Zakończenie budowy domu jednorodzinnego – jakich formalności należy dopełnić?

Zakończenie budowy domu jednorodzinnego – jakich formalności należy dopełnić?


Zakończenie budowy domu to niestety nie koniec prac dla inwestora – konieczne jest dopełnienie jeszcze kilku formalności. Za zamieszkanie w domu bez poinformowania odpowiedniego urzędu grozi bowiem wysoka kara finansowa rzędu 10 tys. złotych. Sprawdź, o jakich dokumentach należy pamiętać.

Z tekstu dowiesz się:

Dopełnienie wszystkich formalności na etapie budowy domu, takich jak regularne prowadzenie dziennika budowy, sprawia, że ostateczny odbiór budynku jest mniej problematyczny. Przed zakończeniem inwestycji należy jednak zebrać wiele dodatkowych zaświadczeń potwierdzających prawidłowe wykonanie prac. W tym tekście podpowiadamy, o jakie dokumenty zadbać w czasie odbioru domu.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

W nowo wybudowanym domu niestety nie możesz zamieszkać od razu. Abyś mógł to zrobić legalnie, musisz najpierw dopełnić wymaganych formalności, czyli zgłosić zakończenie budowy domu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli w ciągu 14 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz zacząć przeprowadzkę. Cała procedura jest bardzo prosta, nie przewiduje czegoś takiego jak oględziny domu. Mimo że urząd ma prawo wysłać inspektora, który sprawdzi, czy podane przez Ciebie informacje są zgodne ze stanem faktycznym, w przypadku domów jednorodzinnych praktycznie się to nie zdarza.

Jakie dokumenty należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu? Sprawdź:

Niezbędne będą także protokoły odbioru:

Przeczytaj także o tym, czym różni się prąd budowlany od zwykłego.

Pozwolenie na użytkowanie domu

Do odbioru domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarczy zgłoszenie zawiadomienia o zakończeniu budowy domu. W niektórych przypadkach, oprócz zgłoszenia odbioru budowy, czeka Cię jeszcze jedna procedura: uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Będzie Ci ona potrzebna w poniżej wymienionych przypadkach:

Aby uzyskać zgodę na oddanie budynku do użytku, powinieneś złożyć stosowny wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i dołączyć do niego te same dokumenty, które były Ci potrzebne przy zgłaszaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy. Oprócz nich musisz złożyć także oświadczenie o braku uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Te instytucje mają 14 dni na wydanie opinii (liczone od dnia dostarczenia zawiadomienia o zamiarze użytkowania domu).

Występując o zgodę na oddanie budynku do użytku, pamiętaj, że cała procedura wiąże się z kontrolą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który pojawi się na budowie w ciągu 3 tygodni od złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. O terminie wizyty zostaniesz powiadomiony w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Inspektor sprawdzi m.in. zgodność obiektu z projektem zagospodarowania działki i projektem architektoniczno-budowlanym, a także porządek na placu budowy.

Jeśli zamierzasz się wprowadzić przed zakończeniem prac, Twój dom nie musi spełniać żadnych określonych wymogów, ponieważ nie precyzują ich przepisy. Przyjmuje się jednak, że w budynku musi być przynajmniej jeden gotowy do zamieszkania pokój i możliwe do użytkowania pomieszczenia pomocnicze (kuchnia, łazienka) oraz podłączone niezbędne instalacje (elektryczna, wodna, kanalizacyjna). Teren wokół budynku powinien być uprzątnięty, podejście i podjazd utwardzone, a urządzenia budowlane, których będzie potrzebować ekipa przy prowadzeniu dalszych prac – odpowiednio zabezpieczone.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje