Nowoczesny czy tradycyjny – jak wybrać projekt domu?

Nowoczesny czy tradycyjny – jak wybrać projekt domu?


Dom tradycyjny obecnie oznacza inną strukturę i wykończenie niż w przypadku rozwiązań, które były używane dekady temu. Natomiast projekt domu nowoczesnego nie musi być równoznaczny z mieszkaniem z ogromnymi oknami zamiast ścian. Czym więc się od siebie różnią? Sprawdź, jaki projekt domu wybrać dla miłośników tradycyjnej architektury, a jaki dla wyznawców stylu modern.

Projekt domu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. W nowym mieszkaniu chcesz się dobrze czuć i swobodnie poruszać po pomieszczeniach. W tym celu przyszli domownicy decydują się na domy jedno- lub dwupiętrowe, z poddaszem lub bez niego, domy z garażem lub domy bliźniaki. Poza tym przy wyborze domu inwestorzy często kierują się również stylistyką nieruchomości, która może nawiązywać do tradycyjnych budowli lub nowoczesnych obiektów. Czym charakteryzują się te poszczególne kierunki w budownictwie?

Przeczytaj też: Najnowsze trendy w budowie domów – nowe projekty pracowni Dobre Domy

Dom nowoczesny – po czym rozpoznasz projekt domu w stylu modern?

Projekty domów nowoczesnych charakteryzują się nie tylko określonym wyglądem, lecz także zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Podstawowe cechy domów nowoczesnych to:

W nowoczesnych wnętrzach znajduje się jak najmniejsza liczba ścian działowych. Duży, przestronny salon, jeden większy pokój dla dwojga dzieci, drzwi na taras wychodzące wprost do ogrodu – w ten sposób projektowane są współczesne wnętrza.

Nowoczesne pomieszczenia muszą być przepełnione światłem. Właśnie dlatego w nowoczesnych domach występują duże okna i więcej niż w tradycyjnych projektach przeszkleń wewnętrznych.

W nowoczesnych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej swobody w wykończeniu domu. Inwestorzy wybierają płaskie dachy o nieoczywistym materiale pokrycia i ciekawe materiały na elewacje (również w nietradycyjnych kolorach).

Nowoczesny projekt domu wykorzystuje najnowsze technologie, które pozwalają na oszczędność energii. Warto zainwestować w takie ekologiczne rozwiązania jak np. pompa ciepła zamiast pieca węglowego. Konieczne jest także odpowiednie ocieplenie budynku i zabezpieczenie dachu.

dobredomy.pl, projekt Carmen II
dobredomy.pl, projekt Carmen II

Dom tradycyjny – poznaj najważniejsze cechy

Ludzie, którzy wyjeżdżają z wielkich miast, osiedlający się w małych wioskach, osoby nostalgicznie wspominające dawne dzieje lub po prostu miłośnicy stylu rustykalnego – to właśnie dla nich powstają projekty domów tradycyjnych. Czym się charakteryzują?

Tradycyjne domy (np. Atreusz Mały) prawie bez wyjątku wykorzystują dachy spadziste pokryte dachówkami o klasycznym ułożeniu, np. z użyciem karpiówek. Struktura dachów tradycyjnych jest również często dość skomplikowana – występują liczne załamania i lukarny znane z dawnych dworków czy chociażby stylu zakopiańskiego.

Projektanci domów tradycyjnych wybierają najczęściej symetryczne, klasyczne rozmieszczenie okien. Nie ma tu miejsca na eksperymenty z harmonią. Warto zauważyć, że w porównaniu do domów nowoczesnych okna są mniej rozległe, za to dodatkowo udekorowane szprosami.

Domy rustykalne nierzadko wykańcza się przy wykorzystaniu naturalnych materiałów takich jak kamień czy cegła. Takie surowce pozwalają na uzyskanie charakteru wiejskiego, sielskiego domku.

dobredomy.pl, projekt Atreusz Mały
dobredomy.pl, projekt Atreusz Mały, Ubackdrop

 

Który z przedstawionych stylów projektów domu podoba Ci się najbardziej?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).