Antresola – czyli otwarta, górna część pomieszczenia znajdująca się nad stropem pośrednim – to dobre rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na wykorzystaniu każdej wolnej przestrzeni w domu. Znacznie zwiększa ona powierzchnię użytkową, a dodatkowo pozwala efektownie zaaranżować wnętrze salonu. O czym warto pamiętać, decydując się na budowę antresoli? Jakie są jej zalety, a jakie wady? Dowiesz się tego z naszego tekstu.
Przed rozpoczęciem budowy antresoli warto pamiętać o wymaganiach, jakie Prawo Budowlane nakłada na inwestorów wybierających ten oryginalny sposób zagospodarowania przestrzeni w salonie. Obowiązują 4 zasady:
- Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym można wybudować antresolę, to 4,5 m;
- Antresola powinna mieć wysokość 2,2 m (w przypadku stropów pochyłych mierzy się średnią największej i najmniejszej wysokości pomieszczenia, przy czym nie może ona być mniejsza niż 1,9 m);
- Antresola nie może znajdować się nad innym pomieszczeniem niż to, z którego została wydzielona;
- Antresola nie może pokrywać się z obrysem pomieszczenia, z którego została wydzielona;
- Antresola nie może posiadać ścianek działowych – w przeciwnym wypadku jest traktowana jako piętro, a tym samym jej budowa może być niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni.
Do budowy antresoli nie jest konieczne pozwolenie na budowę, jednak ze względu na to, że wybór ciężkich materiałów wpływa na obciążenie konstrukcji nośnej budynku, zgoda Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej może się okazać niezbędna.
Antresola nadaje się do bardzo różnej aranżacji – w zależności od Twojej wyobraźni oraz potrzeb domowników można przeznaczyć tę dodatkową przestrzeń na takie pomieszczenia, jak:
- sypialnia;
- miejsce ćwiczeń;
- jadalnia;
- gabinet.
Niestety, im bardziej eksploatowana będzie przestrzeń antresoli, tym wyższy koszt jej budowy – najtańsze, drewniane antresole (min. 500 zł) nadają się wyłącznie jako miejsca dla lekkiego łóżka. Jeśli zaś planujesz np. przeznaczyć ją na biblioteczkę, to wówczas powinieneś pamiętać o dodatkowym wzmocnieniu konstrukcji (ponad 1000 zł). Budowa antresoli oznacza także budowę schodów jedno- lub wielobiegowych, co znacząco wpływa na koszty budowy. Oprócz tego warto pamiętać, że wymaga osobnego ogrzewania, najlepiej podłogowego.
Jak widać, antresola ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli te drugie przeważają dla Ciebie nad pierwszymi, to pracownia projektowa Dobre Domy ma do zaoferowania projekt domu Ametyst, w którym zaplanowano miejsce na antresolę, dzięki czemu mimo małej powierzchni użytkowej masz dużo przestrzeni do wykorzystania.