Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym w latach 2018-2021

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym w latach 2018-2021


W latach 2018-2021 zostało wprowadzonych wiele udogodnień w prawie budowlanym. Nowelizacje skupiają się przede wszystkim na ułatwieniu przeprowadzania inwestycji budowlanych. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie prawa budowlanego.

Z tekstu dowiesz się:

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu warto zapoznać się z obecnie obowiązującym prawem budowlanym. Niektóre zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, pomogą Ci usprawnić proces, jakim jest i budowa domu.

Zmiany w prawie budowlanym a granica działki

Pierwsza istotna zmiana pojawiła się w części przepisów poświęconej usytuowaniu budynku na działce. Od teraz przepisy podają, że:

Odstępstwem od tych warunków mogą być sytuacje, w których w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się inne wytyczne dotyczące odległości. Może się bowiem okazać, że na Twojej działce MPZP pozwala stawiać dom nawet 1,5 metra od granicy gruntu lub bezpośrednio przy niej.

Istotną kwestią jest także budowanie domu na granicy dwóch działek. Do tej pory inwestorzy mogli stawiać budynki na granicy działki i łączyć je z sąsiadującym budynkiem tylko w przypadku domów jednorodzinnych. Dzięki zmianom w prawie budowanym obowiązującym od 2018 roku przepisy dotyczą już każdego rodzaju zabudowy – zarówno tej jedno-, jak i wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że możliwe jest stawianie domów bliźniaków na granicy dwóch działek.

Zmiany istotne w projekcie budowlanym

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 roku wprowadza wiele zmian, a jedną z najbardziej istotnych jest podział projektu budowlanego na trzy części. Ma to na celu przyspieszenie przygotowania dokumentacji budowlanej. Z czego powinien składać się złożony projekt? Przeczytaj:

Do końca sierpnia 2021 są przyjmowane wnioski na podstawie starych zasad. Od września jednak można składać dokumenty tylko zgodnie z wprowadzoną nowelizacją. Zmienia się ponadto liczba wymaganych egzemplarzy – do tej pory należało przygotować 4 kopie dokumentacji. Teraz wymagane są jedynie 3 – dla organu administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego oraz inwestora.

Nowelizacja ustawy prawa budowlanego – wykaz przedsięwzięć, które nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia na budowę

Zmiany w prawie budowlanym 2020 roku obejmują także uproszczenia, dzięki którym będziesz mógł wykonać więcej przedsięwzięć bez ich zgłaszania w urzędzie. Jakie to prace budowlane? Są to między innymi:

W nowych przepisach pojawiła się nowa lista przedsięwzięć, które nie wymagają również zezwolenia na budowę. Lista ta została podzielona na 4 kategorie:

Samowole budowlane wobec zmian w prawie budowlanym

W prawie budowlanym są odnotowane także zmiany odnoszące się do samowoli budowlanych – dotyczą jednak tylko tych budynków, które mają co najmniej 20 lat. Na początku lat dwutysięcznych niezwykle popularne było dobudowywanie pomieszczeń lub budynków użytkowych na własnej działce bez zgody odpowiedniego organu. Zmiany w prawie obowiązujące od 2020 roku mają zachęcić właścicieli domów do wprowadzenia samowolnej dobudowy na plany działek.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś właścicielem samowolnie rozbudowanego budynku, zostaniesz zwolniony z opłaty legalizacyjnej, ale po spełnieniu pewnego warunku. Musisz dysponować odpowiednimi dokumentami, takimi jak zawiadomienia o zakończeniu budowy, oświadczenia o posiadanym prawie od dysponowania działką na cele budowlane, oświadczenia o terminie zakończeniu budowy, inwentaryzacji oraz ekspertyzy technicznej.

Warto znać prawo budowlane obowiązujące przepisy zmieniają się dość często. Aby uniknąć problemów związanych z nieznajomością prawa budowlanego, należy sprawdzić aktualne przepisy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Pamiętaj jednak, że nowelizacje są wprowadzane na korzyść inwestorów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).