Rodzaj i układ kuchni zależą od preferencji i przyzwyczajeń domowników, powierzchni, jaką mamy do dyspozycji, oraz tego, czy lubimy gotować, czy zazwyczaj jemy poza domem. Inna kuchnia sprawdzi się do mieszkania singla, a inna spełni wymagania dużej rodziny. Jak wybrać model dopasowany do naszych potrzeb i stworzyć przestrzeń, która zgodnie ze znanym powiedzeniem stanie się „sercem domu”?
Prezentujemy 3 sprawdzone rozwiązania projektowe z wizualizacjami aranżacji kuchni:
- kuchnia w formie aneksu kuchennego (projekt domu Dariusz);
- kuchnia połączona z salonem, ale częściowo ukryta za ścianą (projekt Nela);
- kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu (projekt domu Kasjusz).
1. Kuchnia w formie aneksu kuchennego
Kluczową zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca. Osiąga się to nie tylko dzięki usunięciu zbędnych ścian, lecz także przez brak drzwi czy konieczności wygospodarowania wejścia z przedpokoju.
Aneks kuchenny to najlepsze rozwiązanie, jeżeli:
- zależy nam na aranżacji kompaktowej kuchni,
- wolimy wykorzystać przestrzeń kuchni na większy salon lub część jadalnianą,
- nie gotujemy często, a kuchnia nie jest dla nas najważniejszym miejscem w domu.
Aneks kuchenny daje wrażenie większej i jaśniejszej przestrzeni – zarówno jeśli chodzi o część kuchenną, jak i salon. Gdybyśmy chcieli przy tym samym metrażu stworzyć oddzielny salon i oddzielną kuchnię, powstałe pomieszczenia byłyby bardzo małe i niekomfortowe. Aneksy otwarte na salon są o wiele jaśniejsze niż małe oddzielne kuchnie, a co za tym idzie – o wiele bardziej przyjazne. Odpowiedni wystrój salonu i aneksu sprawi, że możemy jeszcze bardziej powiększyć optycznie przestrzeń.
Główną wadą aneksu kuchennego jest konieczność utrzymania porządku w tej części mieszkania, ponieważ kuchnia będzie widoczna dla każdego, kto nas odwiedzi. Łatwo unikniemy przenikania zapachów podczas gotowania dzięki wydajnym okapom odprowadzającym zapachy na zewnątrz budynku.
2. Kuchnia połączona z salonem, ale częściowo ukryta za ścianą
Kompromisem między aneksem a kuchnią w oddzielnym pomieszczeniu jest aranżacja kuchni półotwartej na salon. Część kuchni jest połączona z salonem, a część ukryta za ścianą lub parawanem, drzwiami przesuwnymi czy barem. Dzięki półotwartej kuchni można wyraźnie odciąć wizualnie aneks od salonu i pozbyć się wrażenia przytłoczenia i braku harmonii.
Aranżacja kuchni półotwartej daje możliwość ukrycia za ścianą tego, co najmniej reprezentatywne i wyeksponowanie tego, co warte pokazania gościom przebywającym w salonie lub części jadalnianej. Za ścianą można ukryć część, w której przygotowuje się posiłki – ograniczy to również rozprzestrzenianie się zapachów. Ważne jest też to, że dzięki półotwartemu aneksowi osoba gotująca wciąż pozostaje w kontakcie z domownikami i gośćmi.
Aranżacja kuchni półotwartej na salon, jaki i kuchni z aneksem kuchennym, ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę.
Zalety:
- optyczne powiększenie przestrzeni (przestronność i doświetlenie),
- wspólne spędzanie czasu (możliwość rozmowy, kontaktu z osobą gotującą),
- lepsza funkcjonalność (przy tym samym stole można spożywać poranne posiłki, a po rozłożeniu go na część salonową – biesiadować na spotkaniach rodzinnych czy świętach),
- wielofunkcyjność (stół w otwartej kuchni może być również stołem do gier z dziećmi, miejscem do pracy),
- możliwość efektownych aranżacji (stworzenie baru, wyspy, designerskiego okapu, nowoczesnego oświetlenia),
Wady:
- kuchenne zapachy w salonie,
- konieczność porządkowania części kuchennej na bieżąco (utrzymanie porządku),
- niebezpieczeństwo wynikające z dostępu dla dzieci,
- wydatki (większa inwestycja, kosztowniejsze rozwiązania aranżacyjne),
- hałas.
3. Kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu
Nowoczesne aranżacje kuchni zakładają zazwyczaj tworzenie otwartych przestrzeni. Niektórzy są jednak wierni klasycznym rozwiązaniom, czyli kuchniom w oddzielnym pomieszczeniu. Największą zaletą oddzielnej kuchni jest łatwość ukrycia panującego w niej bałaganu przed gośćmi, którzy przebywają w salonie.
Oddzielna kuchnia sprawdzi się w przypadku tych osób, które często gotują i potrzebują odizolowania zapachów od reszty domu. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że wilgotność powietrza w salonie nie jest tak wysoka jak w otwartych kuchniach, a to pozytywnie wpływa na zachowanie sprawności sprzętów elektronicznych w salonie. Największą wadą oddzielnej kuchni pozostaje jednak to, że przebywająca w niej osoba nie ma bezpośredniego kontaktu z gośćmi i resztą domowników przy okazji świąt czy rodzinnych spotkań.
Zastanawiasz się nad idealną kuchnią do Twojego domu marzeń? Weź pod uwagę wady i zalety powyższych rozwiązań i przejrzyj gotowe projekty domów z przykładowymi wizualizacjami wnętrz. Wtedy podjęcie decyzji będzie znacznie prostsze.