Zakończenie budowy domu to niestety nie koniec prac dla inwestora – konieczne jest dopełnienie jeszcze kilku formalności. Za zamieszkanie w domu bez poinformowania odpowiedniego urzędu grozi bowiem kara finansowa. Sprawdź, o jakich dokumentach należy pamiętać.
Dopełnienie wszystkich formalności na etapie budowy domu, takich jak regularne prowadzenie dziennika budowy, sprawia, że odbiór budynku jest mniej problematyczny. Przed zakończeniem inwestycji należy jednak zebrać szereg dodatkowych zaświadczeń, potwierdzających prawidłowe wykonanie prac. Poznaj je dzięki pracowni projektowej Dobre Domy!
Zawiadomienie o zakończeniu budowy
Do 14 dni od zakończenia prac budowlanych (lecz nie wcześniej niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem użytkowania budynku) należy złożyć do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy domu. Nie wymaga to żadnych opłat skarbowych.
Do zawiadomienia dołącza się następujące dokumenty:
- dziennik budowy wraz z wpisem zamykającym budowę;
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem i przepisami (wraz z informacją o ewentualnym naniesieniu na projekt zmian nieistotnych);
- inwentaryzację geodezyjną;
- kopię świadectwa charakterystyki energetycznej;
- protokoły odbioru przyłączy, pionów wentylacyjnych i kominów spalinowych oraz kontroli instalacji gazowej;
- kopię decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jeśli po 21 dniach od złożenia zawiadomienia Inspektor Nadzoru Budowlanego nie wniesie sprzeciwu, oznacza to, że w domu można zamieszkać. O braku sprzeciwu zazwyczaj inwestor zostaje poinformowany poprzez otrzymanie kserokopii zawiadomienia wraz z odpowiednią adnotacją. Dokument ten jest bowiem potrzebny do uzyskania meldunku oraz nadania budynkowi numeru.
Numer ten uzyskuje się w urzędzie gminy na podstawie dedykowanego wniosku. Należy dołączyć do niego dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością oraz mapę z naniesionymi granicami działek.
Pozwolenie na użytkowanie
W niektórych sytuacjach zawiadomienie o zakończeniu budowy jednak nie wystarczy. Jeśli:
- na budowę obiektu wymagane jest pozwolenie i należy on do jednej z kategorii wymienionych w ustawie Prawo Budowlane (dotyczy to przede wszystkim obiektów użyteczności publicznej i budynków wielorodzinnych),
- budowa wiąże się z zastosowaniem procedury legalizacyjnej w warunkach samowoli budowlanej,
- chcesz użytkować dom przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych,
należy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Składa się go do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego. Do wniosku należy dołączyć te same dokumenty co do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz dodatkowo oświadczenie o braku uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Straży Pożarnej. Trzeba liczyć się również z kontrolą Inspektora Nadzoru Budowlanego, który zweryfikuje zgodność budynku z projektem oraz planem zagospodarowania działki.
Zobacz również: