Gdzie najlepiej zaaranżować garderobę?

Gdzie najlepiej zaaranżować garderobę?


Ostatnio dużą popularnością cieszyła się książka Marie Kondo „Magia sprzątania”. W publikacji japońska autorka przekonywała, że utrzymywanie porządku w domu pomaga żyć pełnią życia. Jeśli Ty też jesteś pod wpływem magii sprzątania, a planujesz budowę nowego domu, prawdopodobnie myślałeś o garderobie, w której będziesz mógł uporządkować swoje rzeczy. Nie wiesz, w którym miejscu ją zaaranżować? Podpowiadamy, gdzie i jak urządzić garderobę.

Garderoba w nowym domu to szansa na zaprowadzenie ładu w ubraniach. Segregowanie odzieży, butów, koców i pościeli w takim pomieszczeniu będzie z pewnością wygodniejsze, a porządek z dużym prawdopodobieństwem przetrwa dłużej niż zwykle. Dzięki garderobie możesz także zrezygnować z półek i szafek w pokojach – w pomieszczeniach zrobi się przestronniej.

Przeczytaj także: aranżacja nowoczesnej biblioteczki w Twoim domu.

Garderoba czy szafa wnękowa – co wybrać?

Zarówno garderoby, jak i szafy wnękowe pozwalają na okiełznanie ubrań, obuwia i innych przedmiotów, które muszą mieć swoje miejsce. Kiedy najlepiej wybrać pierwsze, a kiedy drugie rozwiązanie?

  1. Szafy wnękowe

Wygospodarowanie jedynie części pomieszczenia na garderobę będzie dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach czy domach o małym metrażu. Wówczas szafy wnękowe można umieścić w takich pomieszczeniach jak:

Planując szafy wnękowe, warto wziąć pod uwagę szerokość mebla. Jeśli zdecydujesz się na drzwi przesuwne, powinieneś dodać do standardowej szerokości ok. 10 cm. W wypadku, gdy drzwi będą się otwierały w sposób tradycyjny, wystarczy kilka cm.

  1. Garderoba

Osobne pomieszczenie na ubrania i akcesoria będzie bardzo przydatne zwłaszcza dla osób z dużą rodziną, które dysponują dużym domem. Na takie pomieszczenie trzeba poświęcić pokój o wymiarach przynajmniej 3,5 m2. W przeciwnym razie w takiej garderobie nie będziesz mógł się nawet obrócić.

Wybór garderoby to także kwestia osobistych preferencji, stylu życia i zainteresowań domowników. Jeśli przywiązujecie dużą wagę do ubioru lub często macie duże wyjścia, warto postawić właśnie na tę formę przechowywania odzieży.

Sprawdź też: stylowa antresola w Twoim salonie.

Miejsce na garderobę – gdzie zaplanować pomieszczenie na ubrania?

Garderoba powinna być umieszczona jak najbliżej sypialni. Po wstaniu z łóżka nie powinieneś biegać po piętrach w domu, by móc się ubrać. Jeśli jednak w swojej garderobie zamierzasz przechowywać rzeczy mniej używane, na inny sezon – czego nie zaleca Marie Kondo! – wówczas możesz zdecydować się na garderobę w innym miejscu. Może to być dowolny pokój, a nawet piwnica.

Urządzając garderobę, wykorzystaj wszystkie łuki, wnęki czy skosy. Dzięki temu zaaranżujesz przestrzeń, która zwykle nie jest przystosowana do codziennego intensywnego użytku. Dobrym pomysłem jest więc zorganizowanie garderoby na poddaszu.

Zobacz: projekty domów z adaptacją poddasza.

Garderoba – ile przestrzeni potrzebujesz?

Pomieszczenie, w którym przechowujesz ubrania, nie musi być bardzo duże. Między szafą a przeciwległą ścianą lub między dwoma meblami powinieneś jednak zostawić przynajmniej 70 cm przestrzeni, aby swobodnie poruszać się w garderobie.

Warto pamiętać, że ten pokój będzie prawdopodobnie użytkowany także jako przebieralnia. W pomieszczeniu przyda się zatem także lustro oraz przestrzeń do obejrzenia się. Całą sylwetkę zobaczysz, gdy staniesz w odległości 55 cm od lustra.

Jak urządzić garderobę? Praktyczne porady

Garderobę urządza się zawsze pod indywidualne wymagania użytkowników. Są jednak pewne uniwersalne zasady, o których warto pamiętać. Jedną z nich jest podział garderoby.

Garderoba powinna zostać rozplanowana według umiejscowienia rzeczy, które będziesz w nim wieszać lub układać, więc należy ją wyposażyć w:

Dodatkowo będziesz potrzebować odpowiednią liczbę wieszaków oraz specjalnych akcesoriów do powieszenia spodni i krawatów.

Szukasz więcej porad dotyczących wyposażenia wnętrz? Zajrzyj na stronę poradnika Dobre Domy i zainspiruj się.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).