Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku – 3 najważniejsze przepisy

Zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku – 3 najważniejsze przepisy


Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują zaktualizowane przepisy prawa budowlanego. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadziło łącznie 69 zmian odnoszących się do warunków technicznych zabudowy. Część z nich dotyczy mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, inne natomiast są związane bezpośrednio ze stawianiem i projektowaniem domów wolnostojących jedno- lub wielorodzinnych. Chcesz wiedzieć, czego dotyczą? Zapoznaj się z 3 najważniejszymi przepisami.

Przepisy techniczno-budowlane są ustanawiane na podstawie „Prawa budowlanego” i dotyczą:

Co jeszcze zmieniło się w przepisach od nowego roku? Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie listę 3 nowych przepisów, istotnych szczególnie dla inwestorów, którzy chcą rozpocząć budowę domu w 2018 roku.

Nowe prawo budowlane a odległość od granicy działki

Pierwsza istotna zmiana pojawiła się w paragrafie 12., w części poświęconej usytuowaniu budynku na działce. Od teraz przepisy podają, że:

Odstępstwem od tych przepisów mogą być sytuacje, w których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada inne odległości. Zapoznaj się więc dokładnie z tym dokumentem, zanim rozpoczniesz przygotowania do budowy domu w 2018 roku. Może się bowiem okazać, że na Twojej działce MPZP pozwala stawiać dom nawet 1,5 metra od granicy gruntu lub bezpośrednio przy niej.

Zobacz, czym jest dokument MPZP, w poradniku pracowni Dobre Domy >>

Prawo budowlane a budowa domu na granicy działki

Do tej pory inwestorzy mogli stawiać budynki na granicy działki i łączyć je z sąsiadującym budynkiem tylko w przypadku domów jednorodzinnych. Obowiązujące od tego roku zmiany mają dotyczyć już każdego rodzaju zabudowy – zarówno tej jedno-, jak i wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że inwestorzy będą mogli stawiać na granicy dwóch działek domy bliźniaki.

Rozważasz postawienie domu wielorodzinnego? Pamiętaj, że połączone ze sobą budynki nadal będą musiały spełniać wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Jeśli więc zamierzasz przyłączyć budynek do istniejącego już domu sąsiada, to Twój obiekt musi dopasować się do stylistyki drugiego budynku. Powinien mieć także podobną wysokość.

Nowe prawo budowlane a wielkość garażu i szerokość miejsca postojowego

Jeśli zamierzasz postawić garaż wolnostojący lub garaż połączony z domem bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości mniejszej niż 1,5 m od jej końca, powinieneś zapoznać się z nowymi wytycznymi dotyczącymi maksymalnych rozmiarów obiektu. Od teraz przy granicy działki i w jej pobliżu garaż może mieć do 6,5 m długości (wcześniej: 5,5 m) i 3 m wysokości.

To ułatwienie dla wielu inwestorów, ale warto pamiętać, że w takim wypadku obszar oddziaływania garażu będzie sięgał poza Twoją działkę budowlaną. Aby więc postawić garaż, właściciel sąsiadującego gruntu również będzie musiał wyrazić zgodę na jego budowę.

Od nowego roku weszły w życie także nowe przepisy dotyczące szerokości stanowisk postojowych – na parkingach miejskich, przy galeriach handlowych, a także na prywatnych posesjach. Jeśli w 2018 roku planujesz wybudować dom z garażem lub sam garaż na samochód osobowy, miejsce postojowe musi mieć przynajmniej 2,5 m szerokości i 5 m długości.

Zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku z perspektywy inwestorów

Wprowadzone od nowego roku zmiany są ułatwieniem dla osób budujących w 2018 roku swój dom. Pozwalają bowiem stawiać większe obiekty przy granicy działki. Niwelują także problemy związane z budową domów bliźniaków na dwóch sąsiadujących ze sobą gruntach.

Ponadto nowe przepisy podtrzymują wszystkie zmiany dotyczące minimalnych wymagań energooszczędności domów wprowadzone w 2017 roku. Zakładają one, że wszystkie budynki muszą mieć współczynnik zużycia energii pierwotnej Ep wynoszący nie więcej niż 95 [kWh/m2 × rok]. Taka wysokość współczynnika będzie obowiązywać do 2020 roku. W 2021 roku Ep ma spaść do 70 [kWh/m2 × rok].

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie