3 pomysły na wygodną i ładną kuchnię

3 pomysły na wygodną i ładną kuchnię


Rodzaj i układ kuchni zależą od preferencji i przyzwyczajeń domowników, powierzchni, jaką mamy do dyspozycji, oraz tego, czy lubimy gotować, czy zazwyczaj jemy poza domem. Inna kuchnia sprawdzi się do mieszkania singla, a inna spełni wymagania dużej rodziny. Jak wybrać model dopasowany do naszych potrzeb i stworzyć przestrzeń, która zgodnie ze znanym powiedzeniem stanie się „sercem domu”?

Prezentujemy 3 sprawdzone rozwiązania projektowe z wizualizacjami aranżacji kuchni:

1.      Kuchnia w formie aneksu kuchennego

Kluczową zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca. Osiąga się to nie tylko dzięki usunięciu zbędnych ścian, lecz także przez brak drzwi czy konieczności wygospodarowania wejścia z przedpokoju.

Aneks kuchenny to najlepsze rozwiązanie, jeżeli:

Aneks kuchenny daje wrażenie większej i jaśniejszej przestrzeni – zarówno jeśli chodzi o część kuchenną, jak i salon. Gdybyśmy chcieli przy tym samym metrażu stworzyć oddzielny salon i oddzielną kuchnię, powstałe pomieszczenia byłyby bardzo małe i niekomfortowe. Aneksy otwarte na salon są o wiele jaśniejsze niż małe oddzielne kuchnie, a co za tym idzie – o wiele bardziej przyjazne. Odpowiedni wystrój salonu i aneksu sprawi, że możemy jeszcze bardziej powiększyć optycznie przestrzeń.

Główną wadą aneksu kuchennego jest konieczność utrzymania porządku w tej części mieszkania, ponieważ kuchnia będzie widoczna dla każdego, kto nas odwiedzi. Łatwo unikniemy przenikania zapachów podczas gotowania dzięki wydajnym okapom odprowadzającym zapachy na zewnątrz budynku.

2.      Kuchnia połączona z salonem, ale częściowo ukryta za ścianą

Kompromisem między aneksem a kuchnią w oddzielnym pomieszczeniu jest aranżacja kuchni półotwartej na salon. Część kuchni jest połączona z salonem, a część ukryta za ścianą lub parawanem, drzwiami przesuwnymi czy barem. Dzięki półotwartej kuchni można wyraźnie odciąć wizualnie aneks od salonu i pozbyć się wrażenia przytłoczenia i braku harmonii.

Aranżacja kuchni półotwartej daje możliwość ukrycia za ścianą tego, co najmniej reprezentatywne i wyeksponowanie tego, co warte pokazania gościom przebywającym w salonie lub części jadalnianej. Za ścianą można ukryć część, w której przygotowuje się posiłki – ograniczy to również rozprzestrzenianie się zapachów. Ważne jest też to, że dzięki półotwartemu aneksowi osoba gotująca wciąż pozostaje w kontakcie z domownikami i gośćmi.

Aranżacja kuchni półotwartej na salon, jaki i kuchni z aneksem kuchennym, ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę.

Zalety:

Wady:

3.      Kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu

Nowoczesne aranżacje kuchni zakładają zazwyczaj tworzenie otwartych przestrzeni. Niektórzy są jednak wierni klasycznym rozwiązaniom, czyli kuchniom w oddzielnym pomieszczeniu. Największą zaletą oddzielnej kuchni jest łatwość ukrycia panującego w niej bałaganu przed gośćmi, którzy przebywają w salonie.

Oddzielna kuchnia sprawdzi się w przypadku tych osób, które często gotują i potrzebują odizolowania zapachów od reszty domu. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że wilgotność powietrza w salonie nie jest tak wysoka jak w otwartych kuchniach, a to pozytywnie wpływa na zachowanie sprawności sprzętów elektronicznych w salonie. Największą wadą oddzielnej kuchni pozostaje jednak to, że przebywająca w niej osoba nie ma bezpośredniego kontaktu z gośćmi i resztą domowników przy okazji świąt czy rodzinnych spotkań.

Zastanawiasz się nad idealną kuchnią do Twojego domu marzeń? Weź pod uwagę wady i zalety powyższych rozwiązań i przejrzyj gotowe projekty domów z przykładowymi wizualizacjami wnętrz. Wtedy podjęcie decyzji będzie znacznie prostsze.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje