Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują zaktualizowane przepisy prawa budowlanego. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadziło łącznie 69 zmian odnoszących się do warunków technicznych zabudowy. Część z nich dotyczy mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, inne natomiast są związane bezpośrednio ze stawianiem i projektowaniem domów wolnostojących jedno- lub wielorodzinnych. Chcesz wiedzieć, czego dotyczą? Zapoznaj się z 3 najważniejszymi przepisami.
Przepisy techniczno-budowlane są ustanawiane na podstawie „Prawa budowlanego” i dotyczą:
- warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki – w tym minimalnej powierzchni mieszkania (od 1 stycznia jest to 25 m2);
- warunków technicznych użytkowania obiektów – w tym obowiązujących przepisów bezpieczeństwa pożarowego (od 1 stycznia otwarte skrzydła drzwi, stanowiące drogę ewakuacyjną, nie mogą zmniejszać powierzchni wyjścia bezpieczeństwa).
Co jeszcze zmieniło się w przepisach od nowego roku? Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie listę 3 nowych przepisów, istotnych szczególnie dla inwestorów, którzy chcą rozpocząć budowę domu w 2018 roku.
Nowe prawo budowlane a odległość od granicy działki
Pierwsza istotna zmiana pojawiła się w paragrafie 12., w części poświęconej usytuowaniu budynku na działce. Od teraz przepisy podają, że:
- dom, którego ściana z oknami i drzwiami jest skierowana w stronę granicy działki, musi stać w odległości przynajmniej 4 metrów od tej granicy;
- dom, którego ściana bez okien i drzwi jest skierowana w stronę granicy działki, musi stać w odległości nie mniejszej niż 3 metry od tej granicy.
Odstępstwem od tych przepisów mogą być sytuacje, w których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada inne odległości. Zapoznaj się więc dokładnie z tym dokumentem, zanim rozpoczniesz przygotowania do budowy domu w 2018 roku. Może się bowiem okazać, że na Twojej działce MPZP pozwala stawiać dom nawet 1,5 metra od granicy gruntu lub bezpośrednio przy niej.
Zobacz, czym jest dokument MPZP, w poradniku pracowni Dobre Domy >>
Prawo budowlane a budowa domu na granicy działki
Do tej pory inwestorzy mogli stawiać budynki na granicy działki i łączyć je z sąsiadującym budynkiem tylko w przypadku domów jednorodzinnych. Obowiązujące od tego roku zmiany mają dotyczyć już każdego rodzaju zabudowy – zarówno tej jedno-, jak i wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że inwestorzy będą mogli stawiać na granicy dwóch działek domy bliźniaki.
Rozważasz postawienie domu wielorodzinnego? Pamiętaj, że połączone ze sobą budynki nadal będą musiały spełniać wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Jeśli więc zamierzasz przyłączyć budynek do istniejącego już domu sąsiada, to Twój obiekt musi dopasować się do stylistyki drugiego budynku. Powinien mieć także podobną wysokość.
Nowe prawo budowlane a wielkość garażu i szerokość miejsca postojowego
Jeśli zamierzasz postawić garaż wolnostojący lub garaż połączony z domem bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości mniejszej niż 1,5 m od jej końca, powinieneś zapoznać się z nowymi wytycznymi dotyczącymi maksymalnych rozmiarów obiektu. Od teraz przy granicy działki i w jej pobliżu garaż może mieć do 6,5 m długości (wcześniej: 5,5 m) i 3 m wysokości.
To ułatwienie dla wielu inwestorów, ale warto pamiętać, że w takim wypadku obszar oddziaływania garażu będzie sięgał poza Twoją działkę budowlaną. Aby więc postawić garaż, właściciel sąsiadującego gruntu również będzie musiał wyrazić zgodę na jego budowę.
Od nowego roku weszły w życie także nowe przepisy dotyczące szerokości stanowisk postojowych – na parkingach miejskich, przy galeriach handlowych, a także na prywatnych posesjach. Jeśli w 2018 roku planujesz wybudować dom z garażem lub sam garaż na samochód osobowy, miejsce postojowe musi mieć przynajmniej 2,5 m szerokości i 5 m długości.
Zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku z perspektywy inwestorów
Wprowadzone od nowego roku zmiany są ułatwieniem dla osób budujących w 2018 roku swój dom. Pozwalają bowiem stawiać większe obiekty przy granicy działki. Niwelują także problemy związane z budową domów bliźniaków na dwóch sąsiadujących ze sobą gruntach.
Ponadto nowe przepisy podtrzymują wszystkie zmiany dotyczące minimalnych wymagań energooszczędności domów wprowadzone w 2017 roku. Zakładają one, że wszystkie budynki muszą mieć współczynnik zużycia energii pierwotnej Ep wynoszący nie więcej niż 95 [kWh/m2 × rok]. Taka wysokość współczynnika będzie obowiązywać do 2020 roku. W 2021 roku Ep ma spaść do 70 [kWh/m2 × rok].