanuj dostępną przestrzeń

Piwnica, choć tak upragniona, bywa zaniedbywana. Nie przywiązujemy wagi do utrzymywania w niej porządku, przez co z upływem czasu zaczyna przypominać graciarnię. Lepiej tego unikać, by szybciej znajdować potrzebne przedmioty.

Choć pod względem aranżacyjnym niewiele potrzeba (wystarczą białe ściany, najprostsze regały, itp.), to postaraj się, by materiały były przystosowane do panujących tam warunków, np. niższych temperatur lub zwiększonej wilgotności powietrza. Unikaj wszelkich komplikacji już podczas planowania!

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!