Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła lub kotły na pellet

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła lub kotły na pellet


Zazwyczaj wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego rosną koszty związane z ogrzewaniem domu. Niekiedy opłaty za ciepło w domu są wyższe o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent w stosunku do kosztów eksploatacyjnych mieszkania wiosną czy latem. Okazuje się jednak, że można to zmienić – w obniżeniu opłat pomagają nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze montowane w domu. Poznaj najważniejsze z nich.

Moda na ekologiczny styl życia, a także działania państwa w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza to główne przyczyny popularności ekologicznych systemów grzewczych. Pozwalają one zmniejszyć rachunki nawet o kilkaset złotych w ciągu roku. Które z nich są najczęściej wybierane, ile kosztują i czy warto w nie zainwestować? Dobre Domy znają odpowiedzi na te pytania.

Kolektory słoneczne – sposób na ekologiczne podgrzewanie wody

Niektórzy uważają, że instalacja kolektorów słonecznych jest nieopłacalna. W rzeczywistości jednak te urządzenia mogą pokryć nawet od 70 do 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę w domu. Należy pamiętać, że w Polsce kolektory słoneczne nie mogą być traktowane jako samodzielny system ogrzewania, głównie z powodu zbyt małej ilości słońca.

Jeśli chcesz zainwestować w kolektory słoneczne, możesz wybrać:

Aby kolektory słoneczne spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio ustawione. Przede wszystkim nie mogą znajdować się w miejscu zacienionym. Najlepiej też, żeby były skierowane stronę południa. Idealnym rozwiązaniem jest montaż kolektorów słonecznych na dachu (klasycznym lub płaskim). W przypadku domów z dachem płaskim należy jednak pamiętać, żeby postawić kolektory na wspornikach (najlepiej pod katem 10°).

Za zakup oraz montaż kolektorów słonecznych trzeba zapłacić od 8 do nawet 10 tys. złotych. Choć jest to dość droga inwestycja, istnieje możliwość dofinansowania na instalację tego systemu – wynosi ono maksymalnie 40%.

Pompy ciepła – ekologiczny system, w który opłaca się inwestować

Skuteczniejszym sposobem na pozyskanie dodatkowej energii jest montaż pompy ciepła – zewnętrznej lub wewnętrznej. W przeciwieństwie do kolektorów pompy pobierają ciepło nie tylko z promieni słonecznych, lecz także z innych elementów otoczenia: wód gruntowych i podziemnych, powietrza oraz ziemi. Mogą więc działać niezależnie od pogody.

Pompy ciepła są w stanie uzyskać nawet 75% energii z dolnych źródeł ciepła. Dodatkowo, dzięki specjalnej sprężarce umieszczonej w środku urządzenia, potrafią całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu na ciepło.

Tym, co skutecznie zniechęca wielu inwestorów do montażu pompy ciepła w domu, jest cena. Za tego typu urządzenia trzeba zapłacić nawet 35 tys. złotych. Jednak instalacja urządzenia zaowocuje znacznym obniżeniem rachunków za ogrzewanie czy ciepłą wodę. Jak wygląda prawidłowa instalacja pompy? Poznaj dwie metody.

Dobrze zamontowana pompa to nie wszystko, o co trzeba zadbać, aby cieszyć się znacznie niższymi rachunkami. Zobacz, o czym jeszcze warto pamiętać w czasie eksploatacji urządzenia.

Kotły na pellet – ekologiczna alternatywa dla węgla kamiennego

Pellet staje się coraz popularniejszym ekologicznym paliwem do ogrzewania domu – jest on stosowany zwłaszcza wtedy, gdy dom nie ma dostępu do ogrzewania gazowego, a jego właściciel nie chce używać nieekologicznego węgla kamiennego.

Pellet to inaczej sprasowana biomasa – granulat skondensowany pod bardzo wysokim ciśnieniem składający się z trocin, wiórów i odłamków drewna. Zazwyczaj w większości urządzeń jedna dawka paliwa starcza na 3 lub 4 dni (zależnie od wielkości zbiornika), w związku z czym kotły na pellet nie wymagają ciągłej obsługi. Właściciele domów nie muszą także samodzielnie podpalać w nich materiału – robi to umieszczona w środku grzałka.

Ceny kotłów na pellet wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych – ich koszt zależy przede wszystkim od mocy urządzeń. Nie warto jednak kupować kotłów o zbyt dużej emisji energii. Do ogrzania domu o powierzchni do 100 m2, wystarczy piec o mocy cieplnej rzędu 10 kW – może on kosztować już ok. 7 tys. złotych.

Warto też pamiętać, że ogrzewanie domu pelletem jest nawet o 20% skuteczniejsze niż ogrzewanie olejem opałowym i przynosi aż o 50% więcej korzyści finansowych niż ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych.

Kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na pellet – wszystkie trzy nowoczesne instalacje pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Aby jednak mogły spełnić swoją funkcję, potrzebują odpowiednich warunków, czyli dobrze zaprojektowanego, ekologicznego domu. Zobacz projekty domów energooszczędnych pracowni Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!