Rodzaje zapraw budowlanych – właściwości i zastosowanie

Rodzaje zapraw budowlanych – właściwości i zastosowanie


Budowa domu murowanego nie może obejść się bez zapraw budowlanych – stosuje się je już na samym początku, przy stawianiu fundamentów. Wraz z postępem prac każdy kolejny etap wymaga zapraw o różnych parametrach. Jakich konkretnie zapraw używa się przy budowie domu? Poznaj ich najczęściej stosowane rodzaje.

Zaprawa murarska dopasowana do materiałów wykorzystanych w trakcie budowy, zapewnia trwałość i stabilną konstrukcję budynku. Ciepło, wilgoć, drgania – to wszystko z czym codziennie zmaga się zwyczajny dom. Dobrze dobrane spoiwa będą pracować z materiałami i pozwolą budynkowi odpowiednio reagować na zjawiska atmosferyczne.

Poznaj zaprawy murarskie powszechnie stosowane w budownictwie i zobacz, w jakich budynkach można je wykorzystać.

Jastrych cementowy – podkład pod podłogę właściwą

Jastrych to warstwa posadzkowa, która wyrównuje powierzchnię podłogi. Służy ona jako podkład pod podłogę właściwą – chroni przed wilgocią, zimnem oraz skutecznie wygłusza dźwięki.

Wykonanie posadzki z jastrychu jest dosyć czasochłonne. Nawet gdy zdecydujesz się na gotową mieszankę, należy uważnie pilnować procesu schnięcia. Posadzka musi zachować wilgoć przez pierwsze 10 dni, a cały proces schnięcia trwa miesiąc. Dlatego czasami dla oszczędności czasu stosuje się suchy jastrych gipsowy.

Planujesz budowę domu? Sprawdź zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku

Zaprawa murarska cementowo-wapienna

Podstawową zaprawą murarską stosowaną w budownictwie indywidualnym jest zaprawa cementowo-wapienna. Spoiwo z samego wapna jest obecnie rzadko stosowane w budownictwie: długo schnie i nie jest odporne na wilgoć. Doskonale sprawdza się za to jako plastyfikator.

Cement natomiast sam w sobie jest dość sztywny i słabo urabialny. Wykorzystany bez domieszek po pewnym czasie może kruszyć się i pękać. Ma zastosowanie w budowie fundamentów, lecz jako zaprawa murarska potrzebuje uplastyczniających dodatków.

Dodatek wapna w zaprawie cementowo-wapiennej uelastycznia spoiwo – można to zauważyć już podczas nakładania zaprawy. Mieszanka dobrze rozkłada się na cegłach i jest przyczepna. Po wyschnięciu również zachowuje optymalną elastyczność i dobrze pracuje z materiałem budowlanym.

Zaprawa murarska – uniwersalne proporcje

Proporcje zaprawy murarskiej różnią się w zależności od charakteru budowy. Wytrzymałość zaprawy nie może być wyższa niż wytrzymałość materiału, jaki spaja. Użyte cegły muszą współpracować ze spoiwem, ponieważ w budynku zawsze dochodzi do mikroruchów – np. opadania fundamentów.

Wykonanie mieszanki najlepiej powierzyć specjaliście. Można natomiast stwierdzić, że najbardziej uniwersalną proporcją jest 1 × 0,5 × 4,5 – 1 miarka cementu na 0,5 miarki wapna oraz 4,5 miarki piasku. Na rynku dostępne są również gotowe zaprawy suche zawierające odpowiednie proporcje składników. Firmy specjalizujące się w ich sprzedaży wykonują również mieszanki na zamówienie.

Zaprawy tynkarskie – czym wykończyć ściany?

Spoiwa tynkarskie wykonuje się na tej samej zasadzie co murarskie. Zazwyczaj wykorzystuje się mieszankę cementu i wapnia. Jest to najbardziej uniwersalna zaprawa, która może być stosowana podczas prac tynkarskich na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Do wykończenia ścian w pomieszczeniach stosuje się także zaprawę gipsową lub gipsowo-wapienną. Gips szybko się wiąże, jest także plastyczny, urabialny oraz przyczepny.

Plastyfikatory – aby spoiwo pozostało elastyczne

Plastyfikatory to substancje, które wpływają na elastyczność materiału. Bardzo popularnym, wspomnianym już wcześniej, plastyfikatorem jest wapno. Ponadto używa się również naturalnych środków, takich jak mączki mineralne i żużlowe oraz popioły lotne. Zwiększają one wytrzymałość, wodoszczelność i działają antykorozyjnie.

Istnieje wiele nowoczesnych, chemicznych plastyfikatorów, które mogą być wydajniejsze od tych używanych tradycyjnie. Ich użycie wymaga jednak precyzyjnych proporcji – powinny być stosowane przy kontroli laboratoryjnej. Korzystają z nich przede wszystkim duzi wykonawcy, którzy posiadają odpowiedni personel i nie ryzykują popełnienia błędu.

Zaprawy specjalne

Warto wspomnieć, że istnieją również spoiwa o jeszcze bardziej wytrzymałych parametrach, przeznaczone do budowy w warunkach przemysłowych. Należą do nich m.in. zaprawy:

Zobacz także:

Zakończenie budowy domu jednorodzinnego – jakich formalności należy dopełnić?

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła lub kotły na pellet

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!