W latach 2018-2021 zostało wprowadzonych wiele udogodnień w prawie budowlanym. Nowelizacje skupiają się przede wszystkim na ułatwieniu przeprowadzania inwestycji budowlanych. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie prawa budowlanego.
Z tekstu dowiesz się:
- jak zmiany prawa budowlanego mają wpływ na usytuowanie budowanego domu w granicach działki,
- jakie zmiany zostały wprowadzone w kwestii projektu budowlanego,
- jak zmienił się wykaz przedsięwzięć, które nie wymagają pozwolenia oraz zgłoszenia budowy,
- jak nowelizacja prawa ma wpływ na samowole budowlane.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu warto zapoznać się z obecnie obowiązującym prawem budowlanym. Niektóre zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, pomogą Ci usprawnić proces, jakim jest i budowa domu.
Zmiany w prawie budowlanym a granica działki
Pierwsza istotna zmiana pojawiła się w części przepisów poświęconej usytuowaniu budynku na działce. Od teraz przepisy podają, że:
- dom, którego ściana z oknami i drzwiami jest skierowana w stronę granicy działki, musi stać w odległości przynajmniej 4 metrów od tej granicy,
- dom, którego ściana bez okien i drzwi jest skierowana w stronę granicy działki, musi stać w odległości nie mniejszej niż 3 metry od tej granicy.
Odstępstwem od tych warunków mogą być sytuacje, w których w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się inne wytyczne dotyczące odległości. Może się bowiem okazać, że na Twojej działce MPZP pozwala stawiać dom nawet 1,5 metra od granicy gruntu lub bezpośrednio przy niej.
Istotną kwestią jest także budowanie domu na granicy dwóch działek. Do tej pory inwestorzy mogli stawiać budynki na granicy działki i łączyć je z sąsiadującym budynkiem tylko w przypadku domów jednorodzinnych. Dzięki zmianom w prawie budowanym obowiązującym od 2018 roku przepisy dotyczą już każdego rodzaju zabudowy – zarówno tej jedno-, jak i wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że możliwe jest stawianie domów bliźniaków na granicy dwóch działek.
Zmiany istotne w projekcie budowlanym
Nowelizacja prawa budowlanego 2020 roku wprowadza wiele zmian, a jedną z najbardziej istotnych jest podział projektu budowlanego na trzy części. Ma to na celu przyspieszenie przygotowania dokumentacji budowlanej. Z czego powinien składać się złożony projekt? Przeczytaj:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu – określa granice, układ komunikacyjny, obrysy istniejących budynków, instalacje oraz układ zieleni;
- projekt architektoniczno-budowlany – zawiera liczbę wydzielonych lokali mieszkalnych, sposób użytkowania, charakterystykę ekologiczną, projekt źródła ciepła oraz ciepłej wody;
- projekt techniczny – ma obejmować opis konstrukcji obiektów, charakterystykę energetyczną, wybrane rozwiązania materiałowe oraz inne niezbędne opracowania projektowe.
Do końca sierpnia 2021 są przyjmowane wnioski na podstawie starych zasad. Od września jednak można składać dokumenty tylko zgodnie z wprowadzoną nowelizacją. Zmienia się ponadto liczba wymaganych egzemplarzy – do tej pory należało przygotować 4 kopie dokumentacji. Teraz wymagane są jedynie 3 – dla organu administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego oraz inwestora.
Nowelizacja ustawy prawa budowlanego – wykaz przedsięwzięć, które nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia na budowę
Zmiany w prawie budowlanym 2020 roku obejmują także uproszczenia, dzięki którym będziesz mógł wykonać więcej przedsięwzięć bez ich zgłaszania w urzędzie. Jakie to prace budowlane? Są to między innymi:
- budowa obiektów małej architektury,
- zwiększenie oddziaływania obszaru obiektu (chyba że wykracza poza działkę),
- budowa instalacji gazowych wykonywanych na zewnątrz i wewnątrz budynku
W nowych przepisach pojawiła się nowa lista przedsięwzięć, które nie wymagają również zezwolenia na budowę. Lista ta została podzielona na 4 kategorie:
- przebudowa m.in. kanalizacji kablowej czy obiektów związanych z produkcją rolną,
- remont budynku, z wyjątkiem obiektów, które znajdują się w rejestrze zabytków,
- montaż fotowoltaiki czy pomp ciepła,
- utwardzanie powierzchni gruntu na działkach budowlanych.
Samowole budowlane wobec zmian w prawie budowlanym
W prawie budowlanym są odnotowane także zmiany odnoszące się do samowoli budowlanych – dotyczą jednak tylko tych budynków, które mają co najmniej 20 lat. Na początku lat dwutysięcznych niezwykle popularne było dobudowywanie pomieszczeń lub budynków użytkowych na własnej działce bez zgody odpowiedniego organu. Zmiany w prawie obowiązujące od 2020 roku mają zachęcić właścicieli domów do wprowadzenia samowolnej dobudowy na plany działek.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś właścicielem samowolnie rozbudowanego budynku, zostaniesz zwolniony z opłaty legalizacyjnej, ale po spełnieniu pewnego warunku. Musisz dysponować odpowiednimi dokumentami, takimi jak zawiadomienia o zakończeniu budowy, oświadczenia o posiadanym prawie od dysponowania działką na cele budowlane, oświadczenia o terminie zakończeniu budowy, inwentaryzacji oraz ekspertyzy technicznej.
Warto znać prawo budowlane – obowiązujące przepisy zmieniają się dość często. Aby uniknąć problemów związanych z nieznajomością prawa budowlanego, należy sprawdzić aktualne przepisy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Pamiętaj jednak, że nowelizacje są wprowadzane na korzyść inwestorów.